Slovenija

Sindikati: 'Pokazala se je celotna paleta konfuzije, neenakosti, nepravičnosti.' Nov sestanek 1. julija

Ljubljana, 17. 06. 2020 09.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek, STA
Komentarji
794

Prvič so za skupno mizo sedli predstavniki sindikatov javnega sektorja in predstavniki vlade. Sindikati med drugim zahtevajo za 110 evrov višji regres, analizo izplačevanja dodatkov za nevarnost, saj je bilo veliko neskladnosti, na okopih pa so tudi policisti, ki očitno za maj ne bodo dobili izplačanega dodatka. Vlada je danes predvsem prisluhnila sindikatom, nov sestanek bo potekal predvidoma 1. julija.

Sindikati javnega sektorja so na okopih. Zahtevajo višji regres in izplačilo dodatkov vsem zaposlenim v javnem sektorju v času epidemije covid-19. Veliko nejevolje je tudi zaradi neenake obravnave zaposlenih, ki so opravljali primerljivo delo. Namreč višino dodatka so določali vodje posameznih oddelkov, kar je povzročilo veliko neskladnosti, pa tudi slabe volje med zaposlenimi na primerljivih delovnih mestih.

Danes je tako potekalo prvo skupno pogajanje med sindikati in vlado Janeza Janše. Minilo je predvsem v znamenju razprave o izplačilu dodatkov za delo v epidemiji. Sindikati so opozorili na težave in anomalije, ki jih opažajo v praksi. Zdaj naj bi vladna stran njihove pripombe in opozorila preučila, spet naj bi se srečali 1. julija.

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je izrazil zadovoljstvo, da so začeli dialog. Današnjega srečanja ne vidi kot pogajanja. "Predvsem smo morali od vsakega sindikata posebej slišati, kakšne so razmere na terenu, kakšne so težave, anomalije," je pojasnil. Po njegovih besedah se je vladna stran zavezala, da bo sindikalne pripombe in predloge preučila.

Na vprašanje, ali je sam zadovoljen s tem, kako so v praksi vodstva dodeljevala dodatke, pa je odgovoril, da posploševanje ni v njegovi naravi in da so bili tudi danes izpostavljeni nekateri primeri, ko je bil management pri tem zelo uspešen.

Kot je bilo razbrati tudi iz izjav ob koncu današnjega srečanja, imajo sicer na sindikalni strani kar precej pripomb. Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je ocenil, da se je "pokazala celotna paleta konfuzije, neenakosti, nepravičnosti".

Po njegovih besedah pa so tudi na vladni strani ugotovili, da je treba zadevo urediti, sicer bo prišlo, "kot je rekla ena od kolegic s področja zdravstva, do podobne situacije kot v Franciji, ko so zdravstveni delavci prišli na cesto".

Vodja pogajalske skupine dela sindikatov Jakob Počivavšek je pojasnil, da so se dogovorili, da bo vladna pogajalska skupina oz. ministrstvo za javno upravo pridobilo tudi nekatera pojasnila posameznih resorjev, kjer prihaja do težav pri izplačevanju dodatkov. "Dogovorili smo se, da bo tam, kjer prihaja do konkretnih ali pa do precej očitnih kršitev, aktiven tudi inšpektorat za javni sektor," je dodal Počivavšek.

Sicer pa je izpostavil tudi njihovo kritiko, ker vlada v sklepu o določitvi sredstev za izplačilo dodatka po interventnem zakonu za maj ni vključila celotnega javnega sektorja, ampak zgolj zdravstvo in socialo. Pozvali so, da se sklep popravi. Kot je izpostavil Štrukelj, policisti, podobno kot šolniki, v sklepu sploh niso omenjeni, čeprav so recimo policisti tudi v maju še vedno bili na italijanski meji, kjer je bila ogroženost še vedno velika, zaposleni v šolah in vrtcih pa so se v maju vrnili v šole in vrtce.

Koritnik je poudaril, da za celotno obdobje epidemije, torej tudi maj, zaposlenim v javnem sektorju pripada dodatek po kolektivni pogodbi za javni sektor. Ob tem dodatku pa so uvedli še dodatek po interventnem zakonu zaradi povečane obremenitve oz. dodatne ogroženosti in "vlada je ocenila, da je v maju bila intenzivnost te ogroženosti ali obremenjenost nižja kot v preteklih mesecih".

Za sindikate je tudi nesprejemljivo, da prihaja pri izplačevanju dodatkov do velikih zamud. Po Počivavškovih navedbah jim je minister zagotovil, da bodo poskušali zagotoviti ta sredstva čim prej, da se ne bodo uresničile napovedi nekaterih direktorjev javnih zavodov, da se bodo poračuni izvajali še septembra.

Sindikati so po Štrukljevih besedah kot problematično izpostavili tudi, da so tisti, ki so prisiljeni ostati doma, ker morajo v karanteno, "kaznovani" s tem, da dobijo 50 odstotkov plače. "Vsekakor moje osebno razumevanje imajo," je dejal minister in napovedal preučitev možnosti za ureditev tega stanja.

Kakšne odločitve danes še ni bilo tudi glede regresa, kjer sindikati predlagajo višje izplačilo od zakonsko določenega minimuma v višini minimalne plače (940,58 evra). Po Koritnikovih besedah so jim sindikati že pred dnevi posredovali dva predloga, enega za 1050 evrov in drugega za 1100 evrov za vse javne uslužbence. Danes je želel slišati še njihove argumente, na podlagi tega pa bo pridobil stališče vlade.

Je pa minister izpostavil, da se je minimalna plača v lanskem letu povišala, regres je bil razbremenjen, poleg tega so vsi državljani prejeli turistični bon v vrednosti 200 ali 50 evrov za letni dopust.

Policijski sindikat Slovenije opozarja, da gre za diskriminacijo.
Policijski sindikat Slovenije opozarja, da gre za diskriminacijo. FOTO: Miro Majcen

Policisti zahtevajo dodatke

Spomnimo, da je pred dnevi še več nejevolje povzročil sklep vlade, s katerim določa obseg sredstev za maj 2020. Z njim je vlada določila obseg sredstev za financiranje dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije, razdelitev sredstev na neposredne proračunske uporabnike in kriterije za razdelitev sredstev posrednim proračunskim uporabnikom. V tem sklepu pa ministrstvo za notranje zadeve z organoma v sestavi ni bilo navedeno kot prejemnik teh sredstev. 

Policijski sindikat Slovenije opozarja, da gre za diskriminacijo. Namreč denar za dodatke je vlada namenila ministrstvu za delo in ministrstvu za zdravje ter občinam za poplačilo zaposlenih v zdravstvenih domovih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Na takšen način se Vlada RS iskreno zahvaljuje vsem zaposlenim na področju nacionalne varnosti, ki so delo opravljali v času ’izrednih razmer’ in bili podvrženi izjemnim delovnim naporom, usmerjenim k skupnemu cilju uspešnega obvladovanja in preprečevanja širjenja nalezljive bolezni, ki je bila tudi z našim delom uspešno premagana," so zapisali v PSS, kjer ocenjujejo, da sprejem takšnega sklepa predstavlja izjemno negativno sporočilno vrednost zaposlenim. "Morebitnih posledic takšnega ravnanja bi se Vlada RS v trenutnih varnostnih razmerah morala še kako dobro zavedati, saj iz takšnega postopanja izhaja, da je Vladi RS skrb za varnost državljanov drugotnega pomena."

Sindikat izobraževanja pa opozarja tudi, da majski sklep vlade ne vključuje izobraževanja, čeprav se je maja korenito spremenil položaj zaposlenih, ki so se vrnili v šole in vrtce. 

Vlada je za dodatek za maj namenila 8,2 milijona evrov, pri čemer je obseg sredstev za mesec maj določen upoštevaje 60 odstotkov obsega sredstev za mesec marec. Zgornja meja porabe za april je znašala 39,2 milijona evrov.

