Kot je po sestanku vlade in sindikatov javnega sektorja povedal notranji minister Gregor Virant, so sindikatom pojasnili, da ni nobenih skrbi glede izplačila tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij in da morajo delodajalci v javnem sektorju za to poskrbeti. Če bodo nastale kakršne koli tehnične težave, bo pomagalo ministrstvo za finance. Zagotovil je tudi, da zaradi izplačila ne bo odpuščanj iz poslovnih razlogov.
Tako so pogajalci danes že lahko prešli k predvidenemu dnevnemu redu: obravnavi predlaganih sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki se nanašajo na kvorum za veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor, ter vračilo preveč izplačanih plač zaradi napak, ki so nastale po prevedbi v nov plačni sistem.
Vlada je sindikate seznanila z osnutkom novele in dobila nekaj prvih odzivov, je dejal Virant. Sindikati naj bi do prihodnjih pogajanj pripravili svoj odgovor.

Po oceni vodje konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruklja je bila razprava pri vprašanju izplačila odprave plačnih nesorazmerij zelo burna. A kot je navedel, so na koncu vendarle dobili zagotovila vlade, da bo prvi obrok izplačan v zakonskem roku, torej najpozneje do konca februarja. Predstavniki ministrstva za finance pa so po njegovih besedah izrazili pripravljenost, da bodo dopis, ki so ga posredovali javnim zavodom, popravili tako, da ga ne bo mogoče razumeti, da je sredstva za izplačilo te obveznosti mogoče pridobivati tudi z zmanjševanjem števila zaposlenih.
Tako Štrukelj pričakuje, da bodo to obveznost poravnali vsi javni zavodi. V nasprotnem primeru se sindikati z vlado niso pripravljeni pogajati o nobeni drugi odprti zadevi, prav tako bi do izražanja nezadovoljstva "verjetno prišlo tudi na ulici". A po današnjem sestanku ni razloga, da vladi ne bi verjeli, je dodal.
Da nimajo sredstev za izplačilo te obveznosti, so sicer že opozorili v Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije. Pristojne ministre in premierko Alenko Bratušek pa so k zagotovitvi sredstev pozvali tudi v Sindikatu kulture in narave Slovenije Glosa.
Glede vprašanja ureditve kvoruma pa sindikati pričakovano nimajo enotnega stališča. Po oceni Štrukljeve konfederacije je sicer smiselno, da kolektivno pogodbo za javni sektor podpisujejo konfederacije. Izpostavili pa so tudi, da bi vlada in vsi sindikati, ne le s področja javnega sektorja, morali odpreti razpravo o reprezentativnosti sindikatov.
Medtem je bilo pri vračilu preveč izplačanih plač stališče sindikatov enotno, saj vztrajajo, da delavec ne sme nositi te odgovornosti, temveč jo mora prevzeti tisti, ki je takšno plačo določil. Vlada pa je po Štrukljevih besedah vztrajala na "nekoliko kontradiktornem" stališču in priznala, da delavec za previsoko plačo res ni kriv, a da bi moral nositi del odgovornosti.
O podrobnostih sindikalnega odgovora na vladne predloge Štrukelj danes še ni želel govoriti. Je pa vlada po njegovih besedah predlagala tudi, da bi v prihodnje pogovore vključili še usklajevanja o dodatku za pripravljenost na delo izven kraja bivanja, povračilu potnih stroškov in plačilu povečanega obsega dela.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.