Predsednik predsedstva BiH Dragan Čović pa je povedal, da so govorili tudi o odprtih vprašanjih med državama, in izpostavil problematiko dolga Ljubljanske banke bosanskim varčevalcem. "V interesu obeh držav je, da se ta problem reši, da ne bo več obremenjeval odnosov med državama," je dejal Čović. Predsednik Drnovšek je poudaril, da se Slovenija strinja, da je treba vprašanje deviznega dolga bosanskih varčevalcev sarajevske podružnice LB čimprej rešiti, znano pa je, da se zavzema za rešitev v okviru pogovorov o nasledstvu nekdanje SFRJ. "Slovenija si prizadeva za pospešitev sukcesijskega procesa," je dejal slovenski predsednik in predlagal, da bi na novo pregledali možnosti za rešitev problema in ga skušali rešiti z več inventivnosti.
Drnovšek je poudaril, da je evropska pot BiH in s tem povezana nadaljnja stabilizacija razmer v državi pomembna ne le za BiH samo, temveč tudi za Slovenijo oziroma za ves svet. "Mednarodna skupnost si je in si še prizadeva za stabilizacijo razmer BiH," je dejal Drnovšek in spomnil, da Slovenija s svojimi vojaki dejavno sodeluje v mirovnih operacijah v BiH.
Drnovšek je tudi izrazil pričakovanje, da se bo gospodarsko sodelovanje med državama v prihodnje še krepilo. Slovenija je med vodilnimi vlagatelji v bosansko gospodarstvo in ena najpomembnejših zunanjetrgovinskih partnerk BiH. Lani je tja izvozila za dobrih 492 milijonov evrov blaga, kar pomeni, da je bila BiH šesta na seznamu držav, kamor Slovenija največ izvaža. Sicer pa Slovenija beleži precejšen presežek v trgovanju z BiH.
Podpisali sporazum o razvojnem sodelovanju
Zunanja ministra Slovenije in BiH, Dimitrij Rupel in Mladen Ivanić, sta ob robu obiska predsedstva BiH podpisala sporazum o razvojnem sodelovanju. Sporazum, kakršnega je Slovenija že sklenila s Srbijo in Črno goro, bo poenostavil sodelovanje pri nudenju slovenske razvojne pomoči BiH. Državi naj po napovedih predsednika predsedstva BiH kmalu sklenili še več drugih sporazumov.
Člani bosanskega predsedstva - poleg predsednika in hrvaškega člana Čoviča še bošnjaški predstavnik Sulejman Tihič in predstavnik Republike srbske Borislav Paravac - so se sešli tudi s premierom Antonom Ropom, v torek pa bodo imeli še srečanje s predsednikom parlamenta Borutom Pahorjem. Med obiskom v Sloveniji bodo obiskali tudi Institut za rehabilitacijo, kjer se zdravijo številne žrtve min iz BiH. BiH je po vojni v prvi polovici 90. let minsko najbolj onesnažena država v Evropi, pri čiščenju min pa izdatno pomaga Mednarodna fundacija za razminiranje in pomoč žrtvam min. Ta ocenjuje, da bo potrebnih vsaj še deset let, preden bo BiH popolnoma očiščena min.
V Slovenijo je pripotoval tudi minister za človekove pravice in begunce BiH Mirsad Keba, ki se je popoldne sestal z notranjim ministrom Radom Bohincem.