Slovenija

SIB banka: Iskanje grešnega kozla

Ljubljana, 13. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Generalni direktor Holdinga Ljubljana in v.d. glavnega direktorja javnega podjetja Energetika Marjan Rekar je prepričan, da je bila SIB banka pri nakupu več kot dvakrat preplačana. Rekar je v zvezi z zadevo že posredoval poročilo na Okrožno državno tožilstvo.

Vseh podatkov Rekar sicer, kot je dejal, ne more posredovati tudi zaradi interesa nadaljnjih postopkov. Poudaril pa je, da nakupi bank načeloma niso sporni, če so izpeljani profesionalno, saj so banke najmanj tvegana naložba. Pri nakupu Slovenske investicijske banke (SIB) je osnovni problem, da je bila banka preplačana.

Generalni direktor Holdinga Ljubljana Marjan Rekar
Generalni direktor Holdinga Ljubljana Marjan Rekar FOTO: POP TV

Rekar je predstavil je notarski zapis s 4. oktobra 2001, iz katerega je razvidno, da je imel Igor Pogačar, prokurist Energetike v času, ko je to podjetje banko kupilo, vsa pooblastila za sklepanje pravnih poslov, vendar pa, tako Rekar, verjetno ni delal v skladu z načeli dobrega gospodarja. Poleg Pogačarja je imel vsa pisna pooblastila še odvetnik Miro Senica. S pravno pisarno Senica bo Energetika še ta teden prekinila pogodbo, je napovedal Rekar.

Vodstvo Energetike osumljeno malomarnega poslovanja

V začetku tega meseca je posredoval poročilo na Okrožno državno tožilstvo zaradi suma kaznivega dejanja malomarnega poslovanja. Rekar je pritrdil navajanjem medijev, da je bilo v nakup banke vloženih 3,5 milijarde tolarjev.

Pogodbe o prodaji delnic so bile po Rekarjevih besedah sklenjene "neobičajno", saj cena ni bila določena za posamezno delnico in tudi ni razvidno, koliko je znašala provizija. Poslovna poročila banke SIB so vseskozi kazala zelo uspešno poslovanje in šele zunanja revizijska hiša je pokazala drugačno sliko, je opozoril Rekar.

Nadzorni svet ljubljanskega holdinga se je sicer v sredo odzval na pisanje medijev o nakupu banke. V izjavi za javnost so med drugim zapisali, da nadzorni svet nima pristojnosti v zvezi z nadzorovanjem poslov v posameznem javnem podjetju, zato tudi ni mogel odobriti nakupa SIB banke oziroma dati pooblastila ali soglasja k nakupu.

Po pisanju medijev so delnice SIB še spomladi 2001 veljale dobrih 2000 tolarjev, medtem ko je bil prevzem jeseni 2001 izpeljan po povprečni ceni 3300 tolarjev, Energetika, ki je zdaj skoraj 80-odstotna lastnica SIB, pa naj bi nekaterim delničarjem delnice plačala celo po 3800 tolarjev.

Jazbinšek: Nadzorni svet Holdinga Ljubljana je podprl nakup SIB banke

Miha Jazbinšek
Miha Jazbinšek FOTO: POP TV

Ljubljanski mestni svetnik Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) pa se ne strinja s trditvijo, da nadzorni svet Holdinga Ljubljana ni dal soglasja za nakup SIB, temveč se je z načrtovano naložbo zgolj seznanil. Jazbinšek trdi so se mestni svetniki v prejšnji sestavi seznanili z izvlečkom iz zapisnika nadzornega sveta holdinga, v katerem je zapisano, da se nadzorni svet seznanja z namero o nakupu banke in ga tudi podpira.

Kot je še zapisal Jazbinšek, se je nadzorni svet tedaj strinjal, da lahko javno podjetje Energetika v okviru lastnih prostih sredstev izvrši nakup pod ekonomskimi pogoji v okviru zakonitih in statutarnih pooblastil. Poleg tega pa dodaja, da so se ljubljanski mestni svetniki januarja 2002 seznanili z mnenjem odvetniške pisarne Senica. V slednjem je izraženo mnenje, da se mora Energetika kot odvisna družba ravnati po navodilih in odločitvah ustanovitelja.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij