Slovenija se je leta 97 s sporazumom obvezala, da bo naš zgornji zračni prostor oddala v upravljanje Eurocontrolu, ki naj bi storitev opravljal iz novega centra na Dunaju. Sindikat kontrolorjev letenja meni, da gre za političen projekt v škodo Slovenije in korist Eurocontrola ter Avstrije, zato so njegovi ratifikaciji nasprotovali.
"Poleg tega bi omenil, da že v samem začetku sodelujemo v tem projektu in vemo, da gre za 20% dražjo storitev, ki jo bo nekdo moral nadomestiti, po našem mnenju državljani Republike Slovenije ali uporabniki zračnih storitev," trdi njihov predstavnik Jan Jolič. "Ne gre za izgubo služb, v spodnjem zračnem prostoru bomo še vedno morali delati, višek naših kolegov bo šel na Dunaj za 6.000 EUR neto mesečne plače."
Neodvisne angleške raziskave so pokazale, da sporazum za Slovenijo pomeni približno za milijardo tolarjev večje finančno breme. Kot določa zakon, bi to milijardo izgube morala pokriti država iz davkoplačevalske malhe ali pa bi se zato lahko podražile letalske vozovnice, vendar nam tega na Adrii Airways še niso potrdili. Prometno ministrstvo pa svojih izračunov še ni pripravilo. Jožef Slavna iz direktorata za letalstvo ob tem pravi: "Minister se je osebno angažiral na tem področju, da bi tudi Slovenija ta projekt pripeljala vsaj do nultega rezultata, da nič ne izgubi, če že nič ne more pridobiti."
Kot zagotavljajo, bodo skušali sporazum popraviti, da bodo dodatne stroške izničili ali vsaj močno zmanjšali. Vendar časa ni prav veliko, saj bodo prometni ministri o spremembah odločali sredi aprila, prva priložnost pa je že ta teden, za katerega so napovedani sestanki z Eurocontrolom.