Slovenija

Šesturna burna razprava o medijih

Ljubjana, 11. 12. 2007 13.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Odbor za kulturo, šolstvo in šport je med drugim ministrstvu predlagal, naj opravi analizo izvajanja medijske zakonodaje.

Med sklepi, ki so jih v predlogu za sklic seje predlagali predlagatelji, poslanska skupina LDS, je odbor sprejel sklep, da se je seznanil s stanjem na področju medijske svobode. Sklep tudi pravi, da bodo njegovi člani v okviru svojih pristojnosti še naprej spremljali stanje na področju medijev.

Slovenski mediji so se znova znašli pod parlamentarnim drobnogledom
Slovenski mediji so se znova znašli pod parlamentarnim drobnogledom FOTO: POP TV

Drugi sprejeti sklep ministrstvu za kulturo predlaga, da pripravi analizo izvajanja medijske zakonodaje in na podlagi te analize predlaga morebitne ustrezne zakonske spremembe. Člani odbora pa so zavrnili tretji predlagani sklep predlagateljev, s katerim bi odbor državnemu zboru predlagal, naj ustanovi posebno neodvisno komisijo, sestavljeno iz neodvisnih strokovnjakov s področja medijev, ki bi proučevala posamezne pritiske in cenzuro v medijih.

Branko Grims je pred glasovanjem o sklepih dodatno predlagal še sklep, da odbor ugotovi, da so obtožbe o omejevanju medijske svobode s strani vlade neresnične, vendar ga je po protestih opozicijskih poslancev pozneje umaknil.

Med sklepi, ki jih je tik pred glasovanjem predlagal Branko Grims, je odbor potrdil še dva. S prvim odbor ugotavlja, da je vsakršno omejevanje spektra različnih mnenj v medijih v nasprotju s temeljno demokratično in ustavno pravico, to je pravico vedeti. Z drugim pa odbor izraža podporo vsem novinarjem in uredništvom, ki pri svojem delovanju izhajajo iz načel novinarske etike in si prizadevajo za širitev spektra različnih mnenj in pogledov ter s tem dvigujejo standarde novinarstva v Sloveniji.

O pritiskih na novinarje

Jožef Školč je zahteval prekinitev seje, dokler se nanjo ne povabijo nekateri, ki so jih predlagali v poslanski skupini LDS.
Jožef Školč je zahteval prekinitev seje, dokler se nanjo ne povabijo nekateri, ki so jih predlagali v poslanski skupini LDS. FOTO: POP TV

Razprava na Odboru za kulturo, šolstvo in šport je trajala kar šest ur. Jožef Školč (LDS) je v imenu predlagateljev za sklic seje uvodoma spregovoril o peticiji zoper cenzuro, ki jo je podpisali 571 novinarjev. Menil je, da v tem, kar so novinarji podpisali, ni nič takega, kar bi lahko slabšalo ugled Slovenije v svetu, kar je sicer podpisnikom očital predsednik vlade.

Po njegovem mnenju je ta peticijo uporabil predvsem za poskus, kako strniti sile v koaliciji. "Spretno je uporabil peticijo za to, da je preusmeril pozornost nase in na druge stvari," je dejal Školč.

Za novinarje je po njegovih besedah neprijetno, če na njih pritiskajo lastniki ali če je nad njimi izvajan politični pritisk. Te pritiske bi zato morali po njegovih besedah onemogočiti z zakonskimi predpisi: "Treba je pristopiti k sistematični analizi predpisov in jih utrditi v smislu, da bi zagotavljali novinarsko avtonomijo."

Tudi o nacističnih metodah v slovenskih medijih

Branko Grims je opozoril, da se v slovenskih medijih uporabljajo tudi nekatere "nacistične metode"
Branko Grims je opozoril, da se v slovenskih medijih uporabljajo tudi nekatere "nacistične metode" FOTO: POP TV

Predsednik odbora Branko Grims je v razpravi o peticiji izpostavil primer, ki po njegovem kažejo, da navedbe v peticiji ne držijo - to je poročanje medijev o vrhu Nata v Rigi. Ko je vsa Evropa pred dnevi poročala o tem, da se je začel vrh zveze Nato v Rigi, je bila prva novica v slovenskih medijih ta, da se z romsko družino Strojan tisti dan ni zgodilo nič novega. O tem sta na enak način obe televiziji, tudi RTV, za katero se govori, da je trobilo vlade.

