Robert Golob in Šavkat Mirzijojev sta ob tej priložnosti izpostavila močan interes za učvrstitev sodelovanja med državama in podpisala skupno izjavo, ki obsega vsa osrednja področja sodelovanja in stališča do osrednjih zunanjepolitičnih tem.
Kot je razvidno iz sporočila za javnost premierjevega kabineta, so ministri oz. pristojni direktorji danes podpisali sporazuma o vzajemni oprostitvi vizumskih zahtev za kratkoročno bivanje za imetnike diplomatskih potnih listov in o sodelovanju v izobraževanju, znanosti ter kulturi. Podpisali so tudi dogovora o sodelovanju na področju prometa in logistike ter na področju razvoja pametnih mest.
Ob tem sta strani podpisali še memorandum o soglasju na področju turizma in protokola o nameri za sodelovanje na področju tehnologij za varovanje vodnih virov in o standardizaciji.
Nataša Pirc Musar in Mirzijojev sta že pred formalnimi podpisi izrazila zadovoljstvo, saj da ti sporazumi predstavljajo pomemben zagon za nadaljnje sodelovanje. Dodatno se obeta možnost študija uzbekistanskih študentov v Sloveniji, saj ministrstvo za šolstvo, znanost in inovacije pripravlja nove sheme štipendij za mednarodne študente, so navedli v uradu predsednice, ki je gostiteljica obiska.
Predsednica je forum izpostavila kot pomemben mejnik v krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama. "Je posledica doslednih in plodnih prizadevanj obeh strani v preteklih letih. Izkazuje rastoče politične in gospodarske vezi med državama ter gradi na vrsti srečanj na visoki ravni," je dejala.
"Ta forum je dokaz, da državi, ki sta sicer geografsko oddaljeni, a bogati z danostmi in zmogljivostmi, lahko ustvarita skupno vizijo prihodnosti, ki temelji na sodelovanju, predvsem pa na medsebojnem spoštovanju in trajnostnem razvoju," je poudarila.
Tako Slovenija kot Uzbekistan si po njenih besedah prizadevata za čim večjo vpetost v mednarodne gospodarske odnose. "Uzbekistan je ena najhitreje rastočih držav srednje Azije z bogatimi naravnimi viri, strateško lego in ambicioznimi gospodarskimi reformami. V tej kombinaciji vidimo priložnost za resnično strateško partnerstvo," je dejala.
Med področji s potencialom za poglobitev gospodarskega sodelovanja je izpostavila farmacijo, energetiko, informacijske in komunikacijske tehnologije, športno infrastrukturo, logistiko ter turizem. "Naši gospodarstvi imata veliko skupnih točk, na katerih lahko gradimo prihodnost," je povedala.
Mirzijojev je izrazil zadovoljstvo, da gospodarstveniki obeh držav prepoznavajo koristi medsebojnega sodelovanja. "Naši gospodarstvi se dopolnjujeta," je poudaril. Pričakuje, da bo forum odskočna deska za poglobitev sodelovanja.
Mirzijojev se je srečal tudi s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič, ki je poseben poudarek dala krepitvi sodelovanja med parlamentoma, ter spomnila, da je DZ januarja ustanovil skupino prijateljstva z Uzbekistanom.
Mirzijojev in Pirc Musar imata v programu še udeležbo na slovensko-uzbekistanskem poslovnem forumu, kjer bosta nagovorila zbrane podjetnike obeh držav.
Državi že sedaj dobro sodelujeta na politični in gospodarski ravni. Uzbekistan je za Kazahstanom drugi največji zunanjetrgovinski partner Slovenije v Srednji Aziji, med gospodarstveniki pa obstaja vzajemen interes za tesnejše sodelovanje na številnih področjih.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.