Slovenija

Sindikalni turizem: s fičkom na morje

Ljubljana, 19. 05. 2025 17.53 | Posodobljeno pred 28 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Se še spomnite poletij, ko ste se na počitnice odpravili zgolj s tisto obvezno opremo: kopalkami in dobro voljo? To so bili zelo verjetno časi zlate dobe sindikalnega turizma, po zaslugi katerega je marsikateri otrok tudi prvič videl morje. Preverili smo, katera podjetja in državne institucije svojim članom in zaposlenim še nudijo takšno počitnikovanje, koliko stanejo nočitve ter kakšna je prihodnost sindikalnega turizma v današnjem svetu.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Spomini na sindikalni turizem
    02:42
    Iz SVETA: Spomini na sindikalni turizem
  • Iz SVETA: Sindikalni turizem nekoč in danes
    06:17
    Iz SVETA: Sindikalni turizem nekoč in danes

"Na razglednici plaža, kjer smo se tudi mi z družino kopali. Samo nekaj metrov stran so izposojali pedaline in tako dalje, tudi tisto je bilo takrat nekaj fenomenalnega." Gregor Jerman, ki danes dela v Zasavskem muzeju Trbovlje, se obdobja sindikalnega dopustovanja spominja s takšno nostalgijo, da se je o tem odločil spisati kar publikacijo. "Tam je bilo res fenomenalno. Otroci smo se potikali po plaži, po mestih, mame so nas hotele malce kontrolirati. Očetje so imeli velikokrat kakšne druge obveznosti v narekovajih. Tudi zvečer se je dogajalo, so se ljudje po večerji zbirali v večjem številu, smeha ogromno, petja."

 Sindikalni turizem je najbolj zaznamoval obdobje med leti 1950 in 1991

"Kot otroci, ki smo imeli še nekako možnost letovanja, ko je bil še prejšnji sistem, tako lahko rečemo, se vsi spominjamo teh sindikalnih počitnic. Mislim, da je večina naših družin na tak način otrokom omogočila morje," pravi generalna sekretarka Sindikata delavcev prometa in zvez Slovenije Saška Kiara Kumer. Tudi številnim Zasavčanom. Otok Rab in Crikvenica sta poleti tako postala Zasavje v malem. "Tam so imele vse firme, ki so karkoli pomenile iz Zasavja, svoj počitniški dom. In če si se poleti obrnil po Crikvenici, si srečal vsaj 20 znanih oseb." 

in čeprav si dandanes ljudje po večini težje predstavljajo, da bi dopustovali s sodelavci, pravi Jerman, je bilo nekoč drugače. "V tistih letih, ko je sindikalni turizem najbolj živel, so bila tista zlata leta socializma še v Jugoslaviji in so se ljudje veliko bolj čutili povezane s tovarnami, z delovnim okoljem, so živeli s tem. Zdaj se mi zdi, da ljudje precej drugače gledamo na to. Hodimo v službo, da imamo zaslužek, da lahko preživimo, potem pa imamo še življenje izven tega."  

Počitnice nekoč
Počitnice nekoč FOTO: Kanal A

 Sindikalne počitnice so se, tako kot vse dobre zgodbe, začele s potjo

"Ali si šel z avtobusom ali pa si napokal stvari v fičkota, katrco, jugota, stoenko. To je bil res tak dogodek, in je tisti del naše preteklosti in je res zaznamoval življenje v naših krajih," dodaja Jerman.

Po letu 1991, po osamosvojitvi, se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, ena od posledic pa je bila ugašanje sindikalnega turizma. "Ogromno sindikatov v podjetjih je prej razpolagalo s temi počitniškimi kapacitetami, potem pa se je po prehodu v nov sistem ugotovilo, da se je to, kljub temu da so bile te kapacitete zagotovljene s prispevkom zaposlenih, uradno štelo kot premoženje podjetij. Podjetja pa so na to gledala zelo pragmatično in so, vsaj tako opažamo, večinoma vse te kapacitete na trgu nato tudi prodale," pojasni Kumer.

Kljub temu tovrstne nastanitve danes nudi več sindikatov

Med njimi Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije, v katerega je včlanjenih približno 4000 članov. "Zaenkrat imamo sedem nastanitvenih enot, dve sta v toplicah, pet pa jih je na morju," pove Kumer.

