"Vsekakor ta osnutek v tem trenutku posega v ekonomski položaj kmetov. Če pa izhajamo iz predreferendumskih obljub predsednika vlade, se ekonomski položaj kmetov ob vstopu v EU nikakor ne sme poslabšati. Nikakor ne smemo dovoliti, da bi se zaradi teh dveh zakonov uradni položaj kmetov poslabšal, glede na to, da smo imeli letos že veliko škodo zaradi suše. Pred štirinajstimi dnevi smo na vlado poslali zahtevo po dodatnem pogovoru v zvezi s temi zakoni in do danes še nismo dobili odgovora. Včeraj smo imeli sestanek z nevladnimi organizacijami, kjer smo si pridobili njihovo podporo, da si pridobimo, kar nam je bilo obljubljeno na referendumu," je za 24 ur povedal predsednik sindikata kmetov Marjan Gorenc.
"Predlagane spremembe zakona o zdravstvenem zavarovanju, ki je že v parlamentarni proceduri, so za sindikat nesprejemljive, saj pri plačevanju prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje izenačujejo vse kmete ne glede na obseg kmetije oz. katastrski dohodek," je dejal generalni sekretar sindikata Janez Pirc. "S tem pa bodo na udaru zlasti majhne kmetije, ki že sedaj težko plačujejo vse prispevke," je dodal.
Podpredsednik sindikata Roman Žveglič pa je ob tem poudaril, da taka ureditev ne upošteva socialne kategorije, saj bo povzročila uravnilovko, tako da bo moral mali kmet plačevati enake prispevke kot največji. Gorenc pa je dodal, da bodo sprejem zakona s takšno vsebino poskušali preprečiti, tako s pozivi poslancem kot tudi tudi z vetom državnega sveta, v skrajnem primeru pa tudi z drugimi oblikami sindikalnega boja.
Socialni položaj na kmetijah pa bo po mnenju sindikata poslabšal tudi predlagani zakon o dohodnini. Ta med drugim v osnovi za obdavčitev upošteva tudi vse druge dohodke, pridobljene v zvezi s kmetijsko in gozdarsko dejavnostjo - subvencije, dotacije, donacije ali denarne pomoči, katastrski dohodek najetih površin in pridobljena sredstva za investicije.
V sindikatu od vlade po Žvegličevih besedah pričakujejo zmerno ureditev, ki bo omogočala nemoten razvoj kmetijstva ne pa nazadovanje. Vlado in pristojna ministrstva sindikat poziva, naj pripravijo raziskavo, kako je obdavčenje kmetov urejeno v primerljivih evropskih državah. Ta pa naj bo podlaga za obdavčitev slovenskega kmetijstva, ki je specifično zlasti zaradi majhnosti kmetij.