Pismo predsednika države Janeza Drnovška, v katerem je predsednik sporočil, da se zaradi žaljivih izjav, ki jih je predsednik koordinacijskega odbora za državne proslave Aleksander Zorn izrekel na njegov račun, ne bo več udeleževal državnih proslav, smo sprejeli z obžalovanjem, je dejal Zorn. Ob tem pričakuje, da bo predsednikov sklep držal ter, da si ne bo zopet premislil, obenem pa se sprašuje katere njegove izjave so bile žaljive ter katere od njih neresnične.
Zorn zaenkrat še ne ve kdo bo govorec na proslavi 15. septembra ob obletnici vrnitve Primorske k matični domovini, na proslavi ob počastitvi združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom pa bo slavnostni govornik predsednik državnega zbora France Cukjati. Govorništvo na omenjenih dveh proslavah je urad, poleg še dveh drugih, konec junija ponudil Drnovšku.
"Predsednik republike se je od leta 2005 do leta 2007 udeležil devetih od 21 državnih proslav," je še dejal Zorn in dodal, da vzrokov za predsednikovo odsotnost ne pozna.
V pogovoru za radio Hit je Milan Kučan dejal, da se ne glede na vse, kar se je dogajalo ob proslavi ob dnevu državnosti, ne strinja z odločitvijo predsednika Janeza Drnovška o neudeležbi na prihodnjih proslavah, lahko pa njegovo odločitev razume. Menil je, da se je v razmišljanju o tem treba vrniti na "izvirni greh", ki ga vidi v nespodobnem in nespoštljivem odnosu do institucije predsednika republike.
Kot je dejal Kučan, je eno "protest, če ti je onemogočeno govoriti na proslavi, drugo pa je udeležba na proslavah, ki vendarle značaj državne proslave dobijo s prisotnostjo tistih, ki to državo predstavljajo," to pa je seveda tudi predsednik države.
Šikaniranja in spodkopavanja avtoritete
Glede odnosa do institucije predsednika republike, je Kučan menil, da je Zorn, po njegovi sodbi skušal nespoštljivo in nespodobno urejati svoje razmerje do predsednika republike. Namesto da bi državne institucije pomagale druga drugi krepiti avtoriteto, je že od vsega začetka tako, da iz prestižnih razlogov druga drugi spodkopavajo avtoriteto, ugotavlja Kučan.
"Ko gredo stvari tako daleč, jih je najbrž težko vrniti nazaj," je Kučan odgovoril na vprašanje, ali bi lahko bil spor glede Drnovškove udeležbe na nedavni proslavi malo manj medijsko izpostavljen. Ne gre pa po njegovih besedah pozabiti, kje je "izvorni vzrok za to, kar se je začelo dogajati". Dokler je Drnovšek molčal o razmerah v državi, je bilo na videz vse v redu, do spora pa je prišlo, ko je o svojih opažanjih kritično spregovoril v javnosti, je dejal. Nato pa se je namesto razmišljanja, ali ima predsednik prav, ko opozarja na nekatere pojave, začelo razpravljati o njegovih navadah in načinu življenja, kar je po mnenju Kučana vse prej kot znak demokratičnosti vzdušja v državi.
Odločitev, da se ne udeleži proslave ob dnevu državnosti za Kučana ni bila lahka. Kot je pojasnil, je sodeloval pri nastajanju te države in dan državnosti je praznik spomina na rojstvo države in tudi vsega tistega, kar je s takratnim dogajanjem povezano. "Če se te proslave spremenijo v prestiž, v merjenje zaslug, v odrekanje enim, prisvajanje s strani drugih, potem se seveda teh proslav ni mogoče veseliti," je dodal.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.