Ste vedeli, da Evropska unija prav danes praznuje svoj rojstni dan? 9. maja leta 1950 je namreč francoski minister Robert Schuman predstavil poziv k združevanju proizvodnje premoga in jekla med evropskimi državami, kar je postopoma privedlo do razvoja Unije. Modra zastava, na kateri je 12 rumenih zvezdic, danes visoko plapola v skupno 27 državah članicah, v katerih skupno prebiva pol milijarde Evropejcev. Zavednost, da smo vsi skupaj evropski državljani, se iz leta v leto krepi, vsak pravi Evropejec pa bi že lahko vedel, da se glavni slogan EU glasi "Združeni v različnosti", da je evropska himna Beethovnova Oda radosti, da 17 držav članic uporablja evro, katerega kovanci imajo eno stran enako, na drugi strani pa je simbol države, ki je kovanec izdala in da je lanska dobitnica Nobelove nagrade za svoja prizadevanja za mir, spravo, demokracijo in človekove pravice.
EU ponuja skoraj 1.400.000 delovnih mest
Prav o naših pravicah pa je ob letošnjem dnevu Evrope tudi največ govora. Mar, na primer, veste, da EU ponuja 1.400.000 prostih delovnih mest, za katera lahko kandidirate? Če v kateri od držav članic dobite delo in se preselite, imajo vaši otroci po zakonodaji EU pravico do brezplačnega tečaja za učenje jezika, da bi se tako lažje prilagodili novemu šolskemu sistemu. Prav tako se lahko šolajo v kateri koli državi EU pod enakimi pogoji, kot veljajo za državljane tiste države. Imajo pravico, da jih starši vpišejo v razred, ki ustreza njihovi starosti in je po zahtevnosti enakovreden razredu v matični državi, in sicer ne glede na njihovo znanje jezika.
Odgovore na vse, kar vas morebiti zanima v zvezi s pravicami evropskih državljanov, je mogoče najti tako na spletu kot tudi na informativnih stojnicah na osrednjih trgih več mest po državi. "Letos je evropsko leto državljanov in v sklopu projekta EU si ti! državljanom pojasnjujemo vse možnosti bivanja v EU in njihove pravice," je za 24ur.com dejala Maja Hostnik, predstavnica za odnose z javnostjo Zavoda Mladinska mreža MaMa, ki vodi omenjeni projekt. Kot pravi, obstaja sklop pravic, katerih se večina še vedno ne zaveda dovolj. Imamo pravico izobraževanja v tujini, pravico do zavarovanja, dostojnega življenja, imamo pravice v potrošništvu, pravico do cenejših telefonskih klicev, pravico sodelovati na lokalnih volitvah in pravico do dela. "V EU je tudi veliko prostih delovnih mest, za katera lahko vsi kandidiramo in jih nato tudi zasedemo," je dejala in pozvala Slovence, naj se tudi sami angažirajo in izkoristijo možnosti, ki jih ponuja EU.
Evropska komisija je sicer prav danes pripravila poročilo s ciljem, da se zmanjšajo birokratske prepreke za večjo mobilnost in koriščenje pravic zunaj države, v kateri prebivamo. Tako so med drugim napovedali uvedbo neobveznega enotnega evropskega dokumenta in podaljšanje doslej obveznega trimesečnega obdobja, ko iskalci zaposlitve lahko prejemajo nadomestilo za brezposelnost v svoji državi, medtem ko iščejo zaposlitev v drugi državi EU. Slednje naj bi prispevalo k večji mobilnosti. Med drugim si bo komisija prizadevala tudi, da bi državljani EU lahko obdržali volilno pravico na državnih volitvah v državi, iz katere prihajajo.
Ob dnevu Evrope komisar Potočnik z državljani o prihodnosti EU
Letošnji dogodki v Tednu Evropa potekajo v znamenju evropskega leta državljanov pod sloganom "Za Evropo gre. Za vas gre." V skladu s tem bo tudi današnji dan Evrope posvečen dialogu z državljani, kar je vodilo v pripravo javne razprave z evropskim komisarjem za okolje Janezom Potočnikom. Razprava, na kateri bo komisar poslušal mnenja ljudi o tem, v kakšni Evropi želijo živeti in kaj pričakujejo od EU v prihodnosti, je del niza 42 dialogov z državljani, ki ob evropskem letu državljanov od lani jeseni pa do pomladi 2014 potekajo po vsej EU. Je pa današnji dogodek v Ljubljani edini posvet, ki bo potekal prav na dan Evrope.
Med dogodki, ki se bodo v okviru Tedna Evrope zvrstili danes, je tudi okrogla miza z naslovom Mladi Evropejci v stari Evropi, na kateri bodo evropski poslanci Tanja Fajon (S&D/SD), Mojca Kleva Kekuš (S&D/SD), Zofija Mazej Kukovič (ELS/SDS), Jelko Kacin (ALDE/LDS) in Milan Zver (ELS/SDS) s študenti umetniških in družboslovnih fakultet Univerze v Ljubljani razpravljali o aktualnih vprašanjih.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.