Predstavniki Zveze Svobodnih Sindikatov Slovenije so na novinarski konferenci opozorili na resne pomanjkljivosti in anomalije meddržavnega sporazuma o zaposlovanju državljanov BiH v Sloveniji, ki je bil med omenjenima državama sklenjen leta 2011.
Izvršni sekretar ZSSS Goran Lukič je izpostavil obstoj možnosti za izkoriščanje tujih delavcev s strani domačih delodajalcev, ki jih omogoča sporazum v svoji obstoječi obliki. Glavna kritika sindikatov se nanaša predvsem na 16. člen sporazuma, ki tuje delavce postavlja v izredno neugoden položaj. V členu je namreč zapisano, da mora delodajalec v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delavca migranta v njegovem prvem letu zaposlitve o tem pisno obvestiti pristojnega nosilca (Ministrstvo za delo), ki sproži vse potrebne postopke za prenehanje veljavnosti dovoljenja in vrnitev delavca migranta v državo izvora.

Pat pozicijo v kateri se na podlagi tega člena nahajajo migrantski delavci Lukič opredeljuje sledeče: "Če želi delavec migrant, ki je prišel v Slovenijo po sklenitvi omenjenega sporazuma, pri svojem delodajalcu vložiti izredno odpoved, ker mu ta ni izplačeval plač, dobi za "nagrado" obvestilo vladnega organa da ni več dobrodošel v Sloveniji, s čimer se začnejo postopki za njegovo t. i. prostovoljno vrnitev v BiH."
Lukič se s tem sklicuje na dodatno problematiko, ki se tiče pravice bivanja tujih delavcev v RS. Če sproži delavec migrant izredno odpoved delovnega razmerja v prvem letu svoje zaposlitve, se je na podlagi Sporazuma prisiljen "prostovoljno vrniti" v državo svojega izvora za najmanj 6 mesecev. Po prvem letu zaposlitve naj bi se to spremenilo, a prav zaradi 16. člena temu ni tako, saj je v njem zapisano tudi to, da se mora delavec migrant najkasneje v 30-ih dneh po odpovedi pogodbe o zaposlitvi ponovno vključiti v socialno zavarovanje, oz. se ponovno zaposliti. To pa naj bi bila povsem nerealna zahteva, saj je povprečna dolžina brezposelnosti v Sloveniji veliko daljša. S tem se po mnenju sindikatov v državi uvaja zelo nevaren koncept krožnih migracij.
Zaradi tega sindikati zahtevajo, da se ukine določba o 6-mesečni prostovoljni vrnitvi v BiH, ter da se opravi revizija celotnega sporazuma: "Zagotovo pričakujemo, da se sporazum o zaposlovanju s Slovenijo in BiH ponovno odpre - in ne le odpre, pregleda in ponovno zapre, ampak da se najdejo rešitve, ki ne peljejo v smer izkoriščanja delavcev, ampak v smer izboljševanja položaja in postavljanja delavcev migrantov iz BiH v enakopraven položaj vsem ostalim delavcem."
V primeru če se situacija v kratkem ne bo razrešila, se bo po mnenju sindikatov začelo pojavljati vse več primerov tujih delavcev, ki si ne bodo upali pritožiti nad slabimi delodajalci, ali pa bodo zaradi vložitve izredne odpovedi tvegali izgon iz Slovenije.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je še dodal, da sindikati pričakujejo hiter odziv državnih organov; tako slovenskih kot pristojnih v BiH.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.