Ocena ekonomskih sprememb v Sloveniji zaostaja za eno tretjino za doslej najboljšo oceno iz jeseni leta 1997. Če bi jo ohranili, bi se uvrstili v tretjo deseterico takoj za Grčijo, ki je na 25. mestu. Tako pa zaostajamo v skupni oceni deželnega tveganja za njo za devet odstotkov oz. za poldrugi odstotek več kot pred letom dni.
Priliv tujih vlaganj v lanskem letu, eden najnižjih doslej, pa dokazuje, da razmeroma nizko tveganje tujih neposrednih naložb v Sloveniji predstavlja obvezen, ne pa tudi zadosten pogoj za njihov dotok. Šele izboljšanje globalne konkurenčne sposobnosti Slovenije nas lahko uvrsti med atraktivne dežele za tuja vlaganja, vendar ob pogoju odpravljanja številnih slabosti v vseh osmih agregatih, ki faktorsko ter inštitucionalno oblikujejo konkurenčno sposobnost.
Napovedi Euromoneya glede ekonomskih sprememb in zmanjšanja tovrstnih rizikov v Sloveniji za obdobje 2000/2001 so skoraj enake kot pri Avstriji in Grčiji, presegajo pa Madžarsko in Poljsko ter izrazito zaostajajo za pričakovanji ekonomskih sprememb na Češkem.
Pomladanska ocena deželnega tveganja po Euromoneyjevi metodi je med 180 državami največje napredovanje prinesla deželam v razvoju, zlasti proizvajalkam nafte.