Slovenija

Slovencem primanjkuje varnostne in obrambne vzgoje

Ljubljana, 29. 03. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Daniel Fazlić
Komentarji
177

Slovenija praznuje 15 let v Natu, organizaciji, ki temelji na skupnem sodelovanju za učinkovitejše zagotavljanje varnosti. Naša država te zaveze že vrsto let ne izpolnjuje dovolj dobro. Ne razumemo več dobro, kaj je za varnost državljanov treba storiti, za vojsko porabimo premalo denarja. Krize, ki se bodo zgodile v prihodnosti, bi lahko imele za našo državo, če ne bomo spremenili razmišljanja, hude posledice.

Varnost je bila v preteklosti jasna: sovražnik je čez mejo in želi priti k nam, želi vzeti, kar je naše. Danes, v času hibridnih stilov vojskovanja, terorizma, podnebnih sprememb in tudi migracij, to ni več tako enostavno. Te krize trajajo zelo dolgo, lahko pojenjajo, znova izbruhnejo, in velikokrat cilj ni dobrina, ampak zgolj ustvarjanje strahu. Sovražnik ni jasno določen in varnostna kultura ter dojemanje nevarnosti se morata v kratkem spremeniti. O izzivih, ki nas čakajo v prihodnosti, smo se pogovarjali s profesorjem in obramboslovcem, dr. Vladimirjem Prebiličem.

Številni izzivi zadnjih desetih let so pri nas povzročili tako politične kot družbene posledice. Ali je bilo to nepričakovano?

Poudariti je treba, da se je znotraj teh desetih let zgodila tudi zelo pospešena globalizacija. Vse interakcije med državami, še posebno med ZDA, Rusko federacijo in Kitajsko, so se stopnjevale, in to seveda ima svoje posledice. Vedno znova poudarjam, da če smo včasih lahko grožnje bolj suvereno napovedovali oziroma se na njih bolj pripravljali, danes ni več tako, in ravno zaradi tega se mi zdi, da moramo razmišljati o zavarovalni polici. Če je bila včasih vojna napoved stvar nekega normalnega gentlemanskega dogovora, kot je bila prva svetovna vojna, danes takšnih napovedi ni več.

Vojska išče nove kadre in želi privabiti več ljudi. 19 dijakov in sedem dijakinj je tako pred kratkim bivalo v vojašnicah na Bohinjski Beli in Pokljuki.
Vojska išče nove kadre in želi privabiti več ljudi. 19 dijakov in sedem dijakinj je tako pred kratkim bivalo v vojašnicah na Bohinjski Beli in Pokljuki. FOTO: Damjan Žibert

Obstajajo grožnje in tako imenovani konflikti nizkih intenzivnosti, ampak nizke intenzivnosti izključno skozi prizmo uporabljene sile, ne pa tudi posledic. Če se pogovarjamo o količini sile, ki jo nekdo uporabi, da povzroči neko posledico, lahko ugotovimo, da je ta posledica večkratnik uporabljene sile. To je značilno za teroristične napade in druge oblike groženj, med katere sodijo tudi migracije. Trdim, da smo teh vmesnih deset let bili v Sloveniji, pa tudi v zvezi Nato, v marsičem nepripravljeni. Nekako smo se uspavali z dejstvom, da je varnost zagotovljena, stabilna in izzivi nekje daleč stran. Danes ugotavljamo, da ni tako in bo treba imeti ogromno sile in volje, da se bodo te zadeve začele izboljševati.

Kaj pa je razlog za takšno uspavanje?

Ljudje smo bitja, ki na neki način delujemo na osnovi vztrajnosti, in tudi še danes, če pogledamo slovensko javno mnenje, terorizma ne zaznavamo kot neposredne najpomembnejše grožnje v našem okolju, ampak druge, ki niso nepomembne. Teh groženj, kot je terorizem, še ne zaznavamo za zelo resne in zaradi tega imajo politiki težko nalogo in velik izziv dopovedati ljudem, da je lahko, čeprav je danes še vse tako, kot mora biti, že jutri vse narobe. Po eni strani je tukaj potrebno več dela politikov, ki morajo ljudem pojasniti potrebe v prihodnosti. Ne pozabimo, živimo v demokraciji, in to ni stvar enkratnega dejanja, ampak daljše debate in pojasnjevanja.

