Slovenija

'Slovenija zagotovo ni glasovala proti'

Zagreb/Ljubljana/Lizbona, 18. 10. 2007 14.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Premier Janša je zanikal navedbe, da je Slovenija glasovala proti članstvu Hrvaške v Varnostnem svetu.

Premier Janez Janša je danes v Lizboni zanikal navedbe, da je Slovenija glasovala proti temu, da bi Hrvaška postala nestalna članica Varnostnega sveta ZN. "Torej, Slovenija zagotovo ni glasovala proti," je zatrdil Janša po koncu srečanja evropskih desnosredinskih voditeljev pred začetkom neformalnega vrha Evropske unije v Lizboni.

Glede reševanja odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško pa je premier Janša ponovil: "Naslednje korake pričakujemo po volitvah." Parlamentarne volitve na Hrvaškem so napovedane za 25. november.

Tajno glasovanje

Vse sosednje države in vse države jugovzhodne Evrope so glasovale za vstop Hrvaške v Varnostni svet Združenih narodov (VS ZN), razen Slovenije, piše hrvaški dnevnik Jutarnji list v današnji izdaji ter dodaja, da je to presenetljivo, saj je celo Srbija glasovala 'za'.

Tudi Hrvaška je postala nestalna članica Varnostnega sveta ZN.
Tudi Hrvaška je postala nestalna članica Varnostnega sveta ZN. FOTO: Reuters

Glasovanje o nestalnih članicah v VS ZN je sicer tajno, vendar se časnik sklicuje na dobro obveščene vire v New Yorku. Hrvaški predstavniki v ZN vesti niso želeli komentirati. Tiskovni predstavnik slovenskega ministrstva za zunanje zadeve Gregor Šuc je za 24ur.com povedal, da pisanja časnika ne more ne potrditi ne ovreči, saj gre za tajno glasovanje in se o tem ne govori. Dodal pa je, da je minister Dimitrij Rupel danes hrvaški kolegici Kolindi Grabar-Kitarović čestital ob izvolitvi v VS ZN. Ob tem je dodal, da bo članstvo Hrvaške v VS pomembno prispevalo k mednarodnim prizadevanjem za krepitev miru in varnosti ter ostalih ciljev in načel Ustanovne listine.

Na OZP o poteku glasovanja

O glasovanju so razpravljali tudi na tokratni seji Odbora državnega zbora za zunanjo politiko (OZP). Državni sekretar Matjaž Šinkovec je pojasnil, da je glasovanje tajno, in napovedal, da bodo v zvezi s tem na zunanjem ministrstvu pripravili pisni odgovor.

V medijih je namreč zaslediti nasprotujoče si podatke o glasovanju - po enih naj bi Slovenija podprla Hrvaško, po drugih Češko. Na to sta opozorila poslanca Jožef Školč (LDS) in Darja Lavtižar Bebler (SD), ki ju je zanimalo, kako je glasovala Slovenija, kakšna navodila za glasovanje je dobil slovenski predstavnik in na katerih argumentih temeljijo ta navodila.

Prvi takšen primer v bilateralnih odnosih

Jutarnji list je v članku z naslovom "Slovenija je bila proti“ prenaša besede analitikov, ki so dejali, da "je to prvič, da Slovenija ni podprla Hrvaške na tako pomembnem multilateralnem dogodku, kar govori tudi o stopnji meddržavnih odnosov v tem trenutku."

Hrvaška zunanja ministrica pisanja časnika ni želela komentirati, dejala je, da je vesela, da je Hrvaška postala nestalna članica VS ZN za nadaljnji dve leti. Med drugim je dejala, da bi se morala Hrvaška posvetiti ohranjanju stabilnosti v regiji in pridobitvi lastnega boljšega izhodišča v postopku približevanje EU in NATO.

Mate Granić, nekdanji hrvaški minister za zunanje zadeve
Mate Granić, nekdanji hrvaški minister za zunanje zadeve FOTO: Reuters

Mate Granić: Neobičajna poteza Slovenije

Za komentar pisanja hrvaškega dnevnika smo poklicali nekdanjega hrvaškega zunanjega ministra Mateja Granića, ki je dejal, da v kolikor so navedbe Jutranjega lista resnične, gre za presenetljivo odločitev Slovenije. "Vsaka država ima pravico odločati se za lastne strateške interese, vendar v vsakem primeru ni običajno, da v varnostnem svetu glasuje proti sosedi pri izvolitvi za nestalno članico,“ je dejal Granić, ki je bil na čelu hrvaške diplomacije od leta 1993 do začetka 2000.

