“Dvajset let kasneje boš bolj razočaran zaradi stvari, ki jih v življenju nisi izkusil, kot zaradi stvari, ki si jih. Zato odveži vrvi, zapusti varni pristan. Zajemi veter v svoja jadra. Raziskuj. Sanjaj. Odkrivaj.” Ta misel ameriškega pisatelja Marka Twaina že leta spremlja našega sogovorca, 25-letnega Poljaka Damiana Maciaga. Željan novih spoznanj je med študijem na Univerzi v Varšavi sklenil, da se poda v tujino. Sicer je želel študirati v Španiji, a ga je pot zanesla v Slovenijo. Danes mu ni žal.
“Iskreno povedano, nameraval sem študirati v Španiji. Zgodba je zapletena , a sem vesel, da sem prišel v Slovenijo. Slovenija in Poljska sta podobni državi. Podobno imata hrano, jezik in kulturo. Pogoji za študente pa so odlični,” hiti pripovedovati. Prvič je leta 2015 študiral na Erasmus+ izmenjavi na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Nato ga je pot vodila v Španijo, že po sedmih mesecih pa spet nazaj v Slovenijo. “Na Fakulteti za upravo Univeze v Ljubljani sem študiral kot CEEPUS študent. Trenutno pa končujem prakso na Upravni enoti Ljubljana, v okviru programa Erasmus+,” je pojasni.
’Na začetku je bilo težko, a srečo sem imel, da je Slovenija prijetna in prijazna’
“Ni bilo najlažje. Nova država, novi ljudje. Srečo sem imel, da je Slovenija zelo prijetna in da je Ljubljana prijazno mesto. Takoj ob prihodu sem se udeležil tečaja slovenščine na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Tečaj mi je dal temelje, da sem se lahko vsaj v osnovi sporazumeval v slovenščini, čeprav Slovenci zelo dobro govorite angleško. Z napotki mi je zelo pomagala tudi mednarodna pisarna Univerze v Ljubljani,” opisuje situacijo ob prihodu v našo državo.
’Aaa, ta vaša dvojina!’
Na vprašanje, kako se je spopadel s slovenskim jezikom, odgovarja, da težko. “Moj materni jezik je poljščina. Tekoče govorim angleško in dobro špansko, po novem tudi slovensko. No, vsaj trudim se. Na tečaj slovenščine sem, kot že rečeno, šel takoj, ko sem prišel v Slovenijo. Slovenščina je podobna poljskemu jeziku, a prav to je včasih zapleteno. Ista beseda ima namreč pogosto različen pomen v poljščini in slovenščini. Aaa, in ta vaša dvojina!.” Kljub vsemu se je v pičlem letu naučil dovolj, da se lahko sporazumeva s Slovenci. “Ljudje so prijazni, želijo pomagati, še posebej, če vidijo, da se trudim govoriti slovensko. Dovolj so že osnovne besede, kot so dober dan, prosim, hvala, lep dan in podobno. Zdaj, ko mi gre slovenščina bolje, tudi lažje razumem vaše navade in smisel za humor,” pravi.
Damian o blejski kremšniti: ’Raj v ustih’
A tako kot jezik, je edinstvena tudi dežela, poudarja. “Seveda mi je všeč. Slovenija ima vse - morje, gore, jezera, gozdove ... In vse je blizu, ker država ni velika. Najbolj pa mi je všeč hrana. Med tujimi študenti kroži legenda, da se po študiju v Sloveniji v domovino vrnejo debelejši,” nam je zaupal Damian, ki ne more pozabiti slavne blejske slaščice. “Na primer vaša Blejska kremšnita. Po poljsko rečemo "niebo w gębie!" To bi v slovenščini pomenilo "raj v ustih". Prav taka je kremšnita,” pravi.
