Drugi dan obiska v Iraku se je slovenski zunanji minister Samuel Žbogar srečal s premierjem Nurijem al Malikijem, s katerim sta se zavzela za obnovitev političnega, predvsem pa gospodarskega sodelovanja, ki je bilo nekoč že na zelo visoki ravni. "Slovenski strokovnjaki in podjetja so bila v preteklosti že prisotna v Iraku in veseli nas, da obstaja interes za pomoč slovenskega gospodarstva pri obnovi Iraka," je dejal slovenski minister. Dodal je, da je do obiska v Iraku prišlo tudi na željo slovenskih gospodarstvenikov, ki vidijo priložnosti zlasti na področju telekomunikacij, vzpostavljanju infrastrukture, gradnje montažnih hiš, pridelavi hrane itd.
Predstavil je tudi programe slovenske razvojne pomoči in tudi delovanje Mednarodne fundacije za razminiranje in pomoč žrtvam min – ITF. Veliko grožnjo tako prebivalstvu kot razvoju v Iraku namreč predstavljajo mine, ki onemogočajo zagon številnih projektov, je dejal iraški predsednik vlade. V Iraku je še vedno preko 25 milijonov posejanih min, zato, tako premier al Maliki, je odstranitev protipehotnih min ena od prednostnih nalog njegove vlade. Slovensko ponudbo glede pomoči ITF pri odstranjevanju min in usposabljanju deminerjev, je ocenil kot zelo dobrodošlo.
Sogovornika sta v nadaljevanju govorila predvsem o možnostih za sodelovanje slovenskih podjetij pri obnovi Iraka.
Minister Žbogar je iraškega premierja al Malikija povabil, da obišče Slovenijo, kar je slednji z naklonjenostjo sprejel.
Obisk ministra Žbogarja je sicer prvi uradni obisk kakega slovenskega zunanjega ministra v Iraku po vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama leta 2005.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.