
Predsednik vlade Janez Janša je izpostavil predvsem povečanje kupne moči, izpolnjevanje pogojev prenovljenega pakta o stabilnosti in rasti ter izpolnjevanje pogojev za prevzem evra. Življenje v Sloveniji se ni bistveno spremenilo, pozitiven je tudi odnos Slovencev do EU, je dodal premier.
Izpolnitev maastrichtskih kriterijev je po Janševih besedah "eden največjih projektov Slovenije zadnjega desetletja in bo zagotovo imel velike makroekonomske vplive na slovensko gospodarstvo." S tem je država po dveh letih članstva v EU naredila vse za "naslednji velik korak znotraj te asociacije, to je za korak v ožji krog EU", saj bo postala trinajsta članica Evropske monetarne unije.
Med največjimi dosežki je Janša izpostavil še uspešna pogajanja o novi finančni perspektivi EU za obdobje 2007-2013, uspešno črpanje evropskih sredstev ter priprave na vzpostavitev zunanje meje EU. Kot je dejal, ima Slovenija skladno z dosedanjim napredkom zelo dobre možnosti, da jeseni 2007 dobi pozitivno oceno in zeleno luč za vstop v schengensko območje.
Pesimistične napovedi se niso uresničile
Predsednik vlade je dejal, da namerava Slovenija vzdrževati aktivno vlogo na Zahodnem Balkanu. "Slovenija dobro pozna položaj v regiji, sama je pozitiven primer uspešne nove članice, in zato lahko tu odigra zelo konkretno vlogo," je prepričan Janša.
V razmeroma kratkem času je uspelo Sloveniji zavzeti primerno mesto v EU, je dejal premier in poudaril, da se niso uresničile pesimistične napovedi o tem, da bodo številni ostali brez dela, prav tako slovenskega trga ni preplavila tuja delovna sila in ni bilo pretiranega bega možganov.
Podpora ostaja visoka
V dveh letih članstva v EU se življenje v Sloveniji ni bistveno spremenilo, tudi odnos Slovencev do EU se v tem času ni bistveno spremenil in je še vedno zelo pozitiven, je premier strnil ugotovitve javnomnenjske raziskave o tem, kako Slovenci vidimo EU dve leti po širitvi. Velika večina, 74 odstotkov vprašanih v raziskavi, ki jo je naročil kabinet predsednika vlade, meni, da je njihov standard ostal nespremenjen, preko 80 odstotkov pa, da bi bilo na referendumu o vstopu "enako dobro" kot pred dvema letoma glasovati za.
Podpora članstvu Slovenije v EU je torej še "vedno velikanska", je dejal Janša. Na vprašanje, zakaj se zdi pomembno, da smo v EU, je največji delež vprašanih odgovoril, da prav članstvo v EU, velik del se je pozitivno opredelil zaradi možnosti študija v tujini, nekaj več kot četrtina zaradi prostega prehoda državne meje, petina vprašanih pa zaradi možnosti dela v nekaterih članicah brez omejitve.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.