Kot so pokazali izsledki javnomnenjske raziskave Evrobarometra, opravljene februarja in marca letos, med državljani takratnih pristopnic in kandidatk za članstvo v EU, ki so bili objavljeni julija na spletni strani predstavništva Evropske komisije, Slovenci Evropsko unijo najpogosteje povezujejo s skupno evropsko valuto evrom, svobodo potovanja ter s študijem in zaposlitvijo v katerikoli članici EU (okrog 56 odstotkov navedb). Splošno gledano Slovenci povezujejo EU s pozitivnimi lastnostmi, saj je prva negativna lastnost,več kriminala, šele na šestem mestu (32 odstotka navedb).
Primerjava podobe EU med prebivalci Slovenije in prebivalci ostalih novih članic EU je pokazala, da Slovenci z EU najpogosteje povezujejo skupno valuto evro (za 11 odstotnih točk več kot je povprečje v novih članicah EU), kulturno raznolikostjo (za 9 odstotnih točk več) in gospodarskim razcvetom (za 4 odstotne točke več). Državljani Slovenije pa pogosteje navajajo tudi negativne lastnosti, kot so več kriminala (za 12 odstotnih točk več), zapravljanje denarja (za 6 odstotnih točk več), brezposelnost (za 5 odstotnih točk več) in izguba lastne kulturne identitete (za 5 odstotnih točk več).
Imidž EU je med prebivalci EU-15 nekoliko drugačen kot med prebivalci desetih novink. Prebivalci EU-15 v zvezi z EU najpogosteje navajajo negativne zadeve, kot sta premajhen nadzor na zunanjih mejah in zapravljanje denarja, manj pogosto pa navajajo gospodarski razcvet, socialno varstvo, brezposelnost, mir, birokracijo in demokracijo, kar je sicer povezano s samo gospodarsko razvitostjo držav in daljšo tradicijo demokracije v teh državah.
Podoba EU je sicer odvisna od splošnega odnosa ljudi do EU, ugotavlja Evrobarometer in dodaja, da tisti prebivalci, ki podpirajo članstvo Slovenije v EU, unijo povezujejo večinoma s pozitivnimi lastnostmi. Prebivalci, ki menijo, da je članstvo v EU za Slovenijo slabo v zvezi z EU najpogosteje navajajo evro (57 odstotkov), več kriminala (41 odstotkov), birokracijo (40 odstotkov), svobodo potovanja, študija in zaposlitve (38 odstotkov), zapravljanjem denarja (38 odstotkov) in brezposelnostjo (37 odstotkov); EU torej povezujejo z več negativnimi kot pozitivnimi lastnostmi.
V raziskavi je bilo zajetih po okoli 1000 anketiranih oseb v desetih novih članicah in treh kandidatkah, izjemi sta Ciper in Malta, kjer je bil vzorec 500 oseb, Gallup Organization Hungary pa jo je v sodelovanju z nacionalnimi institucijami, v Sloveniji je anketo opravila skupina Cati, opravil med 20. februarjem in 17. marcem letos.