
Slovenski premier Borut Pahor se je v Goriških Brdih srečal s srbskim predsednikom Borisom Tadićem, ki je bil tokrat v naši državi na zasebnem obisku. Slovenski premier je po njunem srečanju izpostavil dve temi pogovora: izmenjavo not o ratifikaciji socialnega sporazuma, ki bo v veljavo stopil 1. novembra, in ustanovitev skupnega železniškega podjetja s Hrvaško in Srbijo.
Glede slednje teme sta se tako Pahor kot Tadić strinjala, da bi bilo takšno podjetje koristno. Njegov cilj bi bil povečanje konkurenčnosti železniškega koridorja deset. "Gre za alianso in skupno podjetje Cargo 10," je povedal Pahor.
Tadić pa je izpostavil pomen uveljavitve socialnega sporazuma, s katerim bodo po njegovih besedah rešeni dolgoletni problemi državljanov obeh držav, da bodo prišli do zasluženih pokojnin ali drugih pravic, če so delali v drugi državi.
Pahor ponudil pomoč glede Kosova
Pahor je danes na srečanju s Tadićem ponudil pomoč Slovenije pri reševanju odprtih vprašanj med Srbijo in Kosovom. "Če predsednik meni, da lahko Slovenija pri tem kakor koli pomaga, bomo to rade volje storili," je poudaril Pahor in obenem opozoril na pomen dialoga med Beogradom in Prištino.
Pahor je po srečanju v Goriških Brdih povedal, da bo Tadić v kratkem obiskal Bruselj, kjer se bo z visoko zunanjo predstavnico EU Catherine Ashton pogovarjal o usodi besedila resolucije o Kosovu, ki jo je Srbija vložila v Generalno skupščino ZN. Več članic EU sicer Srbijo poziva, naj predlog resolucije umakne.
"Lahko rečem, da je v interesu Srbije, držav članic EU in v mednarodnem interesu, če bi bilo besedilo resolucije napisano tako, da bi bilo v interesu Srbije in vseh članic EU," je poudaril Pahor. Opozoril je, da se pomembnih odprtih vprašanj, s katerimi se sooča Jugovzhodna Evropa, ne da rešiti v hipu ali z eno samo konferenco.
"Bržkone bo potreben majhen korak, ki mu bo sledilo več daljših in bolj ambicioznih korakov, da bi prišli do trajnejših rešitev," je še dejal slovenski premier. Reševanje naj bi po njegovih besedah zagotavljalo evropsko perspektivo držav tega dela Evrope. "Želim si, da bi rešili probleme tako, da bi bile rešitve pravične, trajne in da bodo zagotavljale ljudem ne glede na narodnostne in druge razlike neko trajno blaginjo v EU," je dejal Pahor.
Tadić pa je dejal, da želi Srbija "rešiti vprašanje Kosova v dogovoru s svojimi evropskimi partnerji in ob tem, da bo branila svoje legitimne interese in v luči evropske perspektive ne le Srbije pač pa tudi albanskega naroda".
Povedal je še, da je Srbija trenutno pred resno preizkušnjo, to je usklajevanjem besedila, ki bi lahko šlo pred Generalno skupščino ZN, besedila, ki po Tadićevem mnenju ščiti legitimne interese Srbije, ko gre za vprašanje Kosova.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.