Po zadnjih podatkih Banke Slovenije smo imeli Slovenci v drugem četrtletju letošnjega leta za kar 65,5 milijarde evrov finančnih sredstev, lani konec leta 63 milijard ali skoraj 135 odstotkov BDP.
Največ tega denarja je na bankah, in sicer dobrih 26 milijard, s slabimi 20 milijardami sledijo naložbe v lastniški kapital, torej delnice, deleže podjetij ali različne sklade, na tretjem mestu so različna zavarovanja in pokojninske sheme.
Na drugi strani imamo za nekaj manj kot 15 milijard obveznosti, največ, nekaj več kot 13 milijard je posojil, pretežno seveda dolgoročni. To nas uvršča v sam evropski vrh, več prihranijo le še Nizozemci, Nemci in Luksemburžani.
In če je bila lani stopnja varčevanja gospodinjstev, torej kolikšen delež prihodka prihranimo, kar 22,6-odstotna, je dolgoletno povprečje bistveno nižje: od 2008 do lani je znašala le 13,4 odstotka.
Cene so močno dvignili tudi obrtniki in podjetniki
V zadnjem letu so storitve podražili kar trije od štirih obrtnikov, še polovica bo to naredila v naslednjih treh mesecih, velika večina, kar 90 odstotkov, za kar petino.
Kot je pokazala anketa med 186 obrtniki in podjetniki, bodo svoje cene najpogosteje dvigali gradbinci, vodoinštalaterji, mizarji in ponudniki toplotnih črpalk, redkeje fasaderji in električarji, bodo pa pri slednjih podražitve občutnejše: kar 15 odstotkov električarjev bo svoje cene namreč dvignilo tudi za 30 odstotkov in več.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.