Nekateri slovenski državniki so se odzvali na smrt papeža Janeza Pavla II. odzvali že v soboto. Po njihovih besedah je bil papež neomajen glasnik svobode in prijatelj Slovenije. Vest o smrti papeža so že prejeli tudi voditelji ostalih verskih skupnosti v Sloveniji.
Predsednik republike Janez Drnovšek je danes kardinalu Josephu Ratzingerju poslal sožalno brzojavko, v kateri je v imenu Republike Slovenije, slovenskega naroda in v svojem osebnem imenu izrazil iskreno in najgloblje sožalje ob smrti Njegove Svetosti papeža Janeza Pavla II.
Predsednik Drnovšek je v brzojavki med drugim zapisal: "Sveti oče Janez Pavel II. v več kot šestindvajsetih letih svojega poslanstva zapustil neizbrisen pečat ne le v Katoliški cerkvi ampak v vsem svetu. Bil je izjemna osebnost in voditelj, ki je vedno in povsod postavljal v ospredje človeka in njegovo dostojanstvo. Bližino ter naklonjenost svetega očeta Janeza Pavla II. do vsakega človeka in naroda smo vedno znova občutili tudi v Sloveniji, za kar mu bo slovenski narod ostal vedno hvaležen. Zelo ponosni smo, da smo ga lahko dvakrat gostili v naši domovini. Njegove besede, dejanja in osebni zgled nam bodo ostali vedno živa spodbuda v prizadevanjih za bolj človeški svet."
Slovenija se bo svetega očeta Janeza Pavla II. trajno spominjala z veliko hvaležnostjo, je v današnji izjavi za javnost dejal predsednik vlade Janez Janša. "Nikoli ne bomo pozabili njegove podpore v najusodnejših časih za Slovenijo, njegovega zgodnjega mednarodnega priznanja nove slovenske države, njegovega spoštovanja do slovenskega jezika, njegovih dveh obiskov v naši domovini, ki so zaznamovali prehod v novo tisočletje," je dejal Janša.
Sožalno pismo dekanu kardinalskega zbora, kardinalu Ratzingerju in slovenskemu metropolitu Uranu je poslal tudi nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan. V njem je papeža označil za velikega človeka 20. in 21. stoletja, ki je s svojim neumornim delom, modrostjo, pogumom in odgovornostjo dal svetu neizbrisen pečat. "Papeževa človečnost, zavzemanje za mir, za dialog med civilizacijami, za socialno pravičnost, strpnost in spoštovanje človekovega življenja so odločilno pomagali, da človeštvo ni zabredlo v popoln kaos in samouničenje," je zapisal Kučan.
Z globoko žalostjo je vest o smrti papeža sprejela tudi ljubljanska županja Danica Simšič. "V imenu Mesta Ljubljane in osebno izražam iskreno sožalje in spoštovanje do izjemnega papeža, ki je več kot četrt stoletja vodil Rimskokatoliško cerkev in prispeval k sožitju vseh verujočih in neverujočih. Bil je človek, ki je zmogel vzpostaviti dialog tudi med različno verujočimi," je v sožalnem pismu zapisala Simšičeva.
Minister za pravosodje in predsednik vladne komisije za reševanje odprtih vprašanj verskih skupnosti Lovro Šturm je, prav tako kot ljubljanska županja, sožalno pismo poslal apostolskemu nunciju v Sloveniji Santosu Abrilu y Castellu in slovenskemu metropolitu Alojzu Uranu.
Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je v sožalni brzojavki zapisal, da je bil Janez Pavel II. nedvomno največja moralna avtoriteta na svetu v zadnjih desetletjih. Ob sebi je zbral tudi večino pomembnejših svetovnih verskih voditeljev in številne voditelje držav z vsega sveta, je povedal predsednik SLS.
"Njegova stalna prizadevanja za svobodo, pravičnost in mir so pripomogla mnogim državam k prehodu v demokracijo. Nikoli pa ni pozabil tudi na revne, ogrožene, bolne, prizadete in druge ljudi, ki so trpeli pomanjkanje v različnih delih sveta. Vlival jim je upanje in vero v boljši jutri," so zapisali v SDS ob smrti svetega očeta.