Druga stvar, ki se mi zdi pomembna, pa smo na njej popolnoma odpovedali, je  varnostna nepismenost. Danes v Sloveniji praktično ne zaznavamo in ne dojemamo, da je za varnost nekaj treba narediti. Imamo že takšne bizarne zgodbe, da mora policija po radiu obveščati, da ob odhodu iz hiše te ne pozabite zakleniti. Tako nizko varnostno kulturo imamo, da potem, ko vse to seštejemo, tudi v razumevanju širšega konteksta, ni nobena čudežna stvar, da se ljudje danes pogovarjajo o izstopu iz Nata, o ukinitvi Slovenske vojske in še nadaljnjem zmanjševanju sredstev, namenjenih za varnost. To je velik izziv, ki bi se ga morali lotiti na strateški ravni, in to ni naloga sam za eno ministrstvo, ampak za celotno vlado.

Slovenski vojski primanjkuje kadra, zato v obeh zimskih počitniških tednih novači mlade, naj se po končani srednji šoli pridružijo njenim vrstam.
Slovenski vojski primanjkuje kadra, zato v obeh zimskih počitniških tednih novači mlade, naj se po končani srednji šoli pridružijo njenim vrstam. FOTO: Damjan Žibert

Kakšne ukrepe oziroma korake k večjemu razumevanju varnostne kulture imate v mislih?

Že od malega je treba vedeti, da varnost ni dana sama po sebi in je za njo treba delati in tudi nekaj dati. Tudi otroke in mladostnike je treba vzgajati na tak način, da bodo potem tudi v smislu prispevanja sodelovali, bodisi finančno ali z lastnim vložkom. Mi imamo težavo z odgovornostjo in jo vedno prelagamo na druge, in to začnemo že v osnovni šoli, kjer so za slabe ocene krivi učitelji ali sošolci. To nadaljujemo potem v politiki, kjer imamo prav tako težave z odgovornostjo. Če boste danes prižgali televizijo, boste videli, kako ministri med seboj prelagajo odgovornosti za neko dejanje ali projekt. Treba bo narediti rez in začeti delati tako na osebni kot kolektivni odgovornosti, in ko bomo to dojeli, bodo stvari lahko stekle.

Dojeti moramo tudi, da grožnje niso več črno-bele. V prihodnje bodo vse bolj nekonvencionalne, torej govorimo o nevojaških grožnjah, za katerimi ne stojijo organizirana struktura, država ali organizacija. To so predvsem grožnje, ki so povezane s spremembo okolja, kot bi bila vodna varnost, saj vse več vojn ustvarja pomanjkanje pitne vode. Potem bi lahko govorili o prehranski varnosti, ki bo v prihodnje vse večji problem zaradi podnebnih sprememb.

Ampak za Slovenijo se ne pričakujejo drastične spremembe?

Res je, a če se vrneva na začetek in spomniva na točko o globalizaciji. Svet dojemamo zelo omejeno, do našega dvorišča, in če imamo "vode dovolj" in ta trenutek v trgovinah dovolj hrane, je to za nas dovolj prepričljiva informacija. Ne razumemo, da je hrana nekod morala biti pridelana in od nekod pripeljana, kar spet nakazuje na pomanjkanje varnostne vzgoje. Skratka, oblike groženj bodo vse bolj očitne, povečevale jih bodo podnebne spremembe. Imamo cel kup nekonvencionalnih groženj, ki nam že trkajo na vrata, ampak verjeli ali ne, ljudje danes o tem ne razmišljajo. Ne razmišljajo, ker smo preveč odvisni od instant dojemanja. Imamo generacijo, ki je sposobna razmišljati od danes na jutri, do pojutrišnjem pa več ne, ali pa še huje, da kmalu še do jutri ne bo sposobna razmišljati.

