Skoraj osem let je že od zaprisege dr. Mira Cerarja, ki je 25. avgusta v veliko dvorano državnega zbora zakorakal še kot poslanec. "Izstopiš kot predsednik vlade, pričakajo te varnostniki, ki jih še niti ne poznaš, peljejo te v neko sobo, seveda so zelo vljudni in prijazni ... Tam ti na hitro pojasnijo, da si zdaj v novem režimu, da si varovana oseba. In potem te pač odpeljejo v službeni avto in te odpeljejo domov. Prične se popolnoma novo življenje. Moram reči, da je bila to – vsaj zame – zelo velika sprememba," se danes spominja nekdanji predsednik vlade.
To je življenje, ko te ljudje ne vidijo več kot Mira Cerarja, temveč kot predsednika vlade, pripoveduje. Si pod tako rekoč nenehnim nadzorom, kamere sledijo vsakemu tvojemu koraku.
Na vse to se bo moral torej privaditi tudi novi mandatar Robert Golob, ki se je v sredo v službenem vozilu in v spremstvu varnostnikov le uro po izvolitvi pripeljal na gostovanje v naš studio. "Prve misli ob izvolitvi za mandatarja?" smo ga vprašali. "Da je zdaj čas, da začnemo delati," je odgovoril.
A tisto pravo delo bo moralo še nekoliko počakati – do imenovanja vladne ekipe. Za zdaj pa si Golob status premerja še deli z Janezom Janšo. Delita tudi prostore v vladni palači. "Meni je bila, potem ko sem bil izvoljen za predsednika vlade, dodeljena tista stara pisarna od dr. Drnovška," pa se prehodnega obdobja oziroma obdobja "dvovladja" spominja Cerar.
Vse do primopredaje bosta Golob in Janša delila tudi isti plačilni razred. "Trenutno oba gospoda dobivata plačo predsednika vlade. To je logika. Tako da dobiš običajno za del meseca potem še poslansko plačo, za del meseca pa plačo predsednika vlade," pravi Cerar.
Golob bo novo vlado – tako kaže – oblikoval v mesecu dni, Cerar je ekipo sestavil v dveh mesecih, najdlje, več kot tri mesece, je ministre iskal Marjan Šarec. Obdobje, ko vladata dva premierja, za državo ni dobro, opozarja Cerar. "V tem času novi predsednik vlade ne vodi vlade, vodi jo prejšnji predsednik. Nek demokratični standard je, da se stara vlada po volitvah pač čim bolj umakne, da ni zelo aktivna, da počaka, da pride nova, kajti ta je tista, ki je legitimna in lahko sprejema najpomembnejše odločitve," pojasni.
V tako imenovanem medvladju torej nimamo polno operativnega premierja. Tudi zato bi bila na mestu sprememba ustave, ki bi omogočala hitrejše formiranje nove oblasti, opozarja Cerar. Slovenski sistem, še dodaja, v katerem ministre enega za drugim potrjujejo poslanci, je preprosto prezapleten in posledično tudi dolgotrajen.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.