Slovenija

Slabe varnostne razmere?

Ljubljana, 20. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V SDS menijo, da je notranji minister Bohinc zaradi bližajočih se volitev zadrževal podatke iz poročila o delu policije.

Varnost v cestnem prometu je še vedno kritična točka (foto: POP TV)
Varnost v cestnem prometu je še vedno kritična točka (foto: POP TV) FOTO: POP TV

Podatki kažejo bistveno poslabšanje varnostnih razmer v državi, pravijo v SDS. Kandidat SDS za poslanca in nekdanji državni sekretar na notranjem ministrstvu Grega Virant je na današnji novinarski konferenci dejal, da se je policija odločila podatke javnosti posredovati šele po tem, ko so v SDS napovedali novinarsko konferenco na to temo. Virant je dejal, da se je kolegij ministra z omenjenim poročilom seznanil 6. septembra, po informacijah SDS pa naj bi bilo poročilo izdelano že sredi avgusta.

Grega Virant iz poslanske skupina SDS
Grega Virant iz poslanske skupina SDS FOTO: POP TV

"Zastavlja se vprašanje, zakaj minister s temi podatki ni seznanil javnosti," se je vprašal Virant in dodal, da gre za informacije javnega značaja, ki bi morale biti v skladu z zakonom takoj objavljene tudi na internetu. Po besedah nekdanjega državnega sekretarja so poročilo, ki se je danes nenadoma znašlo na internetu, SDS posredovali uslužbenci policije, ki se zavedajo poslanstva te institucije. Po mnenju Viranta gre za značilno ravnanje ministra Bohinca, ki namesto da bi se soočil s problemi, zadeve pometa pod preprogo.

Nasilja in kriminala je v Sloveniji vedno več
Nasilja in kriminala je v Sloveniji vedno več FOTO: POP TV

SDS opozarja na rast kriminala

Za SDS so najbolj kritični podatki na področjih cestnega prometa in kaznivih dejanj. Virant je med drugim navedel, da se je premoženjska kriminaliteta v primerjavi s prvim polletjem 2003 povečala za 27 odstotkov, vlomov je bilo 45 odstotkov več, ropov pa 29 odstotkov več kot lani. Na področju prometne varnosti je bilo mrtvih za sedem odstotkov več kot v prvem polletju 2003, devet odstotkov več je bilo hudo poškodovanih, lažje poškodovanih pa je bilo za 28 odstotkov več. Kazniva dejanja, v katerih so bili osumljeni policisti, so se povečala za 20 odstotkov, na področju korupcije pa se je število odkritih in obravnavanih kaznivih dejanj zmanjšalo. V SDS opozarjajo še na manjšo raziskanost kaznivih dejanj (padec za štiri odstotke).

V največji opozicijski stranki od ministra pričakujejo odgovore na vprašanja, zakaj javnosti do danes ni seznanil s poročilom, kateri so razlogi za povečanje kriminalitete in poslabšanje varnosti na cestah ter katere ukrepe je sprejel za izboljšanje varnosti v državi. Član strokovnega sveta SDS in kandidat za poslanca Dimitrij Kovačič je poudaril, da v stranki niso kritični do policije in policistov na splošno, ampak je za poslabšanje razmer krivo vodstvo policije. Odbor za notranjo politiko pri strokovnem svetu SDS je že pred časom v oceni dela opozoril prav na področja, ki jih kot kritična omenja poročilo o delu policije, je dejal Kovačič. Eden od bistvenih problemov je po njegovem mnenju v tem, da policija in notranje ministrstvo premalo pozornosti namenjata preventivi. Tako bi morala policija bolje sodelovati z lokalnimi skupnostmi, poleg tega pa bi bila potrebna večja prisotnost policije na ogroženih območjih, kjer je v povprečju več kaznivih dejanj in prometnih nesreč.

Notranji minister Rado Bohinc
Notranji minister Rado Bohinc FOTO: POP TV

Virant je na ministra naslovil tudi vprašanje, kaj je v času svojega mandata storil za zmanjšanje velikih razlik v obremenjenosti policijskih uprav in policijskih postaj po Sloveniji. SDS tudi zanima, katere varnostne naloge opravlja približno 1000 policistov, ki bodo varovali bodočo schengensko mejo. Menijo namreč, da je bilo za ta namen zaposlenih preveč policistov, ki bodo po vstopu Hrvaške v EU predstavljali velik strošek za državo. Zato bi se morala Slovenija z Evropsko komisijo dogovoriti za drugačne načine reševanja nadzora te meje.

V SDS se sicer zavzemajo za takojšnje ukrepe za enakomernejšo razporeditev obremenitev posameznih policijskih uprav in postaj in za drugačen koncept boja proti gospodarskemu kriminalu in korupciji (oblikovanje močne skupine dobro plačanih kriminalistov in naročanje strokovnih ekspertiz pri najbolj usposobljenih izvedenskih institucijah).

V SDS opozarjajo še na manjšo raziskanost kaznivih dejanj (foto: POP TV)
V SDS opozarjajo še na manjšo raziskanost kaznivih dejanj (foto: POP TV) FOTO: POP TV

Nujna je tudi zagotovitev večje veljave srednjemu in nižjemu managementu v policiji, ki bi morala vzpostaviti še nov sistem merjenja uspešnosti. Ta bi moral med drugim temeljiti na meritvah zadovoljstva državljanov z delom policije in podatkih o varnosti državljanov na določenem območju.

Na današnji novinarski konferenci policije so sicer povedali, da je bilo v prvih šestih mesecih letos nekaj več kaznivih dejanj kot v enakem obdobju lani, njihova preiskanost pa je bila podobna. Varnost v cestnem prometu je v letošnjem prvem polletju nekaj slabša kot lani, še posebej glede na posledice, saj je na cestah umrlo več ljudi kot lani. S celotnimi varnostnimi razmerami v državi pa je vodstvo slovenske policije kljub temu zadovoljno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10