Po besedah sindikalnih predstavnikov se bo v Ljubljani zbralo več kot 10 tisoč zaposlenih v gospodarstvu. Shoda pa bosta dva, saj sindikati gospodarskih dejavnosti niso enotni.
Na prvem, organizirajo ga Konfederacija sindikatov 90, Neodvisnost in Pergam, bodo zahtevali sklenitev splošne kolektivne pogodbe, na drugem, njegov organizator je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, pa bodo pozivali k čimprejšnji sklenitvi panožnih pogodb.
"Del velikih dobičkov, ki ne gredo vedno v nova delovna mesta, ki ne gredo vedno v nove, sodobne tehnologije, kjer se bi lahko proizvajala višja dodana vrednost pri teh proizvodih, ampak se delijo preko nagrad članom uprav, gredo na kapitalske trge," je povedal Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov.
Ker je v to zvezo včlanjenih 300 tisoč delavcev, pričakujejo velik odziv.
"Po naših ocenah se bo zborovanja udeležilo približno 10 tisoč sindikalnih zaupnikov, zaupnic," meni Milan Utroš, predstavnik Zveze svobodnih sindikatov.
Protestni shod Konfederacije sindikatov 90, Neodvisnosti in Pergama pa bo manjši.
"Vse tri sindikalne centrale imajo približno okrog 100 tisoč članstva. Na shod pa bo prišlo okrog 1000 do 1200 ljudi. Je pa treba povedati, da je to šele začetek pritiskov," je povedal Dušan Rebolj, predstavnik sindikata Pergam.
Pri Gospodarski zbornici Slovenije so zadovoljni, da so slovenski sindikalisti neenotni. Sicer pa menijo, da bi ta shod lahko bolje izkoristili.
"Sindikati, če že porabijo toliko denarja, da dobijo svoje člane v Ljubljano, bi jim tam lahko rekli, da se je zaradi globalizacije treba prilagajati novim zahtevam trga, da je treba razmišljati v tej smeri in usposabljati," je povedal Miro Sotlar z Gospodarske zbornice.
Protestni shod sindikatov v Ljubljani bo del vseevropske stavke. Stavkali bodo med drugim tudi v Berlinu, Rimu, Parizu in Bruslju.