Maciag: Cela država deluje kot magnet, pogoji za študij pa so odlični
Damian se ne čudi, da je slovenija med tujimi študenti iz leta v leto bolj priljubljena. “Cela država deluje kot magnet! Univerza v Ljubljani je dobra univerza v res lepem mestu. Pogoji za študij pa so super: Razpoložljivost mest v študentskih domovih, študentski boni, prijazno okolje, turistične zanimivosti. Eden izmed lepših trgov v Ljubljani je Kongresni trg, kjer stoji rektorat Univerze v Ljubljani. Izvedel sem, da se mu je včasih reklo Deželni dvorec. Na tem trgu se večkrat udeležim kakšnega družabnega dogodka,” pravi. Svoje navdušenje nad študijem pri nas dokazuje tudi z namero, da bi tukaj nadeljeval tudi doktorski program. “Imam že ponudbo, o kateri bom resno razmislil. Univerza v Ljubljani sodeluje s številnimi tujimi univerzami. To so pomembne razvojne priložnosti za posameznika,” je prepričan.
Nasvet za slovenske študente: Strah je odveč, priložnosti je ogromno, le vprašati je treba
Damian prisega, da je študij v tujini ena najboljših stvari, ki je dandanes študentom omogočena. Vsem, ki odlašajo, polaga na srce, da je strah neutemeljen in da lahko s tem mnogo pridobijo in nič ne izgubijo. “Strah je resnično odveč! Študij v tujini je odlična priložnost za razvoj mladega človeka. Pridobiš izkušnje na področju izobrazbe, tujih jezikov, socialnih in strokovnih stikov. Že samo v Evropi je ogromno priložnosti za študij: Erasmus+, CEEPUS, bilateralne pogodbe. Vsak, ki želi študirati v tujini, naj se o možnostih le brž pozanima na lastni fakulteti ali mednarodni pisarni univerze,” še svetuje mladim.
Univerza v Ljubljani je minulo šolsko leto gostila 1500, mariborska univerza 575, primorska 140, novogoriška pa 100 tujih študentov. Skupno torej 2300 tujih študentov. Pred 3. oktobrom, ko se pričenja novo študijsko leto, na Univerzi v Ljubljani poudarjajo, da so jim tako domači kot tuji študenti v velik ponos.
3. oktobra na Kongresnem trgu tradicionalen pozdrav brucem
Za njihove nove študente sicer tudi letos pripravljajo tradicionalno prireditev Pozdrav brucem na Kongresnem trgu. "V ponedeljek, 3. oktobra, vas ob 16. uri, na enem najlepših trgov v Ljubljani, čaka zanimivo in predvsem družabno doživetje," obljubljajo.
Na odru bo potekal bogat program, v katerem se bodo prepletali glasba, ples in petje. Nastopili bodo Tilen Artač, mažorete Laško, Jernej Kozan, Akademska folklorna skupina France Marolt, plesni par Daniil Volkov in Ekaterina Novikova, maestro Anton Volkov in Anja Furlan, Trombone Connection Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani in Marina Mårtensson Trio.
Med 16. in 20. uro bodo na svojih stojnicah članice Univerze v Ljubljani na zanimiv način predstavljale študijske programe in obštudijske dejavnosti. Kar 14 kulturnih organizacij bo študentom Univerze v Ljubljani razdeljevalo brezplačne vstopnice za oglede njihovih predstav in razstav. Število vstopnic je omejeno.
Fotografija za spomin na prvi študentski dan
Novost letošnje prireditve je foto stojnica, kjer se boste lahko s prijatelji fotografirali in fotografijo vzeli domov za spomin na prvi študijski dan. Pridružilo se nam je tudi društvo AIESEC, v katerem mladi prek praktičnih izkušenj in izmenjav pridobivajo vodstvene sposobnosti in tako spreminjajo svet. Pripravili bodo prav posebno nagradno igro, v kateri bodo šestim srečnim izžrebancem podarili možnost za odhod na AIESEC prakso v tujino.
Na slavnostnem odprtju študijskega leta 2016/2017 z začetkom ob 17. uri bodo prisotne, še posebej bruce, nagovorili rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivan Svetlik, župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković in predsednik Študentskega sveta Univerze v Ljubljani Jan Kukovec. Prisotni bodo tudi dekani vseh 23 fakultet in treh akademij Univerze v Ljubljani.
Dogodek se bo predvidoma ob 20. uri zaključil s koncertom glasbene skupine CoverLover. Najbolj vztrajni lahko druženje nadaljujete na žuru dobrodošlice Študentskega kampusa, še sporočajo.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.