Dr. Vladimir Prebilič je profesor na FDV v Ljubljani. Preučuje nevojaške varnostne izzive, patriotizem v sodobnih družbah, civilno-vojaške odnose ...
Dr. Vladimir Prebilič je profesor na FDV v Ljubljani. Preučuje nevojaške varnostne izzive, patriotizem v sodobnih družbah, civilno-vojaške odnose ... FOTO: Aljoša Kravanja

Razmišljanje, kako danes stvari delujejo in naj takšne tudi ostanejo, je neodgovorno početje, ki je prisotno tudi v politiki. Pri politikih in odločevalcih težko najdemo strateško razmišljanje, kjer bi razmišljali in postavljali strategije za prihodnost, oddaljeno 10 ali 15 let. Bojim se, predvsem glede na to, kako stvari napredujejo, da bomo znova nepripravljeni, in potem nam ne bo lahko.

Kako pa Slovenija in politika dojemata Nato? Redko je slišati politike, da bi to zavezništvo omenjali.

Gre za napačno dojemanje Nata oziroma nerazumevanje delovanja kolektivne varnosti, in to se vleče že od prvega dne. Če se boste spomnili ali pa pogledali v knjige, boste ugotovili, da je bilo vstopanje Slovenije v Nato razumljeno, kot da mi vstopamo v ta klub, ker bomo dobili to in to. Napaka, saj mi ničesar ne bomo dobili, ampak si moramo to zaslužiti, ustvariti, in takšno razmišljanje se še vedno pojavlja. Mislimo, da bo Nato, kadar bomo imeli težave, k nam pohitel in poskrbel za nas, in to je velika napaka, saj Nato vojske nima oziroma ima takšno moč, kot jo imajo države članice, ki razpolagajo s temi kapacitetami, in če se bomo vsi tem kapacitetam odpovedali ...

Druga težava, po mojem mnenju, je tudi na Natovi strani, saj bodo morali, če bodo želeli nasloviti sodobne varnostne grožnje, zelo hitro začeti delati spremembe in nadgradnje, ker nekaterih varnostnih groženj, ki so že tukaj, Nato ne naslavlja. Obvladovanje migracij je vsekakor relativno nov fenomen, kjer se mi zdi, da bi lahko Nato s konsenzualnim pristopom in proaktivno držo tudi na tem področju doprinesel več, kot je do zdaj. "Krivica", da danes Nata ne čutimo, ne razumemo in se zanj ne zanimamo, je zagotovo na obeh straneh. Torej morata ukrepati narod, ki misli, da je varnost zagotovljena sama po sebi, in organizacija, ki misli, da se ljudje vedejo enako, kot so se pred 30 ali 40 leti.

V času migrantske krize je v Slovenijo vstopilo nekaj manj kot pol milijona ljudi: vsak dan med štiri tisoč in devet tisoč, 21. oktobra 2015 pa kar trinajst tisoč ljudi.
V času migrantske krize je v Slovenijo vstopilo nekaj manj kot pol milijona ljudi: vsak dan med štiri tisoč in devet tisoč, 21. oktobra 2015 pa kar trinajst tisoč ljudi. FOTO: Miro Majcen

 Kakšno je bilo dojemanje varnosti v preteklosti, kje so bile razlike?

Takrat so bile grožnje popolnoma drugačne in tudi varnostna kultura ljudi je bila veliko višja, to pa ravno zaradi groženj, ki so obstajale. Pri politikih manjka vztrajnosti. Poglejmo si samo ukrajinski primer nedopustnega in nikoli dovoljenega poseganja v teritorialno integriteto neke države. Po mednarodnem pravu je to zločin in se ne bi smel zgoditi in dopustiti. To je podobna agresija, če smem biti ciničen, kot jo je izvedel Hitler leta 1939, ko je napadel Poljsko. Večina se je prehitro sprijaznila s tem in si začela dopovedovati, da to ni naš problem in naj se sami dogovorijo.