Največ možnosti za najem med sindikati pri nas sicer nudi Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije. V petem nadstropju stanovanjskega bloka v naselju Bezje apartma s štirimi ležišči svojim članom ponuja SVIZ. Nočitev člane SVIZ-a ob koncu tedna stane 29 evrov, med tednom tri evre manj. Na raznolikih lokacijah pa SVIZ skupno razpolaga s 34 nastanitvami. 

Najem svojim zaposlenim omogoča tudi več državnih podjetij, med njimi Pošta Slovenije s 17 počitniškimi enotami in Slovenske železnice s skoraj 200 enotami. Tudi zaposleni na ministrstvih, v vladi in na upravnih enotah lahko dopustujejo bolj ugodno. Največ, 73 nastanitev, zadnjim naštetim ponuja Ministrstvo za javno upravo. Deset počitniških nastanitev ima Ministrstvo za javno upravo v Kranjski Gori. Od tega jih je sedem v naselju Čičare. Apartmaji imajo najmanj dve in največ osem ležišč, cene v visoki sezoni pa se gibljejo od 60 do 90 evrov. Zasedenost kapacitet Ministrstva za javno upravo je bila lani v poletni sezoni na Hrvaškem skoraj 100-odstotna, v Sloveniji nekaj manj kot 90-odstotna, pozimi pa dobrih 97-odstotna.

Visoko povpraševanje ponudniki pogojujejo z različnimi kriteriji, na Sindikatu delavcev prometa in zvez Slovenije denimo takole: "Upošteva se to, ali je že prej kdaj koristil kapaciteto, ali ima kakšne posebne potrebe, recimo otroka z invalidnostjo in tako naprej," pojasni Kumer.

Kakšna pa je prihodnost sindikalnega turizma, bo ta preživel?

"Mi se trudimo te zadeve zagotavljati, ampak kot sem že rekla, to ni nekaj, kar bi človek počel na trgu kot profitabilno dejavnost. Ker dejansko omogočamo tako ceno, ki pokriva stroške. To pa verjetno v tem sistemu ni v interesu večine, ki se s tem ukvarjajo. Vidijo v tem kvečjemu poslovno priložnost, kar pa je škoda," še zaključi Kumer. S čimer se strinja tudi Jerman. "Sindikalni turizem včasih oziroma zdajšnji otroci bi rekli, da je bil zakon."

