Za uspešno sodelovanje Slovenije v evropskem mehanizmu deviznih tečajev ERM II bo odločilno, ali se bo trend razvrednotenja domače valute tolarja v razmerju do evra lahko verodostojno ustavil. Nemška centralna banka sporoča, da zaenkrat lahko mirno spimo, saj so prvi znaki nadvse vzpodbudni, kljub kratkemu opazovanemu času. Tečaj nacionalne valute Slovenije se je od uvedbe evra v začetku leta 1999 do vstopa v ERM II, 27. junija letos, nadzorovano znižal za 21 odstotkov, pri čemer se je stopnja devalvacije v zadnjem času postopoma zniževala.
Centralni tečaj slovenskega tolarja v ERM II je določen po referenčnem tečaju, ki je veljal na zadnji trgovalni dan pred vstopom v območje, to je pri 239,64 tolarja za evro. Od tega tečaja se je tolar doslej le malo oddaljil. Nazadnje, 12. avgusta, je bil tečaj za slovensko valuto določen pri 240 tolarjih za evro, kar je le 0,15 odstotka nad centralnim tečajem. Tečaj tolarja v razmerju do evra se je torej doslej gibal v zelo ozkem razponu, ne da bi prestopil dovoljeno odstopanje 15 odstotkov navzgor ali navzdol od evra.
Nadaljnje gibanje tolarja znotraj dovoljenih mej bo torej odvisno predvsem od stabilizacijsko orientirane gospodarske politike Slovenije. To velja seveda tudi za nacionalni valuti Litve in Estonije, ki sta bili konec junija skupaj s Slovenijo sprejeti v ERM II. Te države so se sicer ob sklenitvi dogovora o sprejemu v ERM II zavezale, da si bodo še naprej prizadevale ohranjevati gospodarsko stabilnost, tudi na področju javnih financ, in izvajale strukturne reforme.