Sumi evtanazije v ljubljanskem Kliničnem centru spet oživljajo razprave o tej občutljivi temi. Smrt, umiranje, trpljenje ob umiranju ... so teme, ki so še vedno pogosto tabu.
Za oddajo Epilog je zgodbo o svojem prijatelju, ki si je želel v miru umreti, povedal eden od naših gledalcv. Želel je ostati neimenovan, tudi zaradi svojega zdaj že pokojnega prijatelja. "Izvedel je diagnozo: rak na pljučih v zadnjem stadiju, prestal zdravljenja, neznosne bolečine, težave z dihanjem ... želel si je dostojno umreti. Poklical je organizacijo Dignitas v Zürichu, se registriral, začel postopke, plačal okrog 3000 evrov. Skušal sem ga prepričati, naj tega ne počne, a želel si je umreti dostojno, brez bolečin, zato sem odnehal ..."
Kaj je etično in kaj ni, kdo lahko odloča o življenju in smrti, predvsem pa, kaj si želijo umirajoči, kaj pripovedujejo svojci ... O tem so se v oddaji Epilog pogovarjali s štirimi zdravniki. Zelo iskreno pripovedujejo, kako se soočajo z željami svojcev, naj njihove bližnje s smrtjo odrešijo trpljenja, kako pogoste so te želje hudo bolnih, kako je na onkologiji, nevrologiji ... In te želje po odrešitvi s smrtjo niso redke, le govori se v Sloveniji o tem malo, tema je še vedno pogosto tabu.
Pred leti je pokojni predsednik komisije za medicinsko etiko dr. Jože Trontelj v intervjuju za Mladino povedal, da je opravil anonimno anketo med 55 družinskimi zdravniki in da jih je kar tretjina priznala, da so jih bolniki ali svojci že prosili za evtanazijo. Nihče od njih naj tej prošnji ne bi ustregel, je takrat povedal Trontelj.
KOMENTARJI (361)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.