Slovenija je Hrvaški poslala diplomatsko noto, v kateri protestira zaradi odločitve hrvaške vlade o podaljšanju koncesije hrvaški naftni družbi INA za raziskovanje naftnih in plinskih nahajališč v severnem Jadranu, saj naj bi Hrvaška z njo posegla na območje Jadrana, ki še ni razmejeno.
Hrvaško zunanje ministrstvo si slovensko noto razlaga kot novo jedro spora glede slovensko-hrvaške morske meje. Slovenija si po mnenju Hrvaške prizadeva za delitev celotnega Jadranskega morja, s čimer krši konvencijo Združenih narodov o pomorskem pravu, meni hrvaško ministrstvo. O nameri Slovenije namerava Hrvaška obvestiti tudi Bruselj.
Na slovensko noto se je odzval tudi hrvaški predsednik Stipe Mesić. Meje so danes že določene, ker so meje nekdanjih jugoslovanskih republik postale meje novo nastalih držav. To velja tudi za mejo med Slovenijo in Hrvaško, je prepričan Mesić. Poudaril je tudi, da zato "ne bo več nobene delitve morskega dna".
Če obstaja kakršen koli dvom o slovensko-hrvaški meji, se zavzemam, da se skupaj določi meter po meter. V nasprotnem primeru predlagam mednarodno pomoč: Mednarodno sodišče v Haagu ali Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu, je dejal.
Na slovensko noto so se odzvali tudi hrvaški mediji. Večernji list je poročal, da hrvaško zunanje ministrstvo note ni razumelo le kot protest zaradi sporne slovensko-hrvaške meje na morju, temveč kot zavzemanje za izvedbo sukcesije Jadranskega morja, za katero se že nekaj časa zavzema vodja SNS Zmago Jelinčič, je pisal časnik.
Hrvaški Jutranji list je zapisal, da je hrvaška vlada navedeno koncesijo INA podelila že leta 2002, ko se slovenska vlada ni odzvala. Tega po oceni časnika "niti ni mogla storiti, ker takrat še ni razglasila svoje 'fantomske' zaščitne ekološke cone, ki nima koordinat in ki, niti če bi bil priznana, ne sega na območje, kjer INA raziskuje morsko dno".
Medtem na slovenskem zunanjem ministrstvu pojasnjujejo, da morskih meja med republikami SFRJ ni bilo, da je meja med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško sporna, ker je Hrvaška zavrnila sporazum, ki ga je sama predlagala (Drnovšek-Račan) in da mora Hrvaška pred vstopom v EU urediti to vprašanje. Dodajajo, da od sosedov pričakujejo dialog, diplomatsko korespondenco, ne pa komentarjev v medijih.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.