Da si od sestanka med notranjim ministrom Gregorjem Virantom in predstavniki izbrisanih ne gre obetati velikih rezultatov, je bilo jasno že včeraj. Obe strani sta napovedali, da svojih stališč ne bosta spreminjali, in tako ni bilo prav jasno, kdo se bo današnjega sestanka sploh udeležil. Predstavniki izbrisanih so prišli, a je sestanek trajal le nekaj minut.
Predstavniki izbrisanih so po prihodu s sestanka ponovili, da je odškodninska shema zanje nesprejemljiva in da bodo pravico še naprej iskali pred evropskim sodiščem, kar so povedali tudi Gregorju Virantu. Po besedah Antona Debevca iz Civilne iniciative izbrisanih prebivalcev imajo zdaj vrata na omenjeno sodišče odprta in se bodo trudili, da pravico najdejo tam. Ministru je danes med drugim tudi povedal, "naj ne meša hrušk in jabolk; državljanstvo je namreč eno, izbris pa drugo".
Po oceni predstavnika Civilne iniciative izbrisanih aktivistov Aleksandra Todorovića gre pri zakonu o odškodninah za izbrisane za zakon "nekih nepismenih in nevestnih ljudi". Meni, da minister Virant "ne ve, kako deluje Strasbourg". O zakonu pa se v iniciativi niso več pripravljeni pogovarjati.
Tudi po oceni Irfana Beširevića iz Zveze izbrisanih Slovenije se z vlado o zakonu nimajo več kaj pogovarjati, zato kot edino rešitev vidijo evropsko sodišče. Poleg odškodnin si želijo tudi spremembe zakona o urejanju statusa za izbrisane, kar pa ministrstvo zavrača. Meni, da bo tožbe na evropsko sodišče vložilo od 100 do 600 izbrisanih.
Virant je napovedal, da bo zakon o odškodninski shemi za izbrisane zdaj poslal na vlado. Zakon bo ministrstvo na vlado najverjetneje poslalo v ponedeljek, ta pa bi ga lahko obravnavala na zadnji seji pred počitnicami, to je 25. julija, in ga nato poslala v DZ. DZ bi lahko zakon prvič obravnaval septembra, drugič pa oktobra, ko bi lahko tudi stopil v veljavo, je povedal Virant.
Glede novih tožb izbrisanih zoper Slovenijo Virant pojasnjuje, da bo moralo Evropsko sodišče za človekove pravice odločiti, ali jih bo vzelo v obravnavo ali pa bo odločilo, da je zadeva z odškodninsko shemo urejena. "Mi računamo, da se bo zgodilo slednje," je dejal.
Bavčar: Virant preusmerja pozornost od svoje odgovornosti
Po sestanku se je že odzval Igor Bavčar, ki je bil v času izbrisa notranji minister. Zapisal je, da sedanji notranji minister preusmerja pozornost javnosti od svoje odgovornosti. Opozarja, da je bil Virant v preteklosti dovolj dolgo v vrhu notranjega ministrstva in odgovoren prav za to področje, da bi se reševanja zadeve lahko lotil že takrat. "Pa se ni," pravi Bavčar.
Ponovil je, da namen zakona, katerega posledica je bil izbris, ni bilo kogar koli prizadeti. "Obžalujem, če se je to zgodilo, da pa je poleg ministrstva, ki sem ga vodil, tako takrat mislila tudi vlada, parlament, ki je zakon sprejel, in predsednik predsedstva države, ki ga je podpisal in razglasil," pojasnjuje. Zapisal je še, da je takratna vlada v zakonodajnem postopku podprla rešitev, ki ni bila sprejeta, problem izbrisanih pa bi po njegovih besedah večinoma preprečila.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.