Fransa Timmermansa, podpredsednika Evropske komisije in vodilnega kandidata evropskih socialdemokratov za evropske volitve, v okviru volilne kampanje gostijo Socialni demokrati (SD).
Timmermans se je v njihovem spremstvu sprehodil po sončni Ljubljani in se popeljal s kolesom, udeležil pa se je tudi pogovora o prihodnosti mladih v EU z Luko Pahorjem in Lucom Kaiserjem.
'Slovenija in Hrvaška lahko razpravljata samo še o implementaciji arbitraže'
"Evropska komisija je kristalno jasna, da je dejstvo, da verjamemo, da je ta arbitraža zakonito vodila do rezultata, ki je ta razsodba. Zdaj menimo, da morata državi članici EU govoriti o tem, kako jo implementirati, in o ničemer drugem," je poudaril na predavanju na ljubljanski pravni fakulteti.
Implementacija je po njegovih besedah tudi v interesu Evropske unije, med drugim zaradi političnih razlogov. "Kakšen zgled pošiljamo navzven, če ne moremo rešiti niti mejnega spora med dvema državama članicama," se je vprašal. "In kako se bo lahko EU širila v tem delu Evrope, kako bomo lahko kdaj koli to storili, če ne moremo rešiti niti notranjega mejnega spora, ko vidimo, kakšni mejni spori ostajajo v drugih delih Balkana," je dodal.
Drugi razlog, zakaj je pri tem interes EU, pa je, da če bo to vprašanje ostalo nerešeno, bodo težave pri evropskih politikah, kot je ribiška, je še povedal podpredsednik Evropske komisije.
Arbitražno sodišče je odločitev o meji med Slovenijo in Hrvaško objavilo 29. junija 2017. Šest mesecev kasneje, 30. decembra 2017, jo je začela Slovenija implementirati, Hrvaška pa razsodbo zavrača, zato jo je Slovenija julija lani tožila na Sodišču EU. Evropska komisija se v predhodnem postopku ni hotela izrekati in postavljati na nobeno stran, in sicer kljub mnenju lastne pravne službe, da slovenski argumenti držijo.
'V Ljubljani bom govoril o Evropi, ki jo sanjam'
Timmermans je že ob začetku obiska v Ljubljani dejal, da se veseli, da bo lahko govoril o Evropi, ki jo sanja. "To je Evropa, kjer bo za ljudi poskrbljeno bolje, kot je danes, in kjer je tisto, kar skupaj zaslužimo, bolj pravično porazdeljeno v družbi," je poudaril na novinarski konferenci.
V Evropi si želi trajnostno družbo in družbo, ki ostaja povezana s temeljnimi vrednotami. "To je edini način, da preprečimo ponovitev najbolj groznih strani naše zgodovine. Mislim, da je Slovenija pri tem vodilna, velikost ni odločilna, pomembna je moč argumenta," je izpostavil.
Ob tem se je odzval tudi na besede predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija sredi meseca v Bazovici. Timmermans je dejal, da je bil evropski projekt ustvarjen, da reke krvi, ki so nastale v evropski zgodovini, postanejo preteklost. "Močno verjamem v spravo, v EU, ki piše prihodnost svojih državljanov in ne skuša pisati zgodovine na novo. To je napaka in nikomur ne služi," je poudaril.
Priznal je, da je šlo socialni demokraciji v zadnjih letih nekoliko slabše, a verjame, da imajo dobre načrte za prihodnost. "Kamorkoli v Evropi bom šel, bom skušal prenesti sporočilo, da imamo načrte za socialno Evropo, Evropo, ki bo pravičnejša in kjer bodo zaščitene naše vrednote," je še povedal.
Židan: Borimo se za EU, v katero verjamemo
Predsednik SD Dejan Židan je dejal, da jim Timmermansov obisk daje dodatno energijo, da se borijo za EU, v katero verjamejo. "To je EU, ki je uspešna, drzna, hkrati pa solidarna in pravična. Uspešna in drzna zato, ker moramo uspešno tekmovati z drugimi na svetovni obli. Pravična in solidarna pa zato, da ščiti tudi interese manjših narodov," je povedal.
Podpredsednik Evropske komisije je komentiral tudi sredino glasovanje v britanskem parlamentu o prihodnjih korakih v procesu brexita. Poslanci so potrdili predlog, ki vključuje možnost glasovanja o preložitvi britanskega izstopa. "Počakati bomo morali, kaj se bo zgodilo v Veliki Britaniji. Če bo Združeno kraljestvo zahtevalo podaljšanje 50. člena, se bodo morale članice strinjati s tem. Mislim, da bodo želele vedeti tudi, za kaj potrebujejo podaljšanje," je poudaril.
"Kar se tiče Evropske komisije, smo skušali najti rešitev, ki omogoča, da Velika Britanija zapusti EU in pri tem nastane čim manj škode za Unijo in Veliko Britanijo. Izstopni sporazum to najbolje predstavlja," je še izpostavil.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.