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (68)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cool1
22. 05. 2025 12.25
+2
Zadnje leto , ko smo še imeli za valuto Tolarje, sem plačal v mojem podjetju sindikalno dopustovanje v počitniški prikolici v Filip Jakovu v kampu tik ob morju samo 10.000 tolarjev, rekli smo, da sem plačal Cankarja, ker je na bankovcu za 10.000 tolarjev bil naslikan pisatelj Ivan Cankar. To je v protivrednosti v Eure zneslo kakor nekaj malega čez 40 EUR. ! No danes si takšne cene ne more več privoščiti nihče, tudi v podjetniških počitniških kapacitetah ne !
Smuuki
21. 05. 2025 13.57
+3
Rojen sem 1961 in prvi avto pri hiši je bil komaj 1981 leta. Rojen partizanu 9 korpusa in mami domobranskega porekla. Te pravljice o pravični jugoslaviji lahko prodajate otrokom ki navedb ne preverjajo oziroma nimajo lastne izkušnje. Komunizem je zgrajen na laži, in še danes levičarstvo brez laži me preživi
Smuuki
21. 05. 2025 13.42
+3
Jerman je namenoma pozabil da tako velikega standarda kot so ga imeli v tistih časih rudarji ni imel nihče. Sam sem 70 km od morja pa ga do svoje prve plače nisem nikoli videl. Pa sem ravno tako živel v enakopravni socialistični federativni republiki jugoslaviji. Ni bilo za vse enako poskrbljeno dajmo si to enkrat priznat. Rudarji, špediterji so bili svet zase poleg vojske, policije. Ostali smo to plačevali pa tega nikoli bili deležni. Za otroke delavcev so se organizirale kolonije da so otroci doživeli morje. Pa spet kolonije niso bile za vsakega. Če si bil otrok napačnih staršev nikoli nisi prebral svojega imena na seznamu za kolonijo. Sošolci so šli zate pa ni bilo prostora. Vsi tisti ki smo to doživeli nimamo tako lepega mnenja o jugi in titu kot ga skušajo prikazati danes. V jugi smo obstajali tudi tretjerazredni ljudje brez vseh pravic
SDS_je_poden
20. 05. 2025 10.22
-1
No, že pri sindikalnih turističnih kapacitetah se je lepo pokazalo, kakšen bo novi sistem. Delavci kupili kapacitete, firma ji pokrade in razproda. Še danes se fura enaka mantra...
patogen
20. 05. 2025 11.10
+3
Daj ne govori SDić. Delavsko-Družbena lastnina je bila le krinka za državno lastnino. Tovarne so zgradile stanovanja, pa chrknile, delavec jih je pa kupil po Jazbinšku za 5000 Eur, pa mnogi potem prodali za 200.000 Eur.
SDS_je_poden
20. 05. 2025 13.14
-2
Patuljak kaj tebe tolk bolijo ta stanovanja?
patogen
20. 05. 2025 15.35
Taubi999
20. 05. 2025 10.20
-2
Zanimivi so komentarji, ki se posmehujejo iz sindikalnih izletov. Toda tu se postavlja vprašanje: Koliko dni pa danes lahko navaden proletarec preživi na morju? Koliko je pa danes lahko brezskrben in zadovoljen na plaži?
Misija1
20. 05. 2025 11.43
+4
Uff si vsekal mimo. Poznam cel spekter ljudi v svoji družbi in tudi tisti na minimalki hodijo pridno na morje za 10 - 14 dni. Ne samo to, hodijo tudi v hotele, kar je recimo v Jugoslaviji takrat bilo nemogoče, saj si večina delavcev v tovarnah hotelov ni mogla privoščiti. In ne samo to, zadnjih 10 let na HR letuje več kot 1,2 milijona slovencev. V Jugoslaviji je bila cifra okrog 500 - 700 tisoč. Tako da ne sanjat pravljic. Je pa nostalgija logična, saj so časi Jugoslavije bili časi brezskrbja, ni bilo telefonov, ljude so se več družili in zato imamo v mislih, da je bilo bolje kot sedaj. Kar je res bilo, ampak ne ekonomsko in ne finančno!
bobiv
20. 05. 2025 09.47
-5
V Jugi je priden imel vse, lenuh pač ne! Vsak si je lahko privoščil Jadran, pa tudi šparalo se tam ni! S prijatelji smo šli na Jadran s štopom, privoščili smo si vse, precej več kot Nemci, kjer je cela družina pila 1l Radenske!
patogen
20. 05. 2025 10.04
+6
mptour
20. 05. 2025 10.07
+4