Kot eno dejanskih težav v slovenskem novinarstvu je Grims izpostavil predvsem stalne pritiske na ljudi, "ki ne trobijo v en in isti rog". Pri nas je praksa, da se ljudi, ki ne trobijo v isti rog, v medijih hitro diskvalificira, takoj ko se oglasijo, je dejal Grims. Glede na to strah, o katerem se govori, po njegovem ni strah pred vlado, ampak pred tistimi, ki ji stojijo nasproti. Opozoril je tudi, da se v medijih uporabljajo tudi nekatere "nacistične metode".

Miro Petek (SDS) je menil, da so se pritiski vlade na medije začeli predvsem leta 2000, ko je KAD brez soglasja skupščine prodala svoj delež Dela, Jožef Školč pa mu je na to odgovoril, da to, da je narobe delala leva stran, še ni opravičilo, "da narobe dela desna stran".

Majda Širca (Zares) je ob tem pozvala, naj pove konkreten primer nacistične metode. Grims ji je odgovoril, da se je primer pojavil v sicer satiričnem prispevku v Delu. "Tam je bilo poleg mojega imena zapisano, da se bo ta oseba za svoj obstoj morala še opravičiti. Pri tem gre za veliko podobnost s slike Juda v eni izmed nacističnih knjig. Na njej je narisan prst, ki kaže nanj, zraven pa piše: Ta Jud se bo moral za svoj obstoj še opravičiti."

Težav novinarjev ne more reševati parlament?

Predsednik Sindikata novinarjev Slovenije Iztok Jurančič je dejal, da se je od aprila 2006 do danes na sodišču znašlo 13 primerov, kjer je prišlo do kršitev delovnopravne zakonodaje.

Iztok Jurančič je opozoril, da so nekateri novinarji izgubili službo zaradi izražanja stališč
Iztok Jurančič je opozoril, da so nekateri novinarji izgubili službo zaradi izražanja stališč FOTO: Dare Čekeliš

Kot je dejal, je šlo predvsem za posameznike, ki so službo izgubili zaradi izražanja stališč. "Pričakoval sem, da bomo danes razpravljali o tem, zato menim, da bi si morali v razpravi postaviti prava vprašanja in prave odgovore, saj ne želimo, da bi se z novinarji ob volitvah dogajalo to, kar se dogaja zdaj," je dejal.

Predsednik Združenja novinarjev in publicistov Peter Jančič je menil, da so stvari, o katerih teče razprava, odvisne predvsem od samih novinarjev, zato jih ne more reševati parlament.

Glavni razlog, zakaj novinarji tega sami še niso storili, Jančič vidi predvsem v neenotnosti med samimi novinarji in pa to, da novinarji kršijo lastna etična načela: "Pred enim letom smo se novinarji srečali na okrogli mizi v Ankaranu, kjer je razprava tekla tudi o domnevnih profesionalnih rešitvah. Takrat sem opozoril, da je tiste novinarje, ki so obtoženi spornih ravnanj, pametno povprašati, kaj menijo o tem in si pridobiti tudi drugo mnenje. Zgodilo se ni nič," je dejal.

Simoniti podpisnikom peticije predlaga, da se obrnejo na lastnike

Kulturni minister Vasko Simoniti se je v svojem nastopu zavrnil navedbe peticije proti cenzuri, v kateri je 571 novinarjev predsednika vlade in vlado obtožilo politične cenzure in pritiskov na medije.

Vasko Simoniti je opozoril, da nekatere tuje raziskave Slovenijo uvrščajo visoko na lestvici medijske svobode
Vasko Simoniti je opozoril, da nekatere tuje raziskave Slovenijo uvrščajo visoko na lestvici medijske svobode FOTO: POP TV

Po njegovih navedbah vlada nima nobene možnosti, da bi počela kaj takega. "Republika Slovenija nima neposrednih deležev v tiskanih medijih. Prav tako z izjemo nacionalnega radia in televizije nima neposrednega lastniškega v radijih in televiziji," je dejal. Podpisnikom peticije je zato predlagal, naj svojo kritiko usmerijo predvsem na svoje lastnike in ne vlado.

Po Simonitijevih besedah so bile v zadnjem času opravljene številne razprave o stanju v slovenskih medijev, vendar nobena ni pokazala, da bi bilo kar koli narobe. Konkretno je omenil septembrski Politbarometer, ki je pokazal, da večina ljudi meni, da so mediji bolj objektivni kot so bili pred leti in raziskavo Stanje medijskega pluralizma v Sloveniji, ki ni pokazala, da bi bilo v medijih kar koli narobe. "Vendar se jo je ignoriralo," je dejal. Dodal je, da nekatere tuje raziskave in lestvice, ki Slovenijo po medijski svobodi uvrščajo visoko na lestvici.

