Slovenija

Kakovost življenja v Sloveniji: 'Preiti moramo od izvajalcev med ustvarjalce'

Ljubljana, 14. 05. 2026 06.04 pred 27 dnevi 2 min branja 15

Peter Wostner

Se res Slovenija glede na kakovost življenja uvršča med uspešnejše države sveta? Glede na večino indeksov po svetovnih merilih blaginje in zadovoljstva z življenjem bi temu pritrdili, ugotavljajo v študiji Kakovost življenja v Sloveniji. A obenem opozarjajo, da se v zadnjih letih hkrati povečuje tudi tveganje revščine in socialne izključenosti. Slovenija ni v slabi kondiciji, je pa na prelomnici: dosedanji model ji je omogočil visoko kakovost življenja, vendar za prihodnjo blaginjo ne bo dovolj. Ključni premik mora biti iz "ohranjanja doseženega" v sistematično vlaganje v ljudi, znanje, produktivnost, digitalizacijo, institucije in zeleni prehod. To vam kot najbolj uporabno zaključno misel ponudi umetna inteligenca, če vanjo vnesete Poročilo o razvoju 2026 na Uradu za makroekonomske analize in razvoj, po katerem je Slovenija med 10 do 13 odstotkov držav z najvišjo kakovostjo življenja na svetu.

Poročilo je danes javnosti predstavil Peter Wostner z Urada za makroekonomske analize in razvoj. Na vprašanje, ali se strinja z zaključkom, ki ga je o letošnjem poročilu naredila umetna inteligenca, je dejal, da ni slabo, vendar ga lahko še malo "popilimo": "Predvsem zato, da bodo ljudje razumeli, da ta sprememba, ki jo zagovarjamo, ni v primarnem interesu podjetnikov in lastnikov kapitala, ampak v interesu posameznikov, zaposlenih, vseh nas, države," pravi. S podatki bi radi pokazali, da so vodilne inovatorke – Švedska, Danska, Finska in Nizozemska – države, ki imajo najvišjo kakovost življenja, ki so najbolj produktivne, tam so zaposleni najbolj zadovoljni, izpopolnjeni in navdušeni nad svojim delom, poudarja. "To so tudi vse države, ki so z vidika vseh stvari, na katere vam je umetna inteligenca odgovorila, na primer koliko investirajo, kaj delajo z investicijami, koliko uporabljajo UI, do kakšne mere so iz tega sposobni ustvarjati posel. To je ta preskok, ki ga moramo narediti. Ni enostaven, vendar smo ga sposobni narediti. Malo poguma, pa bo," je prepričan.

Marsikdo je nejeverno skomignil z glavo, ko v poročilu prebere, da je po globalnih sinteznih indeksih Slovenija med 10 in 13 odstotki držav z najvišjo kakovostjo življenja na svetu, saj mnogi menijo, da ne živimo tako dobro. "Tukaj je treba biti zelo tenkočuten," je izpostavil, saj za nekatere, na primer marginalizirane, skupine to ne velja. "To je resen problem, ki je posledica ravno tega, da se oklepamo tega, da proizvajamo to, kar nam drugi naročijo. In tega je sposobno narediti vedno več držav. To je srž tega našega sporočila – da moramo preiti od izvajalcev med ustvarjalce," je poudaril.

Objektivno gledano imamo vrsto težav, vendar jih imajo tudi drugi, pravi. Ob tem poudarja: "Imamo izjemno visoko zaposlenost, dohodki rastejo, negotovost delovnih mest se je znatno zmanjšala zaradi demografskih razlogov, imamo relativno razvejane in močne socialne zveze, imamo dostopno šolstvo in kakovostno zdravstvo." V primerjavi z drugimi državami "to ni slab paket".

Celoten pogovor si lahko ogledate v zgornjem videoposnetku.

