Slovensko kulturno društvo Lipa München, ki ima tudi svojo folklorno skupino in na večjih dogodkih predstavlja Slovenijo, vsaki dve leti sodeluje v povorki, s katero z vsemi društvi v Münchnu odprejo Oktoberfest.
Na povorko, ki se skozi mesto do prizorišča Oktoberfesta vije približno sedem kilometrov, ki jih udeleženci prehodijo prešerne volje, so se pripravljali šest mesecev. Povorko je spremljala množica radovednih gledalcev, ki so jih sodelujoči pozdravljali in jim mahali.
Povorke se je udeležilo okoli 50 Slovencev
Tokrat se je povorke udeležilo približno 50 Slovencev, je povedala Maja Ravnak iz Generalnega konzulata Republike Slovenije v Münchnu.
Slovenci so v gorenjskih in štajerskih narodnih nošah korakali ob spremljavi zvokov slovenske godbe Gorje, ki se je, kot je pojasnil Roman Zver iz društva Lipa, že večkrat odzvala njihovem povabilu. Godba je ob prihodu v šotor zaigrala priljubljeno Golico in požela bučen aplavz.
Dodali slovenski pečat
Ravnakova je prepričana, da "je sodelovanje slovenskega društva Lipa München pri tradicionalni nedeljski povorki velikega pomena, saj doprinese k prepoznavnosti naše dežele in naših noš, obenem pa je lepa priložnost za povezovanje tukaj bivajočih Slovencev z lokalno skupnostjo. Prav tako si sodelujoči štejejo v čast, da so del münchenske tradicije in v trenutni multikulturnostni sferi mesta dodajo še svoj, slovenski pečat."
Da so Slovenci ponosni, da lahko predstavljajo svojo državo na tako velikem dogodku, je potrdila tudi predsednica društva Daniela Zver, ki je povedala, da so s sodelovanjem v mimohodu Schützen- und Trachtenumzug ponosno in z velikim veseljem zastopali Slovenijo v Nemčiji. Kot je povedala, so po zaključeni povorki v dobri družbi začeli uživati v znamenitem šotoru Schottenhamel in navdušili gledalce.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.