Slovenija

Sindikalisti zapustili sejo

Ljubljana, 21. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predstavniki sindikatov, ki so člani strokovne komisije pri ministrstvu za gospodarstvo za vprašanja, povezana z obratovalnim časom prodajaln, so protestno zapustili sejo omenjene komisije.

Predstavniki Sindikata delavcev trgovine Slovenije, sindikata trgovine v okviru Konfederacije sindikatov 90 Slovenije in Konfederacije novih sindikatov Slovenije pojasnjujejo, da kljub dejstvu, da se komisija za vprašanja, povezana z odpiralnim časom trgovin sestaja že od lanskega aprila, ministrstvo še vedno ni pripravilo uravnoteženega predloga sprememb zakona o trgovini, medtem ko so predstavniki sindikatov konkretne in dokaj usklajene predloge sprememb pripravili pravočasno. Sprememba 17. člena zakona o trgovini naj bi nadomestila izrazito liberalen pravilnik o obratovalnem času prodajaln, ki ga je marca lani brez posvetovanja s socialnimi partnerji objavila ministrica za gospodarstvo Tea Petrin.

Sindikalni predstavniki poudarjajo, da bodo o "izjemno arogantnem odnosu ministrstva za gospodarstvo do sprememb delovnega režima" takoj obvestili svoje organe in jim predlagali, da pri zaščiti več kot 100.000 zaposlenih v trgovinski dejavnosti uporabijo vsa razpoložljiva sredstva.

Kot je znano je omenjeni pravilnik predvsem med zaposlenimi v trgovinski dejavnosti povzročil veliko razburjenje, saj je z njim ministrica trgovcem omogočila odprte trgovine tudi od nedeljah. Ustavno sodišče je zato julija sporni 17. člen zakona o trgovini, ki določa, da omenjeni pravilnik predpiše minister zadolžen za trgovino, razveljavilo in gospodarskemu ministrstvu naložilo, da ga v letu dni spremeni.

Pred tem so na seji obravnavali poročilo glavnega republiškega inšpektorja za delo, ki je na zahtevo sindikatov lani opravil izredni nadzor nad izvajanjem delovno-pravne zakonodaje v dejavnosti trgovine. Inšpektorji so od skupno 295 pregledov pri posameznih delodajalcih, kršitve - te se večinoma nanašajo na področje nevzdržnega delovnega časa in na to navezujočih kršitev - ugotovili kar v 254 primerih.