Zato pa dans nemca zavistno gledate. nič šparat, pa vse bi imel.
cakra
20. 05. 2025 10.14
+4
Bobiv z tem smo se revni Jugoslovani tolažili da Nemec na morju pije radensko ni pa nas zanimalo kaj ima na krožniku. To so pravljice za lahko noč in pišejo tisti ki takrat redko ali sploh niso hodili po Jadranu. Res je pa da smo tudi takrat sloveli kot eni največjih pijancev z ostalimi komunističnimi državami. Tudi sam sem pil ob večerji radensko pa sem SL... pa ne zato da si ga ne bi lahko privoščil saj je bilo mnogo cenejše od brezalkoholnih pijač ampak zato ker ne pijem alkohola in še ga danes ne. V Jugi in ostalih državah Vršavskega Bloka je bil takrat nizek davek na alkohol zato se je bolj splačalo popit alkohol.
Smuuki
22. 05. 2025 16.46
Mi smo bili zelo pridni in smo tolkli revščino in pomanjkanje dobrin. Kar navajaš je laž. Če si nosil nalepko ta beli pa četudi tretji rod si bil obsojen na tretje razrednega človeka. Doživel na lastni izkušnji. Ne trosi laži. Tudi slučajno nisem bil edini
cakra
20. 05. 2025 09.36
+1
Vsaj nekaj dobrega za delovne ljudi ki bi si drugače zelo težko privoščili morje. Od leta 1975 sem bil šef skladišča v kar dobri firmi, kljub temu da bi naj bila to najlepša leta Juge bi si težko privoščil nastanitev v kakšnem Hotelu ki bi imel 3 zvezdice ali več. Prednost do teh počitnic so imeli prvo tisti ki so bili člani partije. Povprečno si je dopust ki je bil vezan 99.8% na Hrvaško morje lahko tam od leta 1970 do leta 1985 privoščilo okrog 700 000 do 750 000 tisoč Slovencev. Nekaj zadnjih let pa na HR... morju letuje okrog 1.2 milijona SL... plus druge države . Kljub temu pa čitam kako si danes ne moremo privoščit morja in kako smo si ga lahko v Jugi.
mptour
20. 05. 2025 10.08
+1
patogen
20. 05. 2025 09.30
+2
Ker so se naveličali gledati ene in iste obraze skozi vse leto, ter na koncu še sindikalni kolektivizem na plaži, je premožnejši sloj samoupravljalcev začel kupovati od kmetov v Istri ob obali zaplate zemlje, kjer so se začele postavljati plehnate strukture in prikolice, značilne danes za Dolenjsko.
mptour
20. 05. 2025 09.00
+0
Luštno ste se imel, ker vas je Tito držal na kratko, pa ste bili veseli enega tedna sindikalca. Danes pa celo leto polna rit vsega, pa samo jamranje.
patogen
20. 05. 2025 08.34
+3
Sindikalni turizem je uvajal kolektivizem tudi na počitnicah, ter ukinil individualizem. Ljudi, ki so se vsakodnevno gledali v tovarniški menzi, je poslal skupaj na morje, kjer so se gledali še v sindikalni menzi doma na morju ter sindikalni plaži na obali. Ter zvečer na terasi ob pivu in balinplacu. Veliko je bilo tudi nepravilnosti pri dodeljevanju terminov, saj so odločale veze in poznanstva. Ko se je ukinil sindikalni turizem, so se slovenski turisti razkropili po celem svetu. Maldivi, Malorca, Grčija, Tajska, Indonezija, Florida....
jablan
20. 05. 2025 08.47
+0
Hahaha jaz tega nisem dozivel kar opisujes pa sem koristil sindikalne kapacitete
mptour
20. 05. 2025 08.57
+3
Patogen ima prav. Mi do teh kapacitet nismo nikoli prišli. Vedno so bili isti na vrsti.
patogen
20. 05. 2025 08.58
+3
Si se kaj grebel za termin, ko je imel Tovariš Generalni rezervacijo?
Roadkill
20. 05. 2025 09.03
+3
Smuuki
22. 05. 2025 16.49
Komunisti so bili, so in kot kaže še bodo bili priviligirani. Amen. Takrat ta beli danes janšisti izrinjeni na rob družbe. Kdor tega ni okusil ne more vedeti kako izgleda biti tretjerazredni
patogen
20. 05. 2025 08.29
+5
Nemški proletarec z mercedesom, jugo samoupravljalec s fičkom.
jablan
20. 05. 2025 08.49
-2
Avto ni merilo,ja švaba z mercedesom na radensko in konzerce mi s ficotom na pivo hrano žur
patogen
20. 05. 2025 08.58
+2
