Slovenija s 1. januarjem 2005 prevzema predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Tako bo leto dni skrbela, da bo delo v največji regionalni varnostni organizaciji na svetu teklo gladko, skušala pa bo pripomoči tudi k njeni uspešni reformi. Kot poudarjajo slovenski diplomati, bo predsedovanje OVSE velik izziv. Vlogo Slovenije na čelu organizacije vidijo predvsem v nepristranskem posredovanju, zbliževanju interesov in oblikovanju soglasja, kar pa bo trd oreh v organizaciji, kjer 55 držav odločitve sprejema po načelu konsenza, poleg tega pa jo tarejo notranja nesoglasja. Na položaju predsedujočega OVSE bo bolgarskega kolega Solomona Pasija nasledil vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel.
Kisla jabolka in reforma organizacije
Slovenija mora ob prevzemu predsedovanja ugrizniti v kar nekaj “kislih jabolk”: predhodnici Bolgariji namreč ni uspelo pripeljati do konca pogovorov o tem, kdo bo na položaju generalnega sekretarja OVSE nasledil Jana Kubiša, niti doseči dogovora o proračunu organizacije za leto 2005.
Zelo občutljivo vprašanje v času slovenskega predsedovanja je tudi reforma OVSE. V organizaciji sicer obstaja konsenz, da je reforma potrebna, zelo pa se razlikujejo stališča o tem, kakšna naj bi ta bila. V zadnjem času je bilo sicer največ pozivov k spremembam s strani Rusije in drugih članic Skupnosti neodvisnih držav. Ena prvih nalog vodje slovenske diplomacije v vlogi predsedujočega OVSE bo poslati pismo vsem sodelujočim državam s pozivom, naj predlagajo kandidate za skupino uglednih osebnosti, ki bo odločila kako reformirati organizacijo. Minister Rupel bo kot predsedujoči OVSE tudi nekakšna kontaktna točka skupine uglednih osebnosti, ki naj bi svoje poročilo pripravila do konca junija.
Po mnenju Ljubljane bo potrebno v času predsedovanja OVSE predvsem delati na ciljih, ki so uresničljivi, torej tistih, kjer obstajajo dobre možnosti za dosego konsenza. Kot opozarjajo diplomati, pri določanju prioritet dela ne gre v prvi vrsti za prioritete predsedujoče države, ampak za upoštevanje prioritet celotne organizacije in sodelujočih držav.
Posebna projektna skupina za OVSE
Da bi čim uspešneje izpeljali projekt predsedovanja, je slovenska vlada ustanovila posebno projektno skupino za OVSE. Skupina bo zagotavljala vsebinsko in tehnično podporo dejavnostim zunanjega ministra in stalne misije Slovenije pri OVSE na Dunaju. Pristojna je tudi za preverjanje in potrditev predlogov odločitev ter zagotavlja usklajevanje o vsebini dela znotraj MZZ in z drugimi resornimi ministrstvi. Poleg tega skrbi za stik s sekretariatom OVSE na Dunaju in institucijami OVSE v Varšavi, Haagu in Pragi.