So Slovenci postali izjemno zadovoljni s stopnjo materialne blaginje, ki jo uživajo v deželici na sončni strani Alp? Rezultat raziskave Slovenski utrip, ki jo je izvedla Fakulteta za uporabne družbene študije, ugotavlja, da 40 odstotkov vprašanih meni, da živijo slabše kot pred štirim leti. Pesimistični so tudi pogledi v bližnjo prihodnost, saj podobno število anketirancev napoveduje, da bomo čez štiri leta v Sloveniji živeli še slabše. V zadnjem letu raziskava sicer ni zaznala bistvenih sprememb v oceni.
Raziskava kaže, da so s svojim materialnim standardom bolj zadovoljne določene skupine prebivalstva od drugih. Med bolj zadovoljnimi naj bi tako bili moški, vaščani, študenti, zaposleni v zasebnem sektorju in podporniki sedanje vlade. S starostjo se ocena zadovoljstva močno znižuje, zvišuje pa se z izobrazbo in, razumljivo, dohodkom.
Premik iz srednjega v nižji srednji razred
Avtorji raziskave opažajo, da se je v primerjavi s preteklimi leti zgodil premik v samorazporeditvi, in sicer iz višjega srednjega razreda v nižji srednji razred, kamor se je uvrstilo 52 odstotkov vprašanih. V nižjem razredu najdemo največ žensk, starejših in nasprotnikov sedanje vlade.
Po pričakovanjih si vlada s predlaganimi ukrepi ni pridobila veliko privržencev, saj ji nasprotujeta kar dve tretjini vprašanih, najbolj mladi, študenti, brezposelni in, seveda, zaposleni v javnem sektorju, ki jih bodo ukrepi najbolj udarili po žepu. Sicer pa napovedano stavko sindikatov podpira dobra polovica vprašanih. Tudi brez ankete pa bi vedeli, da stavko najbolj podpirajo nasprotniki Janševe vlade in zaposleni v javnem sektorju.
Slabi dve tretjini vprašanih se sicer ne boji izgube službe v bližnji prihodnosti, preostali pa menijo, da je zaradi krize to zanje realna možnost. Relativna večina vladne ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja delno podpira. Predlaganim varčevalnim ukrepom nasprotuje dobra tretjina vprašanih, podpira pa jih slaba petina. Ukrepom nadpovprečno nasprotujejo ženske, starejši, najvišje izobraženi, meščani ter nasprotniki sedanje vlade.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.