Zato pa je bil Švaba bogat. Balkanec je pa vse pognal v želodec. Nek se vidi raskoš...
Rožice so zacvetele
20. 05. 2025 09.00
+1
jablan, zato je Nemec imel, naši pa ne, ker se je zapravljalo za brezvezne stvari.
patogen
20. 05. 2025 09.04
+1
Poleg tega ta famozna švabska Radenska in škrtarjenje, nad katero so se smejali samoupravljalci izhaja iz njihovega karakterja in navad. Znajo pa se sprostiti in seči v tošel, če je potrebno ozirom jih nekdo zna zanimirati. Zakaj bi pol Radenske zlil proč, kot je storil samoupravljalec naprimer, pa potem zvečer naročil novo? V njihovi navadi je šparanje, pa je pol Radenske spravil za zvečer.
Roadkill
20. 05. 2025 08.10
+9
zakon cajti. tisti ki ni doživel ne razume
patogen
20. 05. 2025 08.27
-3
Prav gotovo ne ti. Tvoje navdušenje izvira iz nostalgičnih pripovedovanj.
Roadkill
20. 05. 2025 08.32
-3
Roadkill
20. 05. 2025 08.33
+1
patogen
20. 05. 2025 08.36
+2
Ne bo se težko izmisliti, saj je bilo 80% belih.
jogo
20. 05. 2025 08.40
+4
Roadkill
20. 05. 2025 08.41
-1
jablan
20. 05. 2025 08.50
-2
Si pa resnicna pripovedovanja takih ki vi revcki ne boste nikoli dozivel
jablan
20. 05. 2025 08.51
-2
jablan
20. 05. 2025 08.52
+0
So bili nekateri tudi žestarejsi in se zivijo in pogresajo stare case
jablan
20. 05. 2025 08.05
+11
Luštno je bilo bolj kot zdaj
shift
20. 05. 2025 08.04
+9
to da se gre na morje se prodaja kot nekaj kar mora vsak. in tisti ki si to ne more privoščiti, ima ogromen občutek da mu manjka precej v življenju, da je reven, da nima nič...ta hype okoli "a greš na morje" ne pojenja zadnjih nekaj desetletij. Prej pa kaj - pač niso šli na morje pa so ravno tako lepo živeli in nobenih travm zaradi tega.Morje je postalo drago, kakorkoli obrneš, in ja - je lepo iti na dopust, poletje naredi svoje, voda tudi...to da se otroci družijo pa je tudi neprecenljivo
sektor1
19. 05. 2025 21.41
+7
Z biciklom na morje bo kmalu realnost vseh nas v Sloveniji !
jablan
20. 05. 2025 08.07
+5
Ja za rekracijo je dobr samo jaz grem raje z motirhem ali avtom
mzz66
19. 05. 2025 21.39
-8
Najbolj zanimivo je pa to, da o tem pišeta neki mladi novinarki, ki POJMA nimata, kako je bilo v stari Jugi. Mogoče so pa njuni tastari bili v ZKJ, pa sta imeli polne riti vsega, medtem, ko navaden folk ni mogel kupiti niti kofeta, kavbojk in takih malenkosti, ker jih pač ni bilo.
jablan
20. 05. 2025 08.09
+7
Ne vem kje si ti sicer tajrat živel jaz sem bil navaden folk in je blo vse če si hotu pa lewiske,brukline itd si pa na izlet skoču v italijo
galeon
19. 05. 2025 21.14
+7
Kar ste hoteli, to zdaj imate. Vam pa so ostal le spomini na boljše čase, kot so sedaj.
Misolinjo
19. 05. 2025 21.31
-9
Boljse samo za tiste ki niso hoteli delat! Juga je bila samo revscina,beda in nerazvitost!
jablan
20. 05. 2025 08.10
+4
jablan
20. 05. 2025 08.54
+0
V yugi se je zgradilo najvec cest tovarn sol zdravstvenih ustanov,ja po tvoj eso se kar same zgradile ,iq=0
M_teoretik
19. 05. 2025 21.10
-1
Dobri stari časi, za vse!?
boslo
19. 05. 2025 21.22
+4
boslo
19. 05. 2025 21.22
+0
jablan
20. 05. 2025 08.10
+3
Za vecino kdir je bil pa luzer je bil pa njegov problem
jablan
20. 05. 2025 08.55
-2
Seceda za zajtrk,švabi pa čehi pa cel dan na pašteti
Dooomer
19. 05. 2025 21.09
+1
Za kosiv smo pašteto nesl na plažo. Za sladico pa PEZ bonboni.
jablan
20. 05. 2025 08.11
+3
Jaz sem sel pa jest topel obrok ,to kar ti praviš so bl švabi pa čehi delal pa škrti slovenci
Stauffenberg
19. 05. 2025 21.04
+5
Bilo je č u d o v i t o. Pa naj si svečkarji mislijo kar hočejo.
Roadkill
20. 05. 2025 08.11
+2
pa saj svečkam je bilo tudi fajn samo jim je jufka lobotomijo naredil in sedaj nič več ne vejo, niti kje se nahajajo