To ni bilo prav ne v preteklosti ne danes. To ni dober vzor za ljudi. Če se bodo politiki vedno odločali kot pri ukrajinskem ali pred tem gruzijskem primeru, ki postane nujna novica za teden dni, nato pa razvodeni in se dopušča oziroma "pozabi" na hudo kršitev mednarodnega prava, ne preseneča, da ljudje teh politikov ne jemljejo resno. Mislim, da je izvirni greh pri odločevalcih, ki bi morali biti vztrajnejši in odločnejši in bi morali te zadeve bolje skomunicirati z državljani. Ljudje vedno sledijo vzorcem in tudi stvarem, ki se dogajajo v državi, in ti vzorci niso spodbudni. Žal.

Ne bi bil rad preveč kritičen do politikov, ki imajo težjo nalogo, kot so jo imeli v 80. letih, kjer so s prstom pokazali na mejo in rekli: "Tam je nasprotnik." To so ljudje lažje razumeli, a zdaj so nasprotniki drugačni, spreminjajo svoj način delovanja in jih je težko "jasno opredeliti". Zato menim, da bi bilo temu treba posvetiti več časa in več energije, kajti danes se je ne vlaga dovolj. Pozornosti glede varnostnih vprašanj bi morali imeti več, a mislim, da jo imamo vse manj. Bojim se, da bomo prišli do točke, ko se bo zgodila nekakšna kriza in bo naša družba na to popolnoma nepripravljena. V tem primeru bodo posledice bistveno večje.

Migrantska kriza je slovenski varnostni sistem pripeljala na rob zmogljivosti.
Migrantska kriza je slovenski varnostni sistem pripeljala na rob zmogljivosti. FOTO: Slovenska vojska

Jugoslavija, recimo, je imela zelo dober sistem družbene samozaščite oziroma splošne ljudske obrambe, kjer so ljudje zelo dobro poznali delovanje obrambnega in varnostnega sistema, imeli predstavo, kje je njihova vloga znotraj tega sistema, in uspešno zadeve tudi dopolnjevali. Danes, pa bom zdaj znova ciničen, ne bi fantje, če bi jim dali puške v roke, te sploh znali repetirati. Tako nizka varnostna kultura, kot jo imamo, ni v redu, sporočilo, ki ga pošiljamo vedno znova, pa je, da bo nekdo drug poskrbel za nas. Tudi profesionalizacija vojske v tem pogledu ni šla v pravo smer. Ljudi smo razbremenili služenja vojaškega roka, nismo pa jim dopovedali, da boš, če ne boš imel tega služenja, moral opraviti druge zadeve, da bomo lahko zagotovili varnost. Dobili smo sistem, v katerem mislimo, da je varnost stvar ljudi, ki to počnejo za plačo, pa še to bi radi plačali minimalno, če sploh.

