Slovenija

Slovenci še vedno izjemno kritični do nedejavnosti odgovornih pri boju proti korupciji

Ljubljana, 16. 11. 2016 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenci smo še vedno prepričani, da se prisotnost korupcije v zadnjih štirih letih ni nič zmanjšala. Četrtina vprašanih meni, da je največ korupcije v državnem zboru, 36 odstotkov pa je prepričanih, da normalni državljani ne morejo prispevati v boju proti korupciji.

Kljub obljubi politike o ničelni toleranci do korupcije in obljubi o korenitih spremembah, ljudje v zadnjih letih ne opažajo nobenih sprememb, narejenih v tej smeri, kaže javnomnenjska raziskava Svetovni barometer korupcije (GCB) 2015/2016, so sporočili iz Transparency International Slovenia.

Podkupovanje
Podkupovanje FOTO: Thinkstock

Po mnenju 74 odstotkov anketiranih se v zadnjih štirih letih prisotnost korupcije ni nič zmanjšala, medtem ko jih 59 odstotkov meni, da bi moralo biti preprečevanje korupcije najvišja prioriteta vlade. Po mnenju Slovenk in Slovencev je korupcija najbolj prisotna pri temeljih demokratične družbe. Kot ocenjujejo, je najbolj prisotna v državnem zboru (26 odstotkov) in med vladnimi uradniki (22 odstotkov). Več kot dve tretjini (77 odstotkov) anketiranih ne zaupa vladajočim in meni, da je ukrepanje vlade na področju preprečevanja korupcije neučinkovito.

Korupcija je v zadnjih nekaj letih dobila povsem nove razsežnosti in države iz celega sveta se (še) niso uspele kakovostno postaviti nasproti tej hitro spreminjajoči se težavi. Sprememb, ki bodo vodile v reševanje novih in novih izzivov, ni na vidiku.

GCB je raziskava, ki jo izvaja največja nevladna organizacija za boj proti korupciji Transparency International. Gre za najobsežnejšo raziskavo javnega mnenja o trenutnem stanju korupcije v javnem sektorju, ki je tokrat zajela 60 tisoč ljudi iz 42 držav. Slovenija je v raziskavo vključena tretjič (2010, 2013). Gre za raziskavo javnega mnenja, ki meri zaznavanje korupcije, lastne izkušnje s korupcijo in pripravljenost za ukrepanje proti korupciji.

’’Odločevalce opozarjamo, da korupcija ni zgolj težava vlade in organov pregona, temveč je problem zasebnega sektorja, sodne veje oblasti, civilne družbe, je problem vsakega posameznika in vseh državljanov. Pozivamo odločevalce, da razširijo svoja prizadevanja za preprečevanje korupcije izven normativnih okvirov in začnejo kakovostno izvajati tudi programe v praski skupaj s civilno družbo, saj trenutna prizadevanja ne zadostuje za pozitivne rezultate in večje zaupanje javnosti v vladavino prava,’’ poudarja generalni sekretar TI Slovenia Vid Doria.

Raziskava kaže izjemno zaskrbljujoče rezultate javnega mnenja o aktivnem ukrepanju državljanov zoper korupcijo. Kar 36 odstotkov anketirancev je skeptičnih, da normalni državljani lahko kakor koli pripomorejo k boju proti korupciji v primerjavi z 28 odstotki, ki menijo, da lahko aktivno pripomorejo in naredijo razliko. Eden izmed glavnih razlogov za takšno stališče bi lahko bile ovire, ki preprečujejo dejavno udejstvovanje posameznikov proti korupciji, saj 36 odstotkov anketirancev meni, da se jo bojijo prijaviti, ker bi lahko trpeli povračilne ukrepe.

’’Takšno mnenje državljanov jasno nakazuje na potrebo po proaktivni vlogi države pri zaščiti prijaviteljev, predvsem pa bolj kakovostno delo Komisije za preprečevanje korupcije pri izvajanju zaščite prijaviteljev v praksi,’’ dodaja Doria.

Korupcija
Korupcija FOTO: Thinkstock

Raziskava je pokazala, da so trije odstotki anketirancev v zadnjih 12 mesecih plačali podkupnino pri poslovanju z eno izmed javnih ustanov v Sloveniji, in sicer največ na sodiščih v civilnih postopkih in pri pridobivanju nadomestila za brezposelnost. Med drugim kar 63 odstotkov anketirancev meni, da bogatejši posamezniki pogosto uporabijo svoj vpliv, da dosežejo lastne cilje, in hkrati meni, da so potrebni strožji ukrepi za preprečevanje tega pojava.

’’Podatek, da se državljani pri svojih opravilih ne srečujejo s primeri podkupovanja, zgolj dodatno krepi že dlje časa znano dejstvo, da je korupcija v Sloveniji veliko bolj sofisticirana kot neposredno podkupovanje, kar pomeni, da je veliko bolj skrita in posledično nevarna, je del sistema,’’ še meni Vid Doria.

Raziskava na evropski ravni sicer kaže, da eden od treh anketirancev meni, da je korupcija v njihovi državi ena izmed največjih težav, 53 odstotkov jih meni, da se njihova vlada slabo spopada s korupcijo, trije od petih anketirancev meni, da imajo bogati prevelik vpliv na odločevalske procese. 