Dodal je, da sta se Slovenija in Hrvaška, čeprav imata dobro gospodarsko sodelovanje in iste dolgoročne strateške cilje, torej članstvo v EU in NATO, v preteklosti napačno lotevali reševanja odprtih vprašanj. Granić je prepričan, da bi o meji med državama morala odločat tretja stran in da bi tudi napetosti med državama popustile, ko bi bilo to vprašanje rešeno.

Slovenija in Hrvaška sta bili najbližje rešitvi vprašanja o meji s sporazumom Drnovšek-Račan, ki pa ga hrvaški parlament ni potrdil.
Slovenija in Hrvaška sta bili najbližje rešitvi vprašanja o meji s sporazumom Drnovšek-Račan, ki pa ga hrvaški parlament ni potrdil. FOTO: POP TV

Na vprašanje, kako bo članstvo Hrvaške v VS ZN vplivalo na pritiske ob napovedani razglasitvi ekološko-ribolovne cone (ERC), nam je Granić dejal, da se je položaj Hrvaške sedaj okrepil. Pojasnil je, da ima Italija pri tem vprašanju gospodarske, zunanje in notranje politične interese. Slovenija pa se boji, da bo ERC prejudicirala potek meje na morju, čeprav to ni mogoče, je dejal Granić.

"Sedaj ima tudi Hrvaška enega od mehanizmov, s katerimi lahko oslabi pritiske Slovenije in Italije, kar se tiče razglasitve ERC. Drugače povedano, veliko bolje bi bilo, če bi se nekatera vprašanja reševala načelno, to pa je dogovor o meji - končni dogovor, kdo bi bil arbiter ali katera sodna instanca. Če se to reši, potem odpadejo mnoga druga vprašanja,“ nam je povedal Granić.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uroš S.
20. 10. 2007 15.56
Ker to je primer brez primere, presedan kakrnsega od izumrtja Australopithecusa ni moc zaslediti nikjer znotraj razvite moderne globalne druzbe, gre za endemit med razvitimi evropskimi ljudstvi. ---- V kolikor so namigovanja pravilna in jim je s tem povzrocena dusevna bolecina predlagam da se opravicite cim prej. Mislim, brez besed, zgrozen.
mac4_m
19. 10. 2007 19.44
Cikular Hrvatje so skakali v morje, ki ga je nadzorovala slovenska policija vse do obale. To je bilo pač stanje 25.6.91. Meja je bila dejansko na obali, pač tako je bilo stanje. Mejo med slovenijo in hrvaško so spremenili po vojni. Poglej si starejše zemljevide, pa potem še malo starejše in hitro ti bo jasno kje je bila meja. Pri Reki. Kako so hrvati zlezli sm gor? Gotovo je bila to politika, da bi preprečili italjanske težnje po dalmaciji. Bistvo vztrajanja pri sredinski črti je zaprtje prostega izhoda slovenije na odprto morje in s tem uničenje luke Koper. Zelo dobrososedsko. Hrvatom niti na pamet ne pade, da bi nam pustili prost izhod. Takim pogoltnežem pač ni treba dat nič. Zahtevat moramo nazaj vse svoje ozemlje iz predvojnega časa. Čeprav so tja naselili svoj folk, čeprav sedaj delajo vse, da bi zbrisali slovensko lastništvo zemlje na teh področjih je zgodovina že zapisana. Čeprav sta se državi dogovorili, da meje ne bojo prejudicirali in ne bojo delali konfliktov v teh področjih Hrvaška s svojo agresivnostjo vsepovsod poskuša z agresijo ustvariti 'drugačno' dejansko stanje (školjčišča, napadanje ribičev, plutje policije po piranskem zalivu, onemogočanje dostopa ljudem do svojih hiš, prodaja posesti v slovenski lasti, 'nujno' urejanje nasipov, odstranjevanje splavov). Agresivno poskušajo ukrasti vsak košček na teh področjih. Mejo moramo zahtevati pri Reki, tam, kjer je pač bila. Ta je vrisana tam tudi v starejših hrvaških učbenikih. Le kako so se lahko tako zmotili...
stojko61@hotmail.com
19. 10. 2007 19.33
Mislim da so hrvati skregani že sami s seboj in iščejo krice pri sosedih