  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI15

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jožajoža
14. 05. 2026 17.26
Lani v Sloveniji padel rekord v številu bolniških odsotnosti: poškodbe, zastrupitve, duševno zdravje, rak ...to vse so posledice iz obdobja 2020-2022,ko nas je diktator janša zaprl v kleti in nas na silo cepili.in sedaj bo ta diktator spet s prevaro prišel na oblast.groza,kaj nas spet čaka.
zibertmi
14. 05. 2026 11.54
lepo je slišat kako nam gre dobro,pa to bo kratkotrajno zopet bo domoljub poskrbel za porast korupcije ,kršenje pravnih standardov in utišanje javnih medijev
neodvisen
14. 05. 2026 13.38
To se je nehalo, po koncu te tvoje vlade.
macolagobec
14. 05. 2026 10.41
Kaj bo zdej en Worstner pametoval? Naj gre na trg, pa naj kaj naredi in reče: "Tako se dela!" Ne pa, da na davkoplačevalskih plečih bluzi in žre čedalje večja armada levuharjev, plenilcev, režimskih mafijcev itd. in nam "ustvarjalcem" pljuvajo v naše krožnike za "boglonaj", ker jih futramo. Dost je tega!!!!!
Omizje
14. 05. 2026 09.55
če nebi bilo nakradenega denarja v švici bi morali konkretno švicat ,da bi sploh preživeli
Polkavalčekrokenrol
14. 05. 2026 09.21
Švica ima večji procent ljudi pod pragom revščine kot Slovenija
Potouceni kramoh
14. 05. 2026 09.14
V Sloveniji mora priti do tega kar se zdaj zarisuje z novo vlado.1% priviligiranemu jet setu omogočiti vse,ostalim pa vse vzeti.In blagostanje je zagotovljeno za vse bodoče rodove.
Krog
14. 05. 2026 08.49
Kdaj veš, kje je tvoj dom? Takrat, ko prihajaš iz tujine, stopiš na slovenska tla in si v sebi rečeš: “Končno doma.” Ta občutek ostane, ne glede na leta, spremembe ali čas, od dobrih časov, ko smo še verjeli v jasnejšo razvojno vizijo in prihodnost, do današnjih izzivov in kriz, ki jih živimo danes. Verjamem in upam, da bomo tudi iz teh časov izplavali. A eno ostaja jasno: nobena umetna inteligenca in noben sistem ne moreta popraviti tistega, kar moramo urediti sami, če ne bomo skrbeli za skupno dobro.
St. Gallen
14. 05. 2026 10.16
Lahko je tudi obratno. Nekaterim je tudi dom tam, kamor so odsli, da so lahko zadihali, bolj svobodni
Krog
14. 05. 2026 10.55
Se strinjam, dom ni samo kraj, ampak občutek pripadnosti in svobode, kjerkoli ga človek najde v življenju.
Pajo_36
14. 05. 2026 08.17
Točno tako. Končno en pameten, in končno nekdo, ki ni en GZS. - - - - Imamo izjemno visoko zaposlenost, dohodki rastejo, negotovost delovnih mest se je znatno zmanjšala zaradi demografskih razlogov, imamo relativno razvejane in močne socialne zveze, imamo dostopno šolstvo in kakovostno zdravstvo." V primerjavi z drugimi državami "to ni slab paket". - - - neee, ampak ta desni in teli trojčki itak hočejo družbo, ki je bolj ameriška, seveda 99% tem volilcem kažejo Beverly Hills pa Kardashianko, a realnost je itak čist druga. Država, ki ima že 40 miljonov ljudi na cesti, ker niso sposobni palčevati življenjskih stroškov, kar je v velikem obsegu zdravtvena oskrba, ne bi smela biti država, katera nam je vzor. Skandinavija je hooro za ta desne. Ampak je sistem tako zapeljan, da deluje, sicer desnica pravi, da je to a no no. Pejte na ameriško celino, ampak ne v resorte koktejlčke pit, pa boste vidl taprav kapitalistični sistem, ki izključno služi bogatim, velik prepad pa povzroča revščino in kriminal. In nevarnost. Kakšni izhodi zvečer, dejte no, vse za rešetkami. Nikoli ne bom pozabil, ko se je moj praded enkrat vrnil v SLO iz Chicaga in je kar ostal ene tri mesece, ker je rekel, da ne more verjet, da sploh ni več navajen, da se živi brez ograj, brez orožja, da lahko greš kamorkoli kadar hočeš. Mal bo po svetu treba, pol boste pa vidl, kako vam lažejo.
Pičipoki
14. 05. 2026 10.52
Pajo_36 odličen komentar..
neodvisen
14. 05. 2026 13.43
To pa res nismo vedeli. A pod golobom si se počutil svobodnega in srečnega ?
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1758