Novo vlado po petkovi ustanovni seji čakajo najprej nekatere mednarodne obveznosti, nato se bo lotila "vrste konkretnih nerešenih stvari", ki so se nakopičile v zadnjih tednih, ko Slovenija ni imela vlade s polnimi pooblastili, je po izvolitvi ministrske ekipe napovedal predsednik vlade Janez Janša. Dodal je, da si bo vlada v prvem obdobju vzela nekaj časa za oceno stanja v državi, za tem pa je možno, da bo "revidirala tudi nekatere zapise v koalicijski pogodbi".
Janša je sicer ponovil, da je Slovenija dobila vlado, ki je pripravljena delati v skupno dobro, za vse državljane in za celotno Slovenije in ne le njen del, kot je bilo slišati v parlamentarni razpravi. To bo tudi vlada, ki bo odgovorno opravljala obveznosti Slovenije v mednarodni skupnosti, je zagotovil premier.
Glede očitkov na sestavo ministrske ekipe pa je odgovoril, da je neprimerno vnaprej ocenjevati delo danes izvoljenih ministrov. "Dejstvo je, da nekateri že imajo izkušnje in vemo, da bodo delali dobro. Nekateri so prvič dobili priložnost, vemo pa, da znajo delali dobro na osnovi funkcij, ki so jih opravljali pred tem," je dejal predsednik slovenskih demokratov.
Novi ministri
V osmi slovenski vladi bo ministrstvo za finance vodil predsednik NSi, doktor ekonomskih znanosti Andrej Bajuk, ki se je leta 2000 preizkusil tudi kot premier. Predsednik SLS Janez Podobnik, dolgoletni poslanec, v devetdesetih tudi predsednik državnega zbora, po izobrazbi pa zdravnik, je prevzel ministrstvo za okolje in prostor. Na ministrstvo za zunanje zadeve se vrača doktor socioloških znanosti Dimitrij Rupel, ki je na tem položaju že bil, nazadnje v prejšnji vladi premiera Antona Ropa do odstavitve v juliju.
Magister elektrotehnike Andrej Vizjak, od leta 2002 župan občine Brežice, bo vodil ministrstvo za gospodarstvo. Doktor medicine Andrej Bručan, dolgoletni vodja internistične prve pomoči v Kliničnem centru, bo minister za zdravje, tako kot že v času polletne Bajukove vlade leta 2000.
Magister sociologije Janez Drobnič, podpredsednik NSi bo minister za delo, družino in socialne zadeve. Za šolstvo in šport pa bo skrbel doktor politologije, predavatelj sociologije na Ekonomsko socialni fakulteti mariborske univerze Milan Zver, sicer predsednik sveta SDS.
Vodstvo novoustanovljenega ministrstva za javno upravo bo prevzel doktor pravnih znanosti Gregor Virant, v zadnjem mandatu državni sekretar na direktoratu za javno upravo ministrstva za notranje zadeve. Na čelo drugega novega resorja, za visoko šolstvo, znanosti in tehnologijo, bo prišel doktor kvantne kemije Jure Zupan, vodja laboratorija za kemometrijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani in profesor na ljubljanski Fakulteti za kemijsko tehnologijo.
Vasko Simoniti, doktor zgodovinskih znanosti in profesor za zgodovino novega veka na ljubljanski Filozofski fakulteti, bo bdel nad slovensko kulturo. Pravosodje bo v pristojnosti Lovra Šturma, doktorja pravnih znanosti. Ministrstvo za promet bo vodil magister organizacije dela Janez Božič, predsednik uprave Družbe za avtoceste v RS (DARS). Vodenje ministrstva za obrambo je pripadlo diplomiranemu pravniku Karlu Erjavcu, dosedanjemu državnemu sekretarju na pravosodnem ministrstvu. Notranji resor pa je pripadel Dragutinu Mateju, diplomiranemu obramboslovcu. V vladi je le ena ženska, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, diplomirana geologinja Marija Lukačič.
Opozicija glasovala po pričakovanju
"Predlagana ministrska ekipa je sposobna prevzeti odgovornost za dobro in pošteno upravljanje z državo," je v uvodnem nagovoru ob začetku izrednega zasedanja državnega zbora, na katerem naj bi potrdili novo vlado, dejal premier Janez Janša.