Slovenski vojski že leta primanjkuje vojakov. Nizke plače so le eden od razlogov za nizko priljubljenost za ta poklic.
Slovenski vojski že leta primanjkuje vojakov. Nizke plače so le eden od razlogov za nizko priljubljenost za ta poklic. FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (177)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BeastMode
30. 03. 2019 20.41
-10
Zakaj sploh rabimo vojsko? Saj nas še Vatikan premaga. Poleg tega je tudi nesmiselno uvesti obvezni vojaški rok, ker se mladostnikov s tem nebo nič naučilo ampak jim dalo zgolj znanje o uporabi orožja, kar pa v dobi terorizma ni priporočljivo.!
Skankhunt42
30. 03. 2019 14.33
-6
zase znam poskrbet za ostale me pa ne briga..
Transformerji
30. 03. 2019 12.49
-2
Čisto napačno ste napisali: Slovencem primanjkuje varnostne in obrambne vzgoje. Pravilno bi bilo: Državljanom primanjkuje.... Sem Slovenec, branil bi sebe in svoj dom, za ostalo se ne bi sekiral - zakaj bi branil politike in priseljence?
setisfekšn
30. 03. 2019 10.25
+4
Socializem je bil svinčen samo za tiste,ki si takrat niso mogli nekontrolirano polnit žepe in pa seveda za cerku!
sid33
30. 03. 2019 10.06
+5
Zelo nam primanjkuje narodne zavesti, tako, da se je politika izključevanja, lopovščine, korupcije in netenja sporov med narodom obrestovala, noben niti pomislil ne bo, da bi vzel puško in branil to državico...
1pero
30. 03. 2019 09.12
+12
Že to, da na čelo vojske in policije že nekaj let postavljamo ženske, razbije mit o varnostno obrambni vzgoji. Naj kdo reče karkoli, a to je MOJE mišljenje. Tudi večina moških, zlasti tistih, ki prihajajo ni primerna za zasedanje teh položajev. Ta mesta so za moške, desce, persona, pa ni nujno, da je po zgledu nekega orjaka. V prvi vrsti mora bit karakter, razgledanost, IQ, razmišljanje in izkušnje iz področja... O nacionalnem ponosu je škoda izgubljati besed. Dokler državo vodijo nepoštenjaki, ki zapravljajo denar na način kot ga vsakih nekaj dni slišiš v medijih, pade morala slovenskega domoljuba na dno. Dokler sodstvo odpisuje miljonski dolg ker ga ni mogoče izterjati, dokler se bodo gradile kvazi makete v enormnih stroških, dokler se bo kradel denar namenjen zdravstvu preko dobavitljev in dokler se bodo ti akterji prosto sprehajali ni kaj govoriti o nacionalnem ozaveščanju ali o obrambno varnostni vzgoji. Morala pade!
FaTa Albanka
30. 03. 2019 09.22
+5
Kak ponos a ste normalni ljudje , sarec zahteva za imigrante hrano EKOizvora , 10eur po obroku , za otroke 13eur ,Halal !!! 15krat bol subvencionirana delovna mesta kot za Nas , mi pa se naj gremo ru nek patriotizem ps ponos , a daj ne sanjaj no !
higgsov bozon
30. 03. 2019 09.00
+8
"tako nizka varnostna kultura kot jo imamo ni vredu...fantje ne znajo niti repetirati puške " Pa kaj vam je !?? Kaj vam ni jasno ?? Jaz bom delal za minimalca ,z vseh strani me je**jo , potem se bom pa boril zanjihov blagor al kako ?? Ma a ste prišli z drugega planeta tisti ki to pišete ??
setisfekšn
30. 03. 2019 10.17
+2
Saj se boš moral boriti za sebe ne samo za druge da boš preživel človek, drug se ne bo za tebe!!!če ne boš moral tek trenirat da boš lahko bejžal ha ha ha!boš laufu k sam hu...d..ic! Ha ha ha!
FaTa Albanka
30. 03. 2019 08.59
+4
Se prevec denarja gre za te okupatore , kaj naj financiram kak maltretiramo narod po svetu. A ste vedeli da je Slovenija poslala 200tisoc kosov orozja pa 2 miljona kosov municije v Afg.konacalo pa je to orozje pr Islamski drzavi , del tega so nasli tudi v Mosulu ko so ga Kurdi pa Iracani osvobodili.
MountainVibes
30. 03. 2019 08.52
+2
Tle problemi z vojski in neizpolnjevanj zahtev zagotavljanj varnosti, erjavc pa sd tm slika z uno jolie hahahahahaha
