Poslanske skupine SDS, SLS in SNS so na ustavno sodišče naslovile zahtevo, da razveljavi zakon o poroštvih za zagotavljanje finančne stabilnosti na evroobmočju. Poslanci dvomijo o ustavnosti zakona, s katerim se vzpostavlja pravna podlaga za sodelovanje Slovenije v mehanizmu za zagotavljanje finančne pomoči, če poleg Grčije še katera od držav z evrom na trgu ne bi mogla pridobiti zadostnih finančnih sredstev. Poslanci so prepričani, da si takega finančnega bremena Slovenija ne more privoščiti. Dokler ustavno sodišče ne odloči, naj se zadrži izvrševanje omenjenega zakona.
Ustavno sodišče je danes sporočilo, da je predlog skupine poslank in poslancev za zadržanje izvrševanja zakona zavrnjen. So pa napovedali, da bodo o zahtevi, da se razveljavi zakon o poroštvih Slovenije za zagotavljanje finančne stabilnosti na euroobmočju, odločali absolutno prednostno.
Kaj moti koalicijo?
Ena od spornih stvari zakona je znesek. Kot razlagajo v poslanskih skupinah SDS, SLS in SNS, zakon predvideva izdajo poroštev, ki so skoraj enaka četrtini državnega proračuna in presegajo finančne kapacitete države. Moti jih tudi način izdajanja poroštev, saj sporni zakon v celoti eliminira zakonodajno in nadzorno vlogo državnega zbora ter vse odločitve prepušča vladi.
EU čaka le še na Belgijo in Slovenijo
Slovenija je poleg Belgije ena od dveh članic na območju evra, ki še nista končali vseh postopkov za sodelovanje v družbi za zagotavljanje stabilnosti evra, ki v treh letih predvideva 440 milijard evrov potencialnih jamstev državam na območju evra, ki bi lahko zabredle v podobne finančne težave kot Grčija.
6. julija letos je DZ sprejel zakon o posojilu Grčiji. Prispevek Slovenije v tem mehanizmu znaša 387,8 milijona evrov, od tega je v letošnjem proračunu zagotovljenih blizu 140 milijonov evrov.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.