Cilje novega ministrskega zbora je Janša sicer predstavil že ob svoji predstavitvi na t.i. mandatarski seji, a ker je bila vmes podpisana koalicijska pogodba med štirimi koalicijskimi partnericami (SDS, NSi, SLS in DeSUS), ki je predstavila vsebinski temelj delovanja nove vlade, je Janša znova predstavil nekatere temeljne usmeritve nove vladne ekipe.
Po pričakovanjih so predlagano 15-člansko vladno ekipo predsednika vlade Janše podprle stranke nove vladajoče koalicije SDS, NSi, SLS in DeSUS, ki imajo za potrditev seznama ministrov na seji državnega zbora več kot dovolj, 49 poslanskih glasov, saj je za potrditev vlade dovolj navadna večina. Vlado pa sta podprla tudi poslanca madžarske in italijanske narodne skupnosti, Marija Pozsonec in Roberto Batteli
Predlagane liste ministrov niso podprli poslanci opozicijskih LDS, ZLSD in SNS. Opozicija je imela številne pomisleke tako glede zavez iz koalicijske pogodbe kot tudi o kadrovski sestavi nove vlade. Poslanci opozicijskih strank so namreč prepričani, da je vladni program nekonsistenten in protisloven, vladnih obljub pa ne bo mogoče uresničiti brez velikih proračunskih izdatkov. Tudi kadrovska sestava nove vlade ni najboljša in je pod pričakovanji.
Pripombe opozicije
Vodja poslanske skupine LDS Anton Rop sicer ne dvomi, da nova vlada danes ne bi bila izvoljena. Nova vlada ima dobro izhodiščno pozicijo, je presodil dosedanji predsednik vlade. "Na vas je sedaj, da skušate doseči razvojne izboljšave in da zagotovite napredek Slovenije ter poskrbite za dvig blaginje vseh državljank in državljanov v dobro Slovenije. Upam, da boste pri tem uspešni," je dejal Rop.
Tudi Miran Potrč je v imenu poslanske skupine ZLSD, po skrbni presoji koalicijske pogodbe in opravljenih predstavitvah ministrskih kandidatov, prepričan, da bi bilo predlagano ekipi ministrov neodgovorno podpreti.
Poslanska skupina SNS je podporo predlagani ministrski ekipi odrekla. Kot je v imenu poslanske skupine pojasnil Sašo Peče, je namreč precej zavez, zapisanih v koalicijski pogodbi, nesprejemljivih.
Darjo Lavtižar Bebler (LDS) je zmotila kandidatura Dragutina Mateja na mesto notranjega ministra, saj, kot pravi, 'zagotovo daleč naokoli ni demokratične države, kjer bi za notranjega ministra postavili vojaško osebo, in še bivšega obveščevalca povrhu'. V Sloveniji od časa osamosvojitve pa do danes v nobeni vladi ni sodeloval vojak. Danes pa za notranjega ministra kandidira vojaška oseba, in to v času, ko poudarjamo pomen ločevanja vojaške od civilne sfere, na ministrstvu, kjer je treba vseskozi negovati osveščanje o človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah.
Majdo Širca (LDS) je zanimalo, kako bo predsednik vlade urejal vprašanje izbrisanih, in če bo, kot je zagrozil še pred volitvami, uvedel kazenske postopke zoper uradnike, ki so izdajali odločbe izbrisanim, sicer skladno z odločitvijo ustavnega sodišča.
Po odstopu Mravljakove brez ustrezne zamenjave
Ne glede na to, da so o vseh kandidatih parlamentarni odbori menili, da so ustrezni, je mandatar Janša sprva predlagano ministrsko ekipo že spremenil. Po odstopu kandidatke iz kvote SLS Darinke Mravljak za ministrico brez listnice, odgovorno za regionalni razvoj in lokalno samoupravo, je Janša njeno kandidaturo umaknil, ni pa predlagal zamenjave. Poleg področja regionalizma naj bi še en minister brez listnice skrbel za področje koordinacije razvojnih politik. Oba ministra brez resorja bo Janša najverjetneje predlagal pozneje.
Uradni razlogi za odstop Mravljakove so osebni, domnevno pa naj bi od kandidature odstopila zaradi pritiskov "kritične javnosti". Mravljakovi se očitajo nepravilnosti, ko je leta 1994 od propadajočega podjetja Hmezad odkupila parcelo z vrtnarijo za nekaj več kot štiri milijone tolarjev, nekaj let pozneje pa jo državi prodala za nekaj več kot 30 milijonov.