Slovenija

Slovenija pod drobnogledom Nata

Ljubljana, 12. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izvedenska skupina zveze Nato pod vodstvom pomočnika generalnega sekretarja Edgarja Buckleyja bo v štirih dneh preučila uspešnost Slovenije v izvajanju nalog, ki so jih opredelili v akcijskem načrtu za članstvo v zavezništvu.

Skupina strokovnjakov se bo srečala tudi z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom
Skupina strokovnjakov se bo srečala tudi z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom FOTO: Dare Čekeliš

Skupina strokovnjakov, ki je v Slovenijo pripotovala že sinoči, se bo danes srečala z najvišjimi slovenskimi političnimi predstavniki, vključno s predsednikoma države in vlade, Milanom Kučanom in Janezom Drnovškom, ter ministroma za zunanje zadeve in za obrambo, Antonom Grizoldom in Dimitrijem Ruplom. Sicer bodo imeli strokovnjaki iz Bruslja pogovore na vseh resorjih, ki jih zadeva vključevanje v zavezništvo.

Po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla je Slovenija na inšpekcijo zveze Nato dobro pripravljena. Obisk bo zelo pomemben, saj je prav uspešno uresničevanje akcijskega načrta eden od ključnih pogojev za sprejetje v organizacijo. To je prejšnji teden potrdil tudi ameriški državni sekretar Colin Powell, ki je napovedal obsežno širitev zavezništva na novembrskem vrhu v Pragi.

Colin Powell
Colin Powell FOTO: Reuters

Strokovnjaki bodo podrobno pregledali stanje v vojski in na obrambnem ministrstvu, pregledali bodo slovenske finance, se pogovarjali s predsednikoma države in vlade, z obrambnim in zunanjim ministrom. Njihova naloga bo ugotoviti, koliko je Slovenija v letu dni napredovala in koliko uresničuje lastne obljube, ki jih je zapisala v akcijski načrt za članstvo v Natu. Lani je bila ocena Natove inšpekcije kritična, letos pa so tako na zunanjem kot obrambnem ministrstvu prepričani, da je Slovenija na izpit za Nato dobro pripravljena.

Natovi izvedenci naj bi svoje delo končali v petek, vendar končna ocena slovenskega napredka za članstvo v Natu takrat še ne bo znana. Inšpektorji bodo namreč svoje ugotovitve najprej poslali vsem članicam Nata, nato bo o tem razpravljal Natov ocenjevalni odbor, končno oceno Slovenije pa bo sprejel severnoatlantski svet v začetku aprila.