dragan.arh@siol.net
19. 10. 2007 11.30
točno je da slovenija ne rabi nobenemu polagati račune kako je glasovala v VS ZN. glede mejnih vprašanj (teritorijalnih pretenzij obeh držav), pa mogoče ne bi bilo slabo če bi se na obeh straneh "meje" (v obmejnih občinah kjer je meja še sporna) razpisal referendum, pa naj narod pove kaj misli kam spada.
Profet
19. 10. 2007 09.47
mac4_m Tudi če je je slovenska policija nadzorovala celoten zaliv,to ne pomeni da mora biti celoten zaliv slovenski,zato ker pozabljaš da smo živeli v skupni državi srbski graničarji-milica so bili na slovenskih mejah in?.Če ima Hrvaška obalo v zalivu ima tudi morje ne bo hrvaški kopalec skočil v slovensko morje,tega ni.Istra in Reka nikoli v zgodovini nista bila slovenski povej letnico?Torej nehajte s temi neumnosti Jelinčiča bolje bi bilo da Slovenija vnovči kakšne koncesije v ribištvu(boljše kvote) morda dogovor o skupnem izkoriščanju mednarodnega morja v okviru Hrvaške itd..
barbika51@gmail.com
19. 10. 2007 09.13
menim, da morajo Hrvati najprej poštimati stvari v svojih glavah, ne pa za vse napake in slbosti kriviti Slovence. Prej bi morala Srbija v EU kot pa Hrvaška
exim@t-2.net
19. 10. 2007 08.58
carpe.diem: se strinjam! Samo še dodal bi: Hrvati so majhni glede na svojo pamet in sposobnosti. Tudi to je res: raje Srba za soseda, kot Hrvata.
carpe.diem@masicom.net
19. 10. 2007 08.37
Tu se uresničuje tisti tipični pregovor oziroma rek, ki velja za Hrvate, in sicer "več imaš, več bi imel". Vprašanje, česa se bodo Hrvati še spomnili. Malce sem čital na hrvaških forumih, pa se ti njihovi komentatorji člankov zlonamerno šalijo na račun majhnosti naše države. Mislim, da je še kar nekaj evropskih držav manjših od Slovenije, kot je Luksemburg, pa zato zelo razvita in gospodarsko uspešna, zato bi bilo dobro, da bi Hrvati že enkrat nehali natolcevati eno in isto, kako smo mi majhni, da smo alpski Srbi in podobno. Njim tudi njihova velikost države pravn nič ne pomaga, da bi bilo gospodarsko uspešnejša nacija, zato se naj raje zamislijo, kaj bi sami naredili, da bi jim šlo boljše, ne pa da vsak vzrok za kakršen koli neuspeh vedno iščejo v Sloveniji in Slovencih. Napake naj iščejo najprej pri sebi, potem pri drugih.
mac4_m
19. 10. 2007 00.49
25.6.1991 je slovenska policija nadzorovala celoten zaliv. Slovenija ne sme priznati jugoslovanskih meja, ker so nam za časa Jugoslavije odvzeli kos ozemlja v korist hrvaške. Istra in Reka sta bili dokazljivo slovenski ne spomnim se pa nobene darilne pogodbe. Hrvati bi lahko glede na to kolk so nam že pobral nehal srat.
Profet
18. 10. 2007 23.30
Mislim da je tukaj kar nekaj ljudi ki so v veliki zmoti. Hrvaška dobrososedsko poziva Slovenijo na mednarodno sodišče v Haagu kjer so reševale spore zelo elitne države. Tudi pred kratkim je bil rešen spor med Nikaraguo in Hondurasom.mac4-m pravi da Piranski zaliv nikoli ni bil hrvaški no naj mi pove kdaj je bil slovenski pred 1954?Kot jaz vem velja stanje na 25.6.1991(Badinter in rep.meje postanejo državne med sebojno priznanje) in takrat Novigrad ni bil slovenski niti Kaštel,Savudrija.Celovit zaliv je pa žal nemogoč ker ima Hrvaška obalo v zalivu kateri pripada en pas morja ob obali.Torej če ima Slovenije kakšne argumente ji Hrvaška to omogoča na sodišču v Haagu-nagajanja in polena ter oviranje in ustvarjanje slabe klime sokontraproduktivni in škodujejo slovenskim interesom,zaradi tega Hrvaška sigurno ne bo popustila kvečjemu obratno še bolj se bo upirala.
