Slovenci si želimo spontane spolnosti. Kar 92 odstotkov nas spolne aktivnosti ne načrtuje vnaprej, res pa je, da nas zaradi prostega časa dve tretjini posteljne aktivnosti večinoma izvaja ob sobotah po 22. uri, pravijo rezultati raziskave o spolnem vedenju, ki jo je za farmacevtsko družbo Eli Lilly v 14 državah po svetu (Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Južna Koreja, Kanada, Mehika, Portugalska, Romunija, Slovenija, Švica, Združeno kraljestvo in Združene države Amerike) izvedla družba SKIM Healthcare.
Spolni odnosi so za Slovence del normalnega življenja
Kot je na današnji podrobnejši predstavitvi rezultatov pojasnil direktor slovenske podružnice omenjenega farmacevtskega podjetja Miha Kline, smo Slovenci po pogostosti spolnih odnosov na zavidljivem četrtem mestu, kar 45 odstotkov pa nas ima spolne odnose v povprečju dvakrat na teden, kar je sicer blizu globalnega povprečja.
Čeprav nimamo najljubšega letnega časa, je poletje zaradi več golote in prostega časa vseeno nekoliko bolj priljubljeno. Pogostost odnosov se niža s starostjo ter po 60. letu upade, a v povprečju ostaja enkrat tedensko. Po njegovih besedah številke dokazujejo, da so spolni odnosi za Slovence del normalnega življenja, to potrjuje tudi dejstvo, da smo po pogostosti spolnih odnosov na četrtem mestu. Prvo mesto sicer pripada Portugalcem, drugo Mehičanom in tretje Romunom. Na zadnjem mestu je pristala Južna Koreja.
Najpogostejša izgovora sta utrujenost in glavobol
Raziskava, v kateri je pri nas sodelovalo 1006 ljudi, starejših od 33 let, je pokazala tudi, da četrtina vprašanih Slovencev, večinoma moških, sumi, da njihovi partnerji uporabljajo izgovore, da bi se izognili seksu. Polovica žensk je v anketi to tudi priznala. V 82 odstotkih za izgovor uporabijo utrujenost, pogost izgovor so tudi bolečine v sklepih, šele nato prideta na vrsto glavobol in bolečine v mišicah. Na utrujenost se izgovori 75 odstotkov moških, 16 odstotkov pa raje potoži, da jih bolijo mišice. Irena Rahne Otorepec iz ambulante za spolne motnje in partnerske probleme Psihiatrične klinike v Ljubljani je ob tem poudarila, da so partnerski konflikti ponavadi tisti, ki povzročajo probleme v spolnosti.
Težave v spolnosti lahko seveda povzročijo tudi zdravstvene težave, o čemer pa v deželici pod Alpami radi molčimo. "Motnja erekcije ne vpliva samo na spolno življenje partnerjev, ampak na njun celoten odnos, saj spolnost zadovoljuje tako čustvene kot fizične potrebe partnerjev. V veliko odnosih motnja erekcije povzroča skrhano zaupanje med partnerjema, še posebej zato, ker moški, predvsem zaradi sramu, težko govorijo o tem," pojasnjuje Rahne Otorepčeva. Ker je moške sram spregovoriti o težavah z motnjo erekcije, tudi redko posegajo po zdravilih, kljub temu da to slabi partnerski odnos. V Sloveniji je samo 8 odstotkov vprašanih moških že uporabilo zdravilo za motnjo erekcije. V Združenih državah Amerike je delež takšnih moških 29-odstoten, v Mehiki 22-, v Avstriji pa 15-odstoten.
Kot so povedali na novinarski konferenci, je 15 odstotkom Slovencem tudi preveč nerodno, da bi se o spolnosti pogovorili z zdravnikom, medtem ko se je 13 odstotkov vprašanih z zdravnikom o tem že pogovorilo. "Govoriti o težavah v spolnosti je še vedno tabu tema," je povedala Rahne Otorepčeva in dodala, da bi morali tudi splošni zdravniki o tem tudi večkrat povprašati paciente. Po besedah Igorja Bizjaka z urološkega oddelka Splošne bolnišnice Celje se je v zadnjih letih vendarle povečalo število tistih, ki se v ambulantah o tem pogovorijo. "Urologi se vsakodnevno srečujemo s pacienti, ki imajo težave v spolnosti. Prav tako se s pacienti pogovarjajo in tudi zdravijo motnjo erekcije splošni zdravniki. Zato ni razloga, da bi bilo moške strah spregovoriti o tem z nami. Na voljo imajo veliko zdravil. In ta študija tudi potrjuje naša opazovanja, da je spontanost v spolnosti velikega pomena. Zdravljenje motnje je v večini primerov uspešno in povrne partnerjem življenje, ki so ga imeli pred pojavom motnje," pravi.
Ne kupujte zdravil po spletu, opogumite se in pojdite k zdravniku po recept!
Glede na rezultate ankete največ vprašanih Slovencev informacije o težavah v spolnosti išče na internetu, kar se zdi Bizjaku tipično za Slovence, ki po njegovih besedah želijo svoje težave rešiti sami. A to ni dobro, pravijo in poudarjajo, da kupovanje zdravil za motnje erekcije na internetu ni varno. Po mnenju Klineta pri kupovanju na internetu ogromno tvegamo, saj ne vemo, kaj je v zdravilih ter ali sploh zdravijo težave.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.