Predstavniki verskih skupnosti in direktor urada za verske skupnosti Aleš Gulič so danes izrazili prepričanje v dobro sodelovanje. Mariborski nadškof pomočnik Anton Stres pravi, da je Gulič pokazal dobro voljo in pripravljenost dialoga, evangeličanski škof Geza Erniša pa, da "po sadovih sodimo človeka" in ni razloga, da bi ga sodili vnaprej.
Gulič je po posvetu dejal, da je z odzivom verskih skupnosti zadovoljen. "Seveda so težave, a so praktične narave. Verska svoboda mora priti do vsakega državljana, vsakega vernika in nevernika," je poudaril Gulič. Kot največjo težavo, ki jo bo treba najprej rešiti, je izpostavil duhovno oskrbo v bolnišnicah in zavodih zaprtega tipa. Ta se po njegovih besedah ne izvaja tako, kot je predvideval zakon, a "ravno to najbolj zadeva verujoče".
Dialog med njim in Katoliško cerkvijo je po besedah Guliča doslej potekal normalno. Stališče Katoliške cerkve do njegovega imenovanja je bilo sicer po njegovih ocenah "nekoliko zadržano, a to je v začetku normalno". Konflikti in polemike glede njegovega imenovanja so nastajali, kot pravi, "nekje drugje" in sicer v "vseh časopisih".
Stres: Svojo službo bo izvrševal v duhu dialoga
Stres je dejal, da je Gulič v zadnjem času pokazal veliko dobre volje in pripravljenost, da bo svojo službo izvrševal v duhu dialoga, poslušanja in pomoči vsem verskim skupnostim. "To smo z veseljem sprejeli in tudi današnje srečanje je bilo očitno znamenje tega," ocenjuje.
Kot je pojasnil Stres, so se že večkrat srečali z verskimi skupnostmi, današnje srečanje pa je potekalo zelo sproščeno. To, da sta se srečanja udeležila tudi premier Borut Pahor ter minister za Slovence v zamejstvu in predsednik komisije za dialog z verskimi skupnostmi Boštjan Žekš, pa po Stresovih besedah še potrjuje njihovo zaupanje, da bodo stvari, ki se urejajo, šle naprej.
Erniša: Urad bo dobro vodil
Evangeličanski škof Geza Erniša je prepričan, da bo Gulič urad dobro vodil, njegovo imenovanje pa je v pristojnosti vlade. Ocenjuje sicer, da mora urad ostati nevtralen ter imeti enakovreden in korekten odnos do vseh verskih skupnosti, a je hkrati izpostavil vlogo in drugačno obravnavo zgodovinskih oz. temeljnih verskih skupnosti v posameznih državah.
"Ne gre za to, da bi bile drugim kratene pravice, a vsak narod ima svojo versko in kulturno identiteto," je dejal in dodal, da sta del slovenske identitete prav gotovo Katoliška ter Evangeličanska cerkev. To mora po njegovem vsaka vlada ceniti. Prepričan je tudi, da bo Gulič to spoštoval, saj "nima nobene potrebe in namena, da bi kogarkoli diskriminiral".
Bošković: En posameznik ne more biti problem za nobeno Cerkev
Parohom Srbske pravoslavne cerkve Peran Bošković kot pozitivno ocenjuje tudi današnjo udeležbo premierja Pahorja na posvetu. Takšna podpora direktorju urada po njegovem pomeni, a bodo predlogi verskih skupnosti boljše sprejeti in bo komunikacija dobra. Pravoslavna cerkev zapleta glede imenovanja Guliča po njegovih besedah ne komentira, saj je urad vladna služba in tudi zadovoljstvo ali nezadovoljstvo z direktorjem lahko izrazijo po določenem času.
Na vprašanje, ali je za Srbsko pravoslavno cerkev problem, da je Gulič v preteklosti nosil simbole, ki so v nekaterih očeh blizu satanizmu, je odgovoril, da "en posameznik ne more biti problem za nobeno Cerkev".
Grabus: Odprt in toleranten do vseh
Tudi mufti islamske skupnosti v Sloveniji Nedžad Grabus je po posvetu izpostavil pomen Pahorjeve udeležbe. Urad je po njegovih besedah vladna služba in bo Gulič delal v interesu vlade, a upajo, da bo tudi verskim skupnostim pomagal najti pot do reševanja problemov. Verjamejo namreč, da je odprt in toleranten do vseh.
Muslimani v Sloveniji so po njegovih besedah pripadniki velike svetovne religije, a so hkrati tudi manjšinska skupnost v Sloveniji. Slednje pomeni, je nadaljeval, da še vedno iščejo pot, kako uresničiti svoje delovanje v družbi in je tako njihovo sodelovanje z vlado pomembno.
'Gulič je zelo tenkočuten'
Po Pahorjevem mnenju so predsodki v zvezi z Guličem morda do neke mere celo koristni, "saj se želi Gulič dokazati kot nekdo, ki je vreden zaupanja in verodostojen na svojem delovnem mestu". Gulič po premierjevih ocenah razume občutljivost problema in je zelo tenkočuten, kar bo "v kratkem presenetilo vse predstavnike verskih skupnosti".
Na vprašanje, ali je imel razumevanje za pomisleke verskih skupnosti, zlasti Rimskokatoliške cerkve, in sicer v luči nedavnega zapleta v Vatikanu, je premier pojasnil, da ima država suvereno pravico, da imenuje visoke uradnike na položaje in si ne sme dovoliti, da bi se tretje države vtikale v to suverenost. "Drugo vprašanje pa je, kako njene odločitve vplivajo na odnose med državama, na primer s Svetim sedežem," je dodal. Po njegovih besedah pri tem obe strani pospešeno iščeta odgovore na praktična in strateška vprašanja.
Sveti sedež je bil, tako Pahor, ena od prvih držav, ki je priznala Slovenijo in to moramo po njegovih besedah vedno ceniti. Izpostavil je nuncija, ki ima že 18 let težave s sedežem nunciature, slovenska vlada pa po Pahorjevih besedah ta problem pospešeno rešuje in bo verjetno rešen še do konca meseca. Vlada ima, pravi, še druge projekte z verskimi skupnostmi, "ki bodo lahko v kratkem ugotovile, da se lahko zanesejo na besede slovenske vlade".
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.