"Podatki kažejo, da vsaj ena desetina mladostnikov ni zadovoljna s svojim življenjem in svoje zdravje ocenjuje kot slabo, redno občuti določene težave, kot so nespečnost, nervoza, razdražljivost, glavobol, občutki potlačenosti, bolečine v križu in bolečine v želodcu," je povedala Helena Jeriček Klanšček z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ). Po njenih besedah je približno 30 odstotkov mladostnikov v zadnjem letu doživljalo občutke depresije.
Malo več kot desetina mladostnikov je na dieti ali počno kar koli, da bi shujšali, medtem ko se 48 odstotkom mladostnikom zdi njihova teža ravno pravšnja. "Skrb vzbujajoče je, da priporočila glede rednega dnevnega uživanja sadja dosega le 40 odstotkov, zelenjave 25 odstotkov, ostali pa pojedo premalo sadja in zelenjave dnevno," je dejala Jeriček Klanščkova. "Poleg tega mladostniki še vedno izpuščajo zajtrk. Med tednom redno vsak dan zajtrkuje zgolj 44 odstotkov vseh otrok in mladostnikov, medtem ko jih nikoli ne zajtrkuje kar 31 odstotkov."
Smernice, ki svetujejo redko uživanje s sladkorjem bogatih živil, to je največ enkrat tedensko, dosega le dobra desetina, kar pomeni, da večina mladostnikov uživa preveč sladkarij in sladkanih pijač. Velika večina je tudi premalo telesno dejavna, saj jih priporočila glede redne telesne dejavnosti dosega le 20 odstotkov. Skoraj 30 odstotkov je v življenju že pokadilo vsaj eno cigareto, cigaro ali pipo, največ med 15-letniki, malo manj kot desetina mladostnikov je v času anketiranja redno kadilo, spet največ med 15-letniki.
Že vsaj dvakrat je bila pijana skoraj ena petina mladostnikov, 12 odstotkov mladostnikov pa alkohol uživa tedensko. "Približno 14 odstotkov mladostnikov se je v zadnjih 12 mesecih pretepalo vsaj trikrat, malo manj kot desetina mladostnikov je najmanj dvakrat v preteklih nekaj mesecih pred anketiranjem v šoli trpinčilo nekoga drugega, kar je izredno skrb vzbujajoče," je opozorila Jeriček Klanščkova.
O kajenju marihuane in spolnih odnosih so spraševali le 15-letnike, pri čemer je skoraj četrtina v življenju že poskusila kaditi marihuano, desetina jih je kadila marihuano v zadnjih 30 dneh pred anketiranjem. 28,5 odstotka je že imelo spolne odnose. Čeprav jih je veliko nagnjenih k tveganim vedenjem, se jih večina s starši lahko pogovarja o stvareh, ki jih resnično zanimajo.
"Mladostniki v pogovoru bolj zaupajo mami, z njo se jih namreč lahko pogovarja 87 odstotkov, medtem ko je delež nekoliko nižji pri pogovorih z očetom – 74 odstotkov," je povedala Jeriček Klanščkova. Komunikacija se je v veliki meri preselila tudi na svetovni splet in socialna omrežja, saj je delež otrok in mladostnikov, ki s prijatelji komunicirajo po telefonu oziroma spletu vsak dan, 42 odstotkov, nikoli le 12 odstotkov.
Šola je všeč dobri polovici – 64 odstotkov mladostnikov, ostali se nad njo ne navdušujejo. Lani so bili manj obremenjeni s šolo kot leta 2006, vendar pa tudi manj zadovoljni z njo. Mogoče je zaznati porast kajenja marihuane, števila poškodb in povečanje uživanja sladkanih pijač. Skrb vzbujajoč je podatek, da se je lani poslabšala komunikacija s starši, saj je več otrok in mladih težje komuniciralo o stvareh, ki jih resnično zanimajo, tako z mamo kot z očetom.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.