Zahtevajo analizo izplačevanja dodatkov

Sindikati prav tako opozarjajo, da je treba urediti tudi merila za izplačevanje dodatkov. V marcu in aprilu je bilo veliko nepreglednosti, kar je med zaposlenimi upravičeno povzročilo veliko slabe volje. Prav zaradi teh očitnih neskladnosti bodo zahtevali pripravo analize izplačevanja dodatkov.

Jabolko spora tudi regres

Javni uslužbenci po zakonu dobijo regres izplačan najmanj v višini minimalne plače, ki znaša 940,58 evra, in sicer najpozneje do 1. julija. Sindikati pričakujejo, da se bodo o višini regresa pogajali, in predlagajo, da se regres vsem zaposlenim v javnem sektorju izplača v višini 1050 evrov.

Prav tako bodo vladi predlagali, da se loti ureditve dela na domu v kolektivni pogodbi. V času epidemije so bile namreč prakse v javnem sektorju različne, v primeru novega vala okužb pa se utegne delež tega dela znova nekoliko povečati in je prav, da bi zadeve uredili, menijo sindikati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (794)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FolkloraS
19. 06. 2020 10.54
+2
bo treba stopit na stran protestnikov!
Svetec 2021
17. 06. 2020 21.17
+1
Nevem zakaj kličete za vsak kakec policijo. Če nebi klicali sploh toliko policiajev nebi rabili. Tu kritizirate policaje a tam pa jim v rit lezete
lojze3
17. 06. 2020 21.13
+2
Dokler je bil Šarec je bil regres zadost velik, zdaj pa ko se gospodarstvo sesuva bi imel imeli pa večjega Najbolje bi bilo da bi bili vsi zaposleni v javni upravi, izvoz je itak rak rana slovenije
hotchilipoper
17. 06. 2020 21.07
+7
Podpiram policaje,če ne pa naj dajo odpoved
lojze3
17. 06. 2020 21.14
+3
lojze3
17. 06. 2020 21.15
+2
Svetec 2021
17. 06. 2020 21.22
+2
Ja v gospodarstvu je zakon lahko zraven službe še delaš na črno, če si privatnik ne rabiš izdajat za vse računa itd itd zakon
Jana Novak
17. 06. 2020 20.56
-1
Bi vam jst dal plače 850€ in voljno, ne pa to kar delajo.
Jana Novak
17. 06. 2020 20.56
-1
Če ti ni kaj prav greš delat kaj drugega al je boljše dlat kar delat in jokat, da je plača majhna.
Jana Novak
17. 06. 2020 20.55
-1
Kaj bi teji šmrkavci, skozi višje plače, če ti kaj ni prav lahko delaš kaj drugega al kako zdej to, skozi jokat plače pa skozi boljše.
Francet
17. 06. 2020 20.41
+4
misija nemogoče
Blond James
17. 06. 2020 20.37
+8
Medtem ko policija lovi migrante v Vižmarjih je šlo proti Kranju konvoj več kamionov kokaina in cisterna alkohola v spremstvu krimicev in obveščevalne sluzbe
Zvezda3000
17. 06. 2020 18.49
+9
soroseve lovke bodo skregale med seboj vse. zdravniške sestre, vzgojitelhe, ucitelje, policaje, gasilce, samo da bodo ti delali ZASTOJN
korintos25
17. 06. 2020 19.12
+9
Kollerik
17. 06. 2020 19.19
+6
anatomija
17. 06. 2020 18.30
+11
Janša je vsem v vladi , ki ga podpirajo zvišal korupcijski dodatek iz 40 na 50 % končne cene . Sedaj ima dovolj podpore in ga ostali javni sektor ne zanima
Diegol14
17. 06. 2020 18.29
+30
Višji regres za javne lenuhe in kolesarje? Kaj pa penzionisti? Prispevali 40 let za ubogih 450€....sram vas bodi !!
