Slovenija

Slovenija dobila udarec?

Ljubljana, 07. 10. 2005 16.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenija je z odločitvijo hrvaškega sabora o ničnosti zakona o razglasitvi ekološke cone dobila oster udarec, meni Peče.

Sašo Peče
Sašo Peče FOTO: Dare Čekeliš
Po mnenju poslanca SNS je nerazumljivo stališče slovenske vlade, ki "skuša Hrvaški na vsak način omogočiti vstop v EU kar skozi zadnja vrata" in jo brez izpolnjevanja pogojev potisniti v krog držav, katerih skupni imenovalec je spoštovanje prava, demokracije in "nenazadnje tudi zavedanja obstoja drugih držav na zemeljski obli".

Poslanec SNS Sašo Peče je opozoril, da je Slovenija dobila nov oster udarec od Hrvaške, saj sta se hrvaška vlada in sabor odločila, da je slovenski zakon o razglasitvi ekološke cone in epikontinentalnega pasu ničen. Peče zato meni, da je skrajni čas, da Slovenija pristopi k sprejemanju ukrepov za zaščito notranjih interesov, s sinergijo med okoljem in varovanjem zunanje meje, kar je tudi njena pravica po mednarodnem pravu.

Hrvaška odločitev o ničnosti slovenskega zakona nakazuje na novo dimenzijo političnega neodnosa in nespoštovanja samostojne in suverene Slovenije, polnopravne članice EU, meni član SNS. Očitno je, da hrvaška politika namerno ignorira Slovenijo kot samostojno, neodvisno in suvereno državo, svoje ozemeljske težnje in posege v slovensko suverenost oziroma ozemeljsko celovitost pa stopnjuje iz leta v leto, še dodaja Peče.

SLS: Hrvaške reakcije neumestne

Ideje s strani Hrvaške tako izhajajo iz njihovega očitnega nepoznavanja in nespoštovanja pravil mednarodnega prava, kar kaže tudi vsa njihova dosedanja praksa. Zato v duhu tega tudi njihove ponudbe glede arbitraže ne moremo jemati v dobri veri. sporočilo javnosti SLS

SLS je reakcije in izjave Hrvaške ob sprejemu zakona o epikontinentalnem pasu označila za neumestne, saj je bil omenjeni zakon sprejet kot notranje-pravni akt suverene države in mu kot takšnemu druge države sploh ne morejo oporekati veljavnosti. Ob tem v stranki opozarjajo, da gre v primeru zakona za izvrševanje suverene pravice s strani Slovenije, ki jih ima naša država po mednarodnem pravu.

V ljudski stranki so prepričani, da "čustvene in neumestne reakcije Hrvaške" potrjujejo njihovo prepričanje, da je bilo sprejetje tega zakona prava poteza ter da si je Slovenija tako utrdila slovenska pogajalska izhodišča pri vprašanju meje na morju.