Petur
30. 03. 2019 08.12
+2
Slovencem primankuje nacionalne zavednosti od otrostva naprej.vojak mora biti iz ponosa,ne da misli le na afnanje z neociscenim nepodmazanim hamerjem po kosovu.tujci naredijo z nami kar jimje volja.ti stirje policaji cakajo kamioniste na avtocesti in ljudstvo je samo.
higgsov bozon
30. 03. 2019 09.00
+5
Najprej moraš dobro živet da si potem lahko ponosen vojak
elrocco77
30. 03. 2019 07.51
+12
Ja normalno, da primanjkuje varnostne in obrambne vzgoje, če pa starševsko vzgojo razne kvazi institucije zatrejo že v kali !!! Že samo, da mulca danes za ušesa in da te prijavi kakšna vzgojiteljica v vrtcu, sledi družinska terapija na socialni, talkshowi s socialno delavko, in če imaš res srečo ne sledi še kakšna ovadba. In potem ti otroci seveda posledično zrastejo v polsocializirane pusizirane jokice ki si še kape ne zna pravilno poveznit na glavo, da o kakšnem nošenju puške ne izgubljam besed. Pri tem je večja verjetnost, da te ne bo pičila kobra ko boš dal roko v košaro z njo, kot pa da si bo mulc ko bo prvič držal pušo v rokah prestrelil golenico... In potem se taista država debelo sprašuje kje tiči problem......... To je isto kot, ko da pokosiš doma travo, pol se pa čudiš zakaj na travi ni nobene rože......... Blodnje in zablode te države res dobivajo epske pomene....
Viejo cabron
30. 03. 2019 08.18
+5
frankiiii
30. 03. 2019 07.23
-4
če samo pogledamo Gregorja Poljanca alias Kirscha, človeka, ki se očitno že lastnega priimka sramuje.....da se tak papak hvali z vojsko....to je sramota za vojsko....na tak način človek precej izgubi zaupanje v prave vojake!!
Melaj
29. 03. 2019 21.48
+7
5 do 6 mesecev aktivnega urjenja, je za pehotnega vojaka dovolj, da se nauči vse, kar je nujno, da ga pošlješ na bojišče. Za ostalo je potrebna poklicna vojska, bolj zahtevno usposabljanje in jasno tudi velika selekcija. Kar nam manjka je, obvezno služenje, ki bi bilo dolgo do pol leta in brez vikendov in dopustov za vojake. Je pa to dražja varianta. Spet tudi edina učinkovita. Dolgo služenje vojaškega roka, pa je brez pomena. Za zahtevne operacije, pa je ob obveznem služenju..nujna poklicna vojska, ki ni potrebno, da je številčnejša od nujnih potreb.
sodelujem
29. 03. 2019 20.24
+6
Slovensko vojsko so demontirali kar je sedaj je bolj servis za nekatere, da se malo igrajo...Morali bi kot Švica. Orožje doma pa orožne vaje kot včasih.!
Dbist
29. 03. 2019 19.54
+19
Pozabil, torej dopisujem. V srednjih šolah takratnega časa je obstajal predmet "Obramba in zaščita" iz katerega se je tudi pridobilo nekaj vpogleda in znanja o varnosti in ukrepih pri možni agresiji kakor tudi naravnih katastrofah. vsega tega danes mladina ne pozna več in to je v škodo celotni družbi.
Dbist
29. 03. 2019 19.47
+10
Ukinitev obveznega služenja je bila velika napaka. Že tako je bilo služenje v SV proti JLA bolj taborništvo, a so pridobili vsaj osnovni vpogled v stvari, pa še malo reda so se privadili, čeprav so bili čez vikende v glavnem doma, da jih je mamica "spedenala".
25.maj
29. 03. 2019 18.40
+4
a ja, saj ste pa to hoteli, gospoda iz lds (lopovskega društva slovenije)
nenitomožne
29. 03. 2019 18.34
+9
"Slovencem primanjkuje varnostne in obrambne vzgoje " Kaj ni "abrambaslovc" Janša spravil skozi profesionalizacijo vojske in ukinitev naborništva ? Je pa ja vedel kaj dela , saj je strokovnjak za talno in podtalno vojskovanje, predvsem pa mešanje d………….. in megle.
sodelujem
29. 03. 2019 20.20
+2
brddd
29. 03. 2019 18.31
+13
Žalostno da smo imeli pred 26 let boljšo vojsko kot zdaj .
sodelujem
29. 03. 2019 18.25
+5
Kakšna vojska?? Par plačancev naj brani Slovence?? Po šihtu ali za nadure?