
Priprave Slovenije na predsedovanje Evropski uniji potekajo po načrtu, kar zagotavlja, da bo Slovenija 1. januarja 2008 v celoti pripravljena na dolžnosti in odgovornosti predsedovanja EU, je danes v polletnem poročilu o napredku pri pripravah na predsedovanje EU v prvi polovici leta 2008 poudarila vlada. Podprla je tudi osnutek 18-mesečnega programa predsedovanja prihodnje predsedujoče trojke EU, Nemčije, Portugalske in Slovenije.
Pri vsebinskih pripravah na predsedovanje je bil v obdobju od letošnjega aprila do oktobra usklajen osnutek 18-mesečnega programa predsedovanja, ožja delovna skupina za predsedovanje pa je sprejela dokument 'Način vodenja predsedovanja'. Ta določa osnovno razdelitev nalog in pristojnosti med resorji v prestolnici ter med prestolnico in Brusljem pred in med predsedovanjem s ciljem zagotoviti učinkovitost dela in hitro odzivnost slovenskega predsedstva, je zapisano v poročilu.
Aprila je bil vzpostavljen logistični center v okviru generalnega sekretariata vlade, ki bo zagotavljal logistično podporo za izvedbo srečanj v Sloveniji v času predsedovanja. Vlada je konec julija sprejela revizijo kadrovskega načrta, ki vnaša nekaj sprememb v dinamiko zaposlovanja, vendar število dodatnih zaposlitev za določen čas ne spreminja.
Po pripravi seznama srečanj, ki bodo med predsedovanjem potekala v Sloveniji, je vlada ponovno ocenila stroške predsedovanja, ki ostajajo v višini 13,7 milijarde tolarjev oz. 57 milijonov evrov. V tem obdobju je bila sprejeta tudi končna odločitev glede celostne grafične podobe predsedovanja in potrjen splošno kulturno-promocijski program.
Tri prihodnje predsedujoče so v sodelovanju z Generalnim sekretariatom Sveta EU pripravile osnutek 18-mesečnega programa predsedovanja, ki ga bo EU potrjevala na zasedanju sveta EU za splošne in zunanje zadeve v začetku decembra. Osnutek programa pa bo predvidoma 1. decembra vlada predstavila državnemu zboru na skupni seji odborov DZ za zadeve Evropske unije in za zunanjo politiko, ki bo potekala za zaprtimi vrati, so potrdili na SVEZ.
V skladu s časovnico teče tudi priprava koledarja dogodkov predsedovanja med drugim piše v poročilu. Ožja delovna skupina je junija potrdila predlog za organizacijo osmih neformalnih ministrskih srečanj v Sloveniji in ene neformalne večerje ministrov v Bruslju.
Novi kadri za potrebe predsedovanja
Vlada je julija revidirala kadrovski načrt, ki predvideva, da bo za predsedovanje Slovenije EU skrbelo približno 1200 že zaposlenih v državni upravi. Vlada je že lani odobrila 310 zaposlitev za določen čas, ki so namenjene predvsem nadomeščanju že zaposlenih državnih uslužbencev, ki bodo polno vključeni v naloge predsedovanja. Za opravljanje vsebinskih nalog predsedovanja so potrebni kadri tako v Ljubljani kot na stalnem predstavništvu Slovenije v Bruslju, kjer naj bi za predsedovanje skupaj skrbelo 170 ljudi.

Večina kandidatov za delovna mesta na stalnem predstavništvu EU v Bruslju je že izbranih, navaja poročilo. Do konca leta bo v Bruselj odšlo še 11 oseb, preostalih 75 pa do julija 2007, ko bo stalno predstavništvo začelo delovati v polni sestavi.
Od letošnjega maja tudi intenzivno potekajo usposabljanja javnih uslužbencev, ki bodo v času predsedovanja neposredno ali posredno vključeni v projekt.
Pri generalnem sekretariatu vlade je bil aprila vzpostavljen logistični center, ki ga vodi Franci Kodela, zadolžen pa je za izvedbo javnih naročil za zagotovitev opreme in storitev, zagotavljanja in koordiniranja, pa tudi za organizacijsko in logistično podporo za vse dogodke v času predsedovanja, katerih nosilci so resorna ministrstva ali njihovi organi v sestavi. Na Brdu pri Kranju se je julija začela izgradnja konferenčnega centra Brdo, med drugim navaja poročilo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.