pahor?ek
18. 10. 2007 22.31
Naslov prispevka pove vse!
carpe.diem@masicom.net
18. 10. 2007 21.17
Ja, vsa poanta je v bistvu v tem, da Slovenija lahko veliko izgubi, pridobi pa nič, saj želimo ohraniti našo ozemeljsko in morsko celovitost, Hrvaška pa lahko le pridobi in dobi del slovenske zemlje oziroma morja.
mac4_m
18. 10. 2007 21.04
TIGR, Trst, Istra, Gorica, Reka, za našo zemljo so se borili naši predniki in vso to ozemlje je danes v tujih rokah. Čemu priznavamo 'jugoslovanske' meje, če se ve, da so jih prestavili v notranjost slovenije. Kardeljev odlok nima nobene teže, saj ni bil legitimno izvoljen na volitvah. Dejstvo je, da se s Hrvati danes pogajamo izključno za slovensko zemljo in morje. Če dobijo samo košček so zmagali. Piranski zaliv NIKOLI ni bil niti meter hrvaški. Če si bo jutri nekdo zaželel Celje (recimo avstrijci) a se bomo pogajal za mejo pred Mariborom?? Takim sosedom ne moreš reči sosedi ampak okupatorji. Njihovi nameni so škodljivi, njihova dejanja agresivna in napadalna. Takim ne moremo dovoliti v eu, ne moremo jih imeti za prijatelje in seveda jim v ničemer ne moremo 'pomagati'. Kaj smo a smo mar kreteni??
Eastman
18. 10. 2007 19.50
Kaj kura* hrvate briga za koga smo mi glasovali, glasovanje je vendarle bilo tajno. In kdo so ti hrvati, da jim more JJ polagati račune o tem za koga smo glasovali. Očitno, da hlapci smo in hlapci vedno bomo.
peterb110@gmail.com
18. 10. 2007 19.41
Ko bi vsaj glasovali proti. Prekleta rit Janseva, cudno da ni se pokleknil pred hrvati medtem ko se jim opravicuje.... Lahko bi imel malo narodne zavest. Sram me je da imamo take na vladii
carpe.diem@masicom.net
18. 10. 2007 19.40
Cansy in oFca84, Hrvati nesporno niso takšnega mnenja, kot sta vidva. Hrvati bodo na žalost sovražili Slovence, pa če bi naši stokrat glasovali "ZA" njihov vstop v VS ZN, NATO in EU. Težko je reči, kaj je najbolj krivo za slabe odnose med državama, vendar pa se že od daleč vidi, da novinarji "dolivajo bencin na ogenj" na že tako "vnete" medsebojne odnose. Jaz želim, da imamo s Hrvati dobre odnose, vendar ne za vsako ceno, torej za to, da jim mi kar prepustimo slovensko ozemlje in se jim v vsem podrejamo. To pa ne! Če razumem pravilno oFca84, bi morali mi Hrvatom v vsem popustiti, vse v imenu "dobrih medsosedskih odnosov". Tudi Hrvati nam prav nič ne popuščajo. Še zaostrujejo svoja stališča proti Sloveniji. Pa ja ne bomo postali hlapci Hrvatom??!
cenevols1@yahoo.com
18. 10. 2007 19.21
Ne razumem vas dobro, če je nekdo pripravljen stavkati za plačo, se kregati pred sodišči (v čemer smo Slovenci prvaki),... kako, da potem nekateri spodaj ne premorete vsaj malo nacionalne zavesti, da bi branili še slovensko zemljo. Upam, da vas je vsaj sram!!
prisoten@email.si
18. 10. 2007 19.19
hvala bogu, če bi glasovali
Krbo?
18. 10. 2007 18.29
Kritika ima prav!! Politiki enostavno niso sposobni oz. nočejo rešiti ta problema. Raje huskajo narod in širijo sovražtvo - sram vas bodi. oFca84: Če bi pa tak mislili kot ti, pa Slovenije že zdavnaj nebi bilo. Vsi imamo svoje interese, ali mi boš nakazal tvojo plačo, pač zato da bom te tvoj prijatelj? ;) Vse se tudi ne da za prijateljstvo.
kritika@email.si
18. 10. 2007 18.09
Če nekateri Hrvatom ne privoščite, da gredo v EU, potem bodite vsaj toliko pametni, da razumete, da je to bolje tudi za Slovenijo. Država s slabimi sosednjimi državami ima vedno neizkoriščen potencial. Ali ni škoda tega zaradi umetno lansiranih neumnosti s strani bolanih politikov?