Majda Potrata (SD) je ministru Simonitiju poočitala, da v svojih dozdajšnjih nastopih ni povedal nič o tem, kako preprečili pritiske na novinarje, kako preprečiti pojavljanje otrok v medijih in o tem, kaj narediti, da bi se kakovost nacionalne televizije izboljšala. Menila je namreč, da novinarji nacionalne televizije preveč pazijo na to, da bodo v oddajah zagotovili enakomerno zastopanost koalicije in opozicije, premalo pozornosti pa dajejo obveščenosti in kakovosti.

Na koncu je še zavrnil očitke o preprodajah lastništev v medijih: "Če bi pogledali kronologijo, bi videli, da je bil največji mediji prodan v letu 2003. Lastnik je bilo celo član SD." Pri tem je poslancem opozicije predlagal vsaj malo samokritike, "ko drugim očitajo politične pritiske na medije".

Simonitiju se je pridružila Alenka Jeraj (SDS). Menila je, da bodo predlagatelji za sklic seje morali v dokaz svojih trditev predložiti kakšne bolj konkretne dokaze, kot sta stenogram seje državnega zbora z govorom predsednika vlade ob glasovanju o zaupnici vlade in besedilo peticije, ki jo je podpisalo 571 novinarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

exim@t-2.net
12. 12. 2007 18.16
prašek: nisi mi odgovoril, saj očitno ne obvladaš pravilenga besednjaka: - kje bi naredil dovolj globok rez? Veš, če ne znaš in ne veš kje in kako "globoko" zarezati, narediš več škode kot koristi. Spet očetovski nasvet - pozabljaš, da je tajkunstvo največji sovražnik: tvoj in moj - očitno nočeš brati tujih časnikov in gledati tujih poročil - nisi mi odgovoril na vprašanje, kaj je ta vlada naredila tako hudo narobe, da si prav grdo nastrojen proti njej - pa še tole: leta niso opravičilo za nespoštovanje in neznanje
exim@t-2.net
12. 12. 2007 14.49
prašek: očetovski nasvet: ne polemiziraj z menoj tako plehko. Polemiziraj z namenom, da nama bo obema bolje v Sloveniji. Bodi dobra opozicija, brez žalitev in podtikanj; igraj pošteno igro, vendar pa imej vseskozi v mislih, kaj bi ti lahko naredil v 3 letih, če bi ga jaz 12 let sral pred teboj.
origano.dm@gmail.com
12. 12. 2007 11.07
Malokrat veliko dam na videz, toda ko vidim Školjča ...
exim@t-2.net
12. 12. 2007 09.54
Enkrat sem že povedal, da poznam Školča mogoče najbolj od vseh Forumašev, zato mi dovolite nasvet: vse, kar on izjavi, je zlonamerno in neresnično vsaj v 70-75%. Spomnite se, kaj si je nagrabil ob priliki ministrovanja i kaj je naredil, kakšno dediščino je zapustil svojemu nasledniku. V naši širši familiji se ga izogibamo kot garjavega psa!
pravica@gmail.com
12. 12. 2007 09.43
Živela živalska farma (Orwel: Živalska farma)! Še zmeraj so eni bolj enaki od drugih, čeprav smo vsi enaki. Če recimo eden drugega udari, je kriv; če drugi, je moral! Vse to se dogaja lahko samo v človeški družbi.
dolejo
12. 12. 2007 09.25
Tudi če lastniki ne bi bili rdeči, so slovenski mediji pod vplivom novinarjev, ki so se šolali na rdeči FDV in tam postali zapriseženi levičarji - vojaki revolucije. Tam so jim vgradili levičasko samocenzuro, ki vse desno obravnava kot manjvredno in posmeha vredno.... Tudi veliki uspehi Janševe vlade so za njih nekaj grdega in zlega.
neo-
11. 12. 2007 23.01
Danes je padel pod okrilje rdečih še eden zadnjih časopisov - Mag. Torej, slovenski novinarji in drugi, prosim naštejte desne časopise, ki jih ima vlada pod kontrolo? saj se tistim 500 novinarjem z dolgim nosom lahko smeji cela Slovenija. Halo...tako enoumnih medijev pa res nima nobena evropska država. Itak vemo, da je vse pripravljeno za ponovno zmago rdečih...