Ameriški časopis Washington Times je prejel številna jezna pisma Slovencev po svetu, ker je v napovedi obiska slovenskega premierja Janeza Janše pri ameriškem predsedniku Georgeu Bushu Slovenijo uvrstil med balkanske države. Časopis je zato objavil še poseben članek s pojasnilom, da je šlo za geografsko opredelitev, ki ni bila mišljena kot žalitev.
Nekateri bralci so bili prizadeti
Med prizadetimi bralci časopis posebej navaja predsednika Slovenskega raziskovalnega centra Amerike Edija Gobca, predsednika Slovensko kanadskega združenja Manitobe Branka Maligeca in direktorja Slovensko avstralske agencije za trgovinsko in kulturno menjavo Vinka Rizmala. Vsi so opozorili, da je Slovenija srednjeevropska, ne pa balkanska država, in da se ameriška administracija s tem strinja.
Ameriški novinarji so se pozanimali
Časopis je navedel vire, na katere se je zanašal pri uvrstitvi Slovenije na Balkan. Med drugim so to bili Encyclopedia Britannica, slovar American Heritage Dictionary in pa besede britanskega princa Charlesa, ki je leta 1998 med obiskom v Sloveniji dejal, da je na Balkanu. Washington Times se sklicuje celo na konkurenčni Washington Post, ki je leta 1991 pisal, da je Slovenija del balkanske federacije šestih republik.
Vprašali tudi Rupla
Po valu pritožb se je časopis obrnil tudi na zunanjega ministra Dimitrija Rupla in ga povprašal, če je kaj užaljen. Rupel je odvrnil, da ni, pojasnil pa je, da imajo Slovenci radi, če jih imajo za Srednjeevropejce, ker Balkan spominja na politično zmešnjavo, etnično čiščenje in genocid v 90. letih prejšnjega stoletja.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.