S tem je Slovenija kot druga članica Nata po Grčiji ratificirala protokol. Zakon bo stopil v veljavo 15. dan po objavi v uradnem listu. Poslance je po glasovanju nagovoril tudi predsednik sobranja Talat Xhaferi, ki bo danes sklenil dvodnevni uradni obisk v Sloveniji.
Večina poslanskih skupin je v predstavitvi stališč napovedala podporo zakonu kot prispevku stabilnosti in varnosti tako v Severni Makedoniji kot širši regiji Zahodnega Balkana in Evrope. Poslanski skupini Levice in SNS pa sta napovedali glasovanje proti zaradi nasprotovanja Natu kot imperialistične organizacije oziroma mnenja, da članstvo v zavezništvu ni v interesu makedonskih državljanov.
Zunanji minister Miro Cerar je v imenu vlade, ki je v DZ vložila predlog zakona, izpostavil, da želi z ratifikacijo pristopnega protokola le nekaj dni po dokončni uveljavitvi prespanskega dogovora in nekaj dni po podpisu pristopnega protokola na sedežu Nata v Bruslju, Slovenija podati "močno sporočilo, močno sporočilo podpore Severni Makedoniji".
Protokol o članstvu v Natu mora sicer ratificirati vseh 29 članic severnoatlantskega zavezništva, preden bo Makedonija postala 30. članica zavezništva pod novim imenom Severna Makedonija, kot to določa junija lani sklenjeni prespanski sporazum Skopja in Aten. Z njim je država uradno spremenila ime in po več desetletjih končala spor z Grčijo zaradi imena, ki jo je oviral na poti v Nato in EU. Postopek naj bi se predvidoma končal v letu dni.
Po spremembi imena se je odprla pot v Nato in EU
Makedoniji je po več kot desetletju zastoja zaradi spora z Grčijo glede svojega imena pot v evroatlantske povezave odprl prespanski sporazum, ki sta ga junija lani sklenila grški premier Cipras in njegov makedonski kolega Zoran Zaev.
Ali bo zgodovinski dogovor o imenu omogočil tudi premik Makedonije na poti v EU, konkretno odločitev o začetku pristopnih pogajanj v juniju, kot je obljubila EU, je bolj negotovo, saj nekatere članice, med njimi Francija, premikom v širitvenem procesu niso naklonjene.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.