Slovenija

Slovenija se ni odpovedala jurisdikciji

Ljubljana, 15. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanci na izredni seji zaradi nesklepčnosti niso glasovali o predlogih sklepov SLS. Večina opozicijskih poslancev je sejo namreč zapustila.

V državnem zboru so že začeli z nujno sejo o incidentih na morju (foto: Dare Čekeliš)
V državnem zboru so že začeli z nujno sejo o incidentih na morju (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

V državnem zboru so po uri in pol trajajoči razpravi zaključili z nujno sejo, na kateri so na zahtevo poslanske skupine SLS razpravljali o ukrepih za umiritev razmer v Piranskem zalivu, ki jih je 4. avgusta sprejel generalni direktor policije Darko Anželj. Seje sta se udeležila tudi ministra za zunanje in za notranje zadeve, Ivo Vajgl in Rado Bohinc, ter slovenski veleposlanik na Hrvaškem Peter Bekeš.

Poslanci niso dosegli nič novega. Opozicija je očitala, da pomeni hrvaško slovenski policijski dogovor o medsebojnem obveščanju krčenje slovenskega morja, minister Rado Bohinc je podal odgovor, da ima Slovenija popoln nadzor nad celotnim Piranskim zalivom.

Zunanji minister Ivo Vajgl
Zunanji minister Ivo Vajgl FOTO: POP TV

Notranji minister Rado Bohinc je zatrdil, da je slovenska policija vseskozi nadzirala celoten Piranski zaliv, "Slovenija se ni odpovedala jurisdikciji nad zalivom," je povedal in od tem tudi pojasnil, da so bili Anželjevi ukrepi 13. avgusta delno, 25. avgusta pa dokončno preklicani, po Bohinčevem zatrdilu pa niso bili nikoli uporabljeni, saj v tem času ni bilo incidentnih situacij. "Usmeritve ministrstva za notranje zadeve slovenski policiji se niso spremenile ampak ostajajo enake kot so bile doslej, enake kot od leta 1991. Zato ponavljam, da slovenska policija nadzoruje celoten Piranski zaliv," je bil odločen notranji minister.

Bogdan Barovič iz SNS je koaliciji očital medlost, neodločnost, nejasnost predvsem pa nespoštovanje lastne ustavne temeljne listine. Na te besede je odgovoril zunanji minister Ivo Vajgl: "Za razliko od kritičnih pripomb, ki jih dajete nekateri tukaj o medlosti slovenske vlade pri obrambi svojih interesov, nas na hrvaški strani proglašajo za jastrebe." Vajgl je tudi zagotovil, da Slovenija pri reševanju mejne problematike s Hrvaško še ni izčrpala vseh možnosti in da slovenska diplomacija je pri tem po njegovih besedah zelo aktivna.

Tako kot že kdaj prej smo tudi tokrat slišali medsebojne očitke, da je vse skupaj le predvolilni nastop. Prvaku SNS Zmagu Jelinčiču je zavrela kri, zahvalili se je Romanu Jakiču za "zelo prijetne komentarje" in dodal naj "sami nadaljujejo zadeve tako kot znajo, na škodo Republike Slovenije". Janez Janša (SDS) je komentiral nedavno ribarjenje predsednika vlade Ropa in enega od ministrov vladnega kabineta v spornem zalivu, češ da "na provokacije s hrvaške strani, ki jih izvaja član stranke prava Slaven Letica, slovenska vlada odgovarja s podobno mero neke predvolilne folklore, ko Anton Rop lovi ribe v Piranskem zalivu."

V zadnjih dneh je prišlo do več incidentov s hrvaškimi ribiškimi čolni
V zadnjih dneh je prišlo do več incidentov s hrvaškimi ribiškimi čolni FOTO: Reuters

Poslanska skupina SLS je v zahtevi po sklicu nujne seje zahtevala pojasnila glede pravno-formalne podlage za take ukrepe. Za SLS je najbolj sporen ukrep, ki govori o medsebojnem obveščanju policijskih uprav Koper in Pulj v primeru izplutja policijskih čolnov v Piranski zaliv. S tem se po mnenju SLS Slovenija odpoveduje jurisdikciji nad Piranskim zalivom.

Slovenska policija naj bi skladno z zakonom o nadzoru državne meje zoper kršitelje na morju podajala predloge sodniku za prekrške (foto: POP TV)
Slovenska policija naj bi skladno z zakonom o nadzoru državne meje zoper kršitelje na morju podajala predloge sodniku za prekrške (foto: POP TV) FOTO: POP TV

SLS je predlagala sprejem sklepov o doslednem vztrajanju Slovenije na stanju, kakršno je veljalo 25. junija 1991, kar pomeni tudi celovitost Piranskega zaliva in prost dostop Slovenije na odprto morje. Slovensko vlado pa SLS poziva, naj od Hrvaške zahteva preklic vseh dokumentov in odstranitev vseh posledic posegov v slovensko ozemlje. Kot pojasnjuje stranka, so dejanja hrvaške strani pravno nična glede na 3. točko tretjega poročila Badinterjeve komisije. SLS od vlade še zahteva, naj sproži obravnavo problematike pred ustanovami EU.

Srečanje Bohinca z Mlinarićem

Bohinc je po srečanju s hrvaškim kolegom Marjanom Mlinarićem ob robu torkove regionalne konference o nedovoljenih migracijah na Brdu pri Kranju poudaril, da so incidenti v Piranskem zalivu v nasprotju z dogovori o izogibanju le-tem. Minister Bohinc je zatrdil, da je slovenska policija vedno nadzirala celoten Piranski zaliv, Mlinarić pa je dejal, da je mejo na kopnem določila Badinterjeva komisija, mejo na morju pa mednarodno pomorsko pravo, in tega se Hrvaška drži, dokler ne bo drugačnega dogovora.

Policijski čoln
Policijski čoln FOTO: POP TV

SNS zanima količina prekrškov in kakšne bodo posledice

Poslanska skupina SNS pa je v zvezi z dogajanjem v Piranskem zalivu naslovila pisna poslanska vprašanja na ministra za zunanje in notranje zadeve ter ministrico za pravosodje. Glede na informacijo, da naj bi slovenska policija vsako kršitev na morju zabeležila in obravnavala ter o vsem obveščala pristojno ministrstvo, Sašo Peče v imenu poslanske skupine ministre sprašuje, koliko tovrstnih kršitev je policija sporočila v preteklem letu.

Na Brdu pri Kranju sta se srečala notranja ministra Slovenije in Hrvaške (foto: PO TV)
Na Brdu pri Kranju sta se srečala notranja ministra Slovenije in Hrvaške (foto: PO TV) FOTO: POP TV

Zunanjega ministra Vajgla še prosi za natančno datumsko določitev posameznega primera kršitve na morju. Notranjega ministra Bohinca pa Peče sprašuje, kakšne ukrepe v smislu učinkovite zaščite slovenskega ozemlja in ribičev namerava uvesti policija. Zanima ga tudi, kakšni so bili ukrepi v konkretnih posamičnih primerih. Glede na informacijo, da naj bi slovenska policija skladno z zakonom o nadzoru državne meje zoper kršitelje na morju - katerih identiteta je znana oziroma ugotovljena - podajali predloge sodniku za prekrške, pa Peče ministrico za pravosodje Zdenko Cerar sprašuje, koliko tovrstnih predlogov je pravosodno ministrstvo prejelo v preteklem letu in kdaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10