Za časa življenja se vsak posameznik lahko odloči, da postane darovalec organov. Gre za metodo zdravljenja, namenjeno ponovni vzpostavitvi nekaterih funkcij človeškega telesa s prenosom dela telesa darovalca v telo prejemnika. Presaditev organov je eden največjih dosežkov sodobne medicine, a je žal potreba po darovalcih organov veliko večja od števila ljudi, ki se odločijo, da bodo to postali.
Darovanje in presaditev organov, tkiv in celic temelji na načelih prostovoljnosti, neplačanosti, altruizma, strokovnosti, učinkovitosti, etičnosti in preglednosti, navajajo na spletni strani Zavoda Republike Slovenije za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant. V Sloveniji od organov lahko darujemo srce, pljuča, jetra, ledvice in trebušno slinavko. Tkiva in celice, ki se lahko darujejo, so roženica, koža, kosti, hrustanec, vezi, ligamenti, krvotvorne matične celice, krvne celice, srčne zaklopke in žile.
Vendar v Sloveniji očitno podiramo mejnike tudi na področju transplantacij. V zavodu Slovenija-transplant so izdali poročilo, v katerem poročajo, da je bilo leto 2022 zelo uspešno. Presežena je bila namreč meja 20 dejanskih darovalcev na milijon prebivalcev. Podatki zavoda kažejo dobre rezultate, ki so jih uspeli doseči sodelujoči v donorskem programu navkljub vsem preobratom in oviram v zdravstvenem sistemu.
Umrli darovalci v Sloveniji so skupno v letu 2022 podarili 172 organov. 82 je bilo ledvic, 24 src, 20 pljuč, 45 jeter ter 1 trebušna slinavka.
Če želite postati darovalec in se opredeliti za posmrtno darovanje delov človeškega telesa zaradi zdravljenja s presaditvijo, se osebno zglasite na Zavodu Republike Slovenije za presaditve organov in tkiv – Slovenija-transplant ali na enem od pooblaščenih mest po Sloveniji.
S seboj prinesite osebni dokument in kartico zdravstvenega zavarovanja ter pred pooblaščeno osebo izpolnite pristopno izjavo darovalca.
Od novembra 2018 je mogoča tudi elektronska opredelitev za darovanje. Za elektronsko opredelitev potrebujete veljavno spletno digitalno potrdilo, izdano v Sloveniji. Postopek opravite preko spletnega mesta eUprava.
Kot piše v poročilu, "svet dobiva 'vsekrizno' podobo, zato se tudi s sodelovanjem v treh novih mednarodnih projektih posvečamo strokovnemu razvoju, boljši odpornosti donorskega programa, inovativnim pristopom k obveščanju vseh javnosti".
Poročilo še pravi, da so sodelujoči izjemne rezultate dosegli pri številu pridobljenih src in pljuč ter pri številu pridobljenih roženic. Ustanovljena je bila tudi slovenska nacionalna koda za tkiva in celice, unikatno in pionirsko delo na ravni EU. Natančna koda namreč zagotavlja boljšo sledljivost in transparentnost za ustanove, darovalce in za vsa tkiva in celice.
Izmenjava organov in tkiv z bližnjimi letališči v Münchnu, Gradcu in na Dunaju bo potekala hitreje, odkar so izboljšali logistične procese in sistemsko uredili protokole.
Po novem je realizirana tudi pogodba o sodelovanju med Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji, Eurotransplantom ter Slovenija-transplantom. Namenjena je izvajanju presaditev pri majhnih otrocih. Poleg tega so v Slovenia-transplantu koordinatorji uspešno uskladili 56 postopkov večorganskih odvzemov od umrlih darovalcev v nacionalni mreži donorskih bolnišnic.
Še en pomemben dejavnik za Slovenijo je, da je postala veljavna ratifikacija mednarodne Konvencije proti trgovanju s človeškimi organi. V njej so jasno določena kriminalna dejanja v zvezi z zlorabljanjem v transplantacijski medicini.
Poleg tega pa so v nacionalnem registru opredeljenih oseb zabeležili največje število opredelitev glede darovanja na letni ravni. Svojo odločitev je namreč izrazilo 2011 ljudi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.