Enmajstr
17. 06. 2020 18.50
+5
Nisem v js in z veseljem bom v petek kolesaril in bom glasen.
lotmerzanec
17. 06. 2020 19.14
-4
Enmajstr Seveda nisi saj bi se moral zjutraj vstati in se peljati zjutraj v službo!! Ti si direktno na socialni podpori in boš kolesaril,ker se ti PIPICA zapira!!
jung
17. 06. 2020 19.23
+19
Vsa javni sektor v tem kriznem obdobju normalno dobiva plače pa če so delali ali ne. Mi ki smo odvisni samo od svojega dela pa moramo klestit, da bomo vsaj upam preživeli. Moralno in etično bi bilo, da bi se v js odpovedali polovici regresa. Ta sredstva pa nameni poštenim podjetnikom za regres njihovim delavcem. Vsi vemo kdo krmi ju. Mi v gospodarstvu.
jung
17. 06. 2020 19.25
+2
Enmajstr. Še pasulj pojej, pa boš kot orkester
ariazus .
17. 06. 2020 18.26
+17
NI ČUDNO, DA SO TAKE SRAMOTNE PLAČE V SLOVENIJI, KER ŠE VEDNO NEKATERI NE RAZUMEJO PLAČNE POLITIKE, KER SO ZADOVOLJNI S 500 EVRI. ZATO TUDI ŠE DOLGO V SLOVENIJI NE BO EVROPSKIH PLAČ, BO PA VELIKO KRIVIC IN ZASTONJ DELA, PA VSE VEČ REVŠČINE IN BREZDOMCEV....
Lu? Son?na
17. 06. 2020 18.10
+10
Ne razumem kako je lahko sredstev za dodatek za maj le 60 odstotkov sredstev za marec. Marca je bila epidemija 19dni, maja pa 31 dni. To pomeni da bi moglo bit sredstev za maj glede na marec ene 140%
Pan1
17. 06. 2020 18.01
+20
Saj ne morem verjeti. Toliko čudakov, kot vas je tu spodaj, svet ne premore. Kje se najdete? Pa vam še vsak mesec poklonjen milijon in hiša na Hrvaškem, ne bi bila dovolj. Pljuvajte po vladi, po JU, po gospodarstvu, po regijah, po vsem in vsakemu, ki se slučajno ne strinja z vsakim od vas. Kućan, Janša, Kordiš, Šarec itd. Ja pa , vsi so isti. To je problem. Vi, mi, smo volilci, mi bi naj odločali, in? Ja ne, volimo bedake, volimo podtaknjence in nato, pljuvamo po vsem in vsakemu. Bolani narod. Nas je treba tepst po križu in tiho. Potem smo pridni. Ko imamo svobodo, smo pa poden v jami.
Kollerik
17. 06. 2020 19.20
+14
Enmajstr
17. 06. 2020 17.48
+36
Mislim da je zahteva po več in več v času ko smo izgubili 15.000 delavnih mest v gospodarstvu, padec bdp perverzna.
jung
17. 06. 2020 19.40
+6
Pokvarjenost js nima meja. Pojem empatija jim zbrišejo iz glave že v štartu.
MSM fake news
17. 06. 2020 17.34
+2
OKOPI (okop)- vojaški obrambni nasip ... kje pa so ... a jih je kdo vidu!? Policaji o tem nič ne vejo ... še ena leva novinarska provokacija!
ariazus .
17. 06. 2020 17.30
+20
No, spet mormo razjasnit: Zdravstvo je del javne uprave. Javna uprava dobiva definitivno najmanjši regres, odpravili so davek na r eregres, ne pa ga povišali,kot so zavajali sindikati,politiki-kdo ima pravico,da je pred desetletji določil,da ne smemo v javni upravi dobiti večjega regresa, stimulacije, 13. in 14. plače, saj konec koncev tudi v nekaterih zdravstvenih skupnostih ustvarimo ogromno dobička, delamo"kot norci",nenehni pritiski na srednji kader in skupino J,kako kvalitetni moramo biti, a nagrajeni nič! Kar poslušate po Tv-ju,da je treba zaslužne javne delavce,npr. zdravstvene-nagrajevat, je