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flum
16. 11. 2016 21.40
ja smo kritični, ampak, ko je pa treba pa hitr kej podmažemo!
johanca123
16. 11. 2016 17.55
+1
Etika in morala nas je v zadnjih dveh letih pripeljala na dno!
Kollerik
16. 11. 2016 18.14
+2
če misliš na slavno, že 2000 let staro "etiko in moralo" tačrnih, se močno strinjam. O "etiki in morali" skrajno desnih in lumpenproletariat revanšistov pa raje nebi.
johanca123
16. 11. 2016 19.05
+0
Etično moralni so samo eni in to so v fris govorili vesoljni Sloveniji kaki dve leti nazaj
oježeš
16. 11. 2016 19.27
Če bi bil kdo etičen in moralen, bi se stanje glede korupcij in kraj v Sloveniji že zdavnaj zmanjšalo in začela bi se izvajati osebna odgovornost možnih koruptivnih ljudi. Tako pa se povečuje, nihče nikomur nič noče, nikomur ni treba nič ukradenega vrniti in to pomeni, da imata lopovščina in koruptivnost odprta vrata na široko. Ko bo neka vlada in pozicija imela ljudi, katere bo skrbelo tudi za državljane in pravnost, se bo situacija hitro obrnila, oziroma bosta koruptivnost in kraja začeli izginjati. Ne pa pozabiti, da so vodilni za zgled državljanom, zato verjamem, če bi tatovi in koruptivni ljudje bili deležni sankcij, odgovarjali za svoja nečedna dejanja tudi s svojim premoženjem, katera bi se jim po sodbi po zakonih odvzela, bi se tudi državljani začeli drugače obnašati kot se. Ko se enkrat poštima glava, se tudi telo začne obnašati kot si glava želi. Pri nas pa vsak, ki je izvoljen v neke vodilne organe ali parlament itd., misli, da je s tem dobil dovoljenje, da greni življenje ostalim državljanom in lahko brezmejno bogati svoj proračun, ter neutrudno izkorišča bonitete, ki mu jih služba nudi. Ja, lahko bi izkoriščal bonitete, ampak bi moral prej ali sproti narediti kaj dobrega za državo, posledično temu za državljane. Dokler pa delajo samo za lasten žep, ostalo jih pa ne zanima, je pa vseeno, če vodilnih in vodstvenih organov sploh nimamo. Se bo saj manj pokradlo.
puspan
16. 11. 2016 17.34
+1
Če ni poštenja tudi nobena preventiva tega ne bo preprečila.
dostojevski II
16. 11. 2016 17.00
+4
Slovenci še vedno izjemno kritični do nedejavnosti odgovornih pri boju proti korupciji.........KDO JE ODGOVOREN ?...Policija, ki je metala v koš depeše Interpola ? Sodišča, ki so koruptivneže obsodila ? US, ki je vse sodbe razveljavilo ? KDO JE ODGOVOREN ?!
dostojevski II
16. 11. 2016 17.03
+1
Patria. Imaš na spletu vse podatke. Avstrijska sodišča so koruptivneže obsodila. Imaš na spletu sodbe. Bo šlo?
Kollerik
16. 11. 2016 18.20
+4
Dostojevski, zadeva je sila preprosta. Daleč najbolj odgovorna je zakonodaja kakršno imamo. In ki omogoča zastaralne roke, pretirano visoke standarde pri dokazovanju korupcije in še kaj. Zakonodajo pišejo vrhunski pravniki, sprejemajo pa jo poslanci v parlamentu. Glede na sedanje stanje (zadnji svež, zelo zgovoren je primer košarkaškega superšportika s slabim srcem) torej lahko zelo upravičeno domnevamo, da v času kar 25 ih let ni bilo nobenega pravega interesa med poslanci, da bi sprejeli čim bolj kratko in učinkovito kazensko pravno zakonodajo. Zakaj ne, pa nam je najbrž res že vsem jasno!
krankenhaus
17. 11. 2016 16.45
NiVseRes
16. 11. 2016 15.04
+8
Še vedno kritični?a čakate da nehamo biti..da vam damo blagoslov...pravilen naslov prispevka bi moral glasiti..V sloveniji še zmeraj korupcija...organi so namerno nedejavni...
av kompa
16. 11. 2016 14.37
+10
Na lep in miren način se v Sloveniji ne da nič spremenit.
bu?e24 1
16. 11. 2016 14.43
+8
oježeš
16. 11. 2016 19.33
Ni res. Vodilni naše države so mafijci. Sam ne morem vplivati na pisanje in sprejemanje zakonov, niti na delo tožilcev in sodnikov. Oni pa pišejo sodbe v imenu ljudstva, podlegajo, popuščajo politikom in velikim lopovom. Država pa smo mi vsi, tudi mi, ki se s tem ne strinjamo.
butalistan
16. 11. 2016 14.23
+1
V dezeli zvezde in tovarisev se nic ne spreminja. Potomci vzdrzujejo tradicijo.
Brakedirt
16. 11. 2016 18.33
+1
mislis na potomce izdajalcev ki so prisegali v tujem jeziku
Kollerik
16. 11. 2016 18.35
Kje v kakšni Franciji ali Nemčiji bi jih podpornike kvizlingov že zdavnaj zaprli. Edino na Balkanu imamo te balkanalije.
sinhron
16. 11. 2016 13.22
+9
Najhujša je korupcija belih ovratnikov , ki je najbolj razširjena pri nas in ni sankcionirana ! Pri nas glavni akterji korupcije in gospodarskega kriminala svobodno korakajo po parlamentu in igrajo košarko in se norčujejo iz pravosodja in pravne države !
NiVseRes
16. 11. 2016 14.03
+10
Obe ocene so 100%..korupcija in nemoč ljudstva
oježeš
16. 11. 2016 19.39
+1
Nemoč ljudstva je v tem, da ko bi morali ne stopimo skupaj ali se zbere peščica državljanov, drugi pa doma bemtijo in na ulicah pa jih gledajo ter se jim od daleč smejijo, kot češ, kaj pa bo teh par revčkov naredilo. Se pravi, preveč medsebojno smo hinavski, zato bo še naprej tako kot je. Tudi Matija Gubec ni šel sam v boj za pravice.