Hrvaški strokovnjak za mednarodno pravo Davorin Rudolf je ocenil, da Italijani z napovedjo, da bodo kmalu uvedli svojo ekološko cono na morju, zelo modro ščitijo svoje nacionalne interese, pri čemer sledijo izhodiščem sodobnega mednarodnega prava.
Rudolf sicer meni, da bodo imeli Italijani verjetno probleme z razmejitvijo ekološke cone, saj se morajo razmejiti z 10 državami. "Razmejiti se jim ni treba le s Slovenijo, ker Slovenija niti ne more razglasiti svojega pasu, saj nima kje," pojasnujej Rudolf. Kar zadeva Hrvaško, pa meni, da bo meja med hrvaškim in italijanskim gospodarskim ali ekološkim pasom sledila meji, ki že od leta 1970 deli epikontinentalne pasove obeh držav. V načrtu italijanskega zakona je predvideno spoštovanje sredinske črte, dokler ne bo dosežen sporazum o sami razmejitvi.
"Tudi ta podrobnost bo razveselila Slovence, ker, kakor veste, oni sredinske črte nikakor ne sprejemajo za razmejitev v Piranskem zalivu, čeprav je meja teritorialnih morij v Tržaškem zalivu Italije, Slovenije in Hrvaške razdeljena s to črto še z Osimskimi sporazumi iz leta 1975," še pravi Rudolf.
Rupel kot "stara lisica"
Na vprašanje, kako se bo na italijansko potezo odzvala slovenska vlada, pa je Rudolf dejal, da "ta stara lisica Rupel dobro ve, kakšne muke je preživljal v Rimu v času pogajanj o kandidaturi za EU, a bi se vseeno 'zlizal' z Italijani". "Tudi mene prav zanima, ali bo zdaj zakričal, ker bo Italija začela izvajati svoje predpise o zaščiti morja tudi nad njihovimi ladjami," je dodal.
Na vprašanje, ali ni licemersko, da se je Italija tako ogorčeno odzvala, ko je Hrvaška razglasila ekološko-ribolovno cono, istočasno pa so že delali na pripravi iste poteze, pa je Rudolf dejal, da so se burno odzvali izključno iz razloga, ker bi v tem delu morja italijanski ribiči izgubili pravico do svobodnega ribolova. Čeprav bi še naprej lahko lovili, a na podlagi dogovora s Hrvaško in ob plačilu odškodnine.
"Evropski ščit"
"Mi smo takrat pod znanimi pritiski suspendirali sprejetje izključne pravice ribolova glede na vse ribiče iz držav EU. Ne vem, ali smo se pretirano prestrašili. Tveganje je bilo velikansko. A tudi EU se je obnašala navijaško. Namesto da bi Italiji in Sloveniji izrekla ukor, ker sta neko suvereno državo ovirali pri uresničevanju mednarodnega prava, je z molčečnostjo dejansko podprla njune zahteve. Ne pozabite, EU ščiti interese svojih članic, ne glede na to, koliko se tolče po svojih nepristranskih evropskih prsih," pravi Rudolf.