Latvijska zunanja ministrica Sandra Kalniete se danes mudi na uradnem obisku v Sloveniji, poleg z ministrom Ruplom pa se je že sestala tudi s premierom Antonom Ropom, ki naj bi z gospodarsko delegacijo kmalu obiskal Latvijo. Državi delita stališče, da se mora medvladna konferenca končati čimprej, nasprotujeta pa tudi Evropi dveh hitrosti. Slovenski in latvijski sogovorniki so se strinjali, da je Evropa dveh hitrosti slaba alternativa evropski ustavi oziroma integraciji vseh evropskih držav, zato si "bomo prizadevali za smer združene Evrope ena same hitrosti". "Odnosi med državama so izvrstni, brez odprtih vprašanj," je dejal minister Rupel in kot zgled dobrega kulturnega sodelovanja med državama omenil sodelovanje oper obeh držav pri nocojšnji premieri opere Aida Giuseppeja Verdija, ki je koprodukcijski projekt SNG Opera in balet Ljubljana, Latvijske narodne opere iz Rige in Cankarjeva doma. Ta projekt po ministrovih besedah simbolizira "voljo po tesnem kulturnem sodelovanju".
Latvijska zunanja ministrica se je danes s slovenskimi sogovorniki, poleg Rupla in Ropa jo je sprejel tudi predsednik DZ Borut Pahor, popoldan pa se bo sestala tudi s predsednikom republike Janezom Drnovškom, razen o evropskih temah, pogovarjala tudi o odnosih med EU in Rusijo, razmerah v Belorusiji in Gruziji, kar Slovenijo zanima predvsem v luči predsedovanja Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v letu 2005, ter položaju v Iraku.
Po besedah ministrice Kalniete, Latvija podpira krepitev transatlantskih povezav. Latvijo tudi veseli, da je Slovenija v okviru OVSE pripravljena nadaljevati začrtano linijo, ki jo je pripravilo že nizozemsko predsedovanje OVSE. "Reševanje konfliktov je pomembno za vse države in rada bi poudarila pomen angažiranja v Gruziji, kjer sem bila v soboto in se na lastne oči prepričala o trenutnih razmerah," je dejala latvijska zunanja ministrica.
V Iraku Latvija zagotavlja tako tehnično kot vojaško pomoč, hkrati pa je država tudi pripravljena, da vzpodbudi druge države za sodelovanje pri stabilizaciji razmer v državi. "V nasprotnem primeru bomo imeli stalen vir terorizma, ki bo ogrožal vse evropske narode," je prepričana ministrica Kalniete. Glede sodelovanja Slovenije pri obnovi Iraka, je minister Rupel ponovil, da je Slovenija aktivna na humanitarnem področju, želi pa si večjega sodelovanja ZN. "Ko bodo stvari dozorele, bo tudi Slovenija storila svojo dolžnost," je dejal minister in pojasnil, da Slovenija v tem trenutku nima veliko prostih kapacitet za angažma po svetu; slovenski vojaki in policisti so v BiH oziroma na Zahodnem Balkanu, prihodnji mesec gredo slovenski vojaki v Afganistan, kar pomeni, da je Slovenija "precej aktivna tudi v varnostno vojaškem smislu".