laž, blef za javnost... Isto je kot v gospodarstvu:dobre firme dobijo delavci večji regres ali zelo visok, tudi dohodek, zato bi enako morali biti tudi v javni upravi! To se vleče že 50 let, za mizerne plače in regres in nenagrajevanje ter stimuliranje delavcev JU,še posebej skupine J, so po mnenju večina nas zdravstvenikov krivi najbolj sindikati,ki jih v resnici pravzaprav nimamo...pompozno so najavili ukinitev dodatkov v plači, a jih imamo naprimer še vedno večino! V tej kovid krizi delamo kot norci,pokrivamo marsikaj,moramo biti previdni,natančni,humani,prijazni in hitri. Za to požrtvovalnost,zahtevno delo,nadure-sem z dodatkom vred za 37 let delovne dobe dobila 1100 evrov, osnova je 496 evrov, ostalo so dodatki...pokojninski dodatek mi "požira" plačo. Resne,razvite evropske države bi me za moje delo plačale mnogo mnogo več. Prijateljica, ki dela v Švici v zdravstveni oskrbi dobi za #nočno" od 450 evrov dalje... Z veseljem dela nočne in nadure...poleg plače...računajte, kje smo mi. V 4. letih je v centru Ljubljane kupila že enosobno stanovanje,pomaga familiji in špara. Temu se reče plača, v Sloveniji pa je po zaslugi sindikatov in nepoštenih delodajalcev ostala samo še pljačka...Zamislite se vsi, zakaj bi v resnici moralui štrajkati-ne samo petke, ampak vse dneve, do uresničitve zahtev. V 50 letih lahko napreduješ za 100 evrov, draginja pa katastrofalna...slišali smo za primer upokojenca v Sloveniji, ki je brikete za svojo bedno pokojnino, lopovov, ki so pokradli banke in državljane, pa ne obsodijo in terjajo za denar!!Propadamo,vlada in sindikati pa se kitijo,ker so nam v javni upravi dali 20 evrov na leto,kako lepo živimo-katastrofa!
prašek
17. 06. 2020 17.34
+31
Kapo dol vsem medicinskim sestram in tehnikom !!!! Spoštujem vas in vaše delo !!!!
borec91
17. 06. 2020 17.40
+4
ce ti je v javnem sektorju tedko gres iz njega vecina delavstva tud 40let gara in nic ne napreduje edin. skoz mora vec delat javni sektor je teski rak slovenije
Enmajstr
17. 06. 2020 17.46
+13
Borec s tem se strinjam, poleg tega pa poznamo zgodbo znanega kirurga ki je ošel v švico in se rade volje vrnil v Slovenijo. Kdor misli da se tam cedi med in mleko, mu razum ne sega daleč.
tišlar11
17. 06. 2020 17.50
-9
Ti spoštuješ samo titovko 🌟 in joces 😭 med filmi Sutjeska in Neretva. 😂 🤪
periot22
17. 06. 2020 18.05
+23
Javni sektor pisarne ,obcine razne agencije itd.. 99 % vas je prevec ki odzirate denar gospodarstvu!!!!!
Zvezda3000
17. 06. 2020 18.48
+1
borec ce bi vsi sli bi borec ostal brez zdravstvene oskrbe, varstva otrok. a oni nsj zastonj delajo. v casu korone je pol kadra v vrtcu prejemalo dodatek do minimalne place
Kollerik
17. 06. 2020 19.21
+4
Ti pa si ga mečeš na Task Force, Missing in Action in podobne....
Kollerik
17. 06. 2020 19.21
+4
MSM fake news
17. 06. 2020 17.28
-11
Poskus demoralizacije policije z novimi podlimi konstrukti levih propadlih komunjar!
Desni JUNAK
17. 06. 2020 17.28
-10
Gremo Janez .... to je najboljši PV vseh časov.
prašek